Charaktery - 4 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...13

Kim pani jest, taka piękna? – zapytałem pewną tajemniczą kobietę. Piękną nieznajomą – odpowiedziała. Nieznajomą, to znaczy w specjalny sposób nieznaną. Komu nieznaną? Sobie? Innym? Niektórym? Wszystkim?

Zobacz więcej

Ktoś identyczny ze mną

Kim jesteśmy? I dokąd zmierzamy? Coraz trudniej odpowiedzieć sobie na te pytania. Na pozór mamy w ręku wszystkie elementy łamigłówki, jaką jesteśmy: myśli, uczucia, relacje, wspomnienia. Lecz wciąż inny obraz się z nich wyłania. Skoro istnieje tyle wersji „mnie”, która z nich jest prawdziwa? Czy warto mieć tylko jedną twarz?

Zobacz więcej

Korzenie zła

Fryderyk Nietzsche pisze: „Człowiek jest jak drzewo: im bardziej dąży ku wysokościom i jasnościom, tym silniej jego korzenie ciągną ku ziemi, w dół, w ciemność, głębię: w zło”. Czy wszyscy jesteśmy tak samo zdolni do zadawania innym bólu i do czynienia zła?

Zobacz więcej

Gołe Baby sprzedają

Gdzie sami nic wskórać nie mogą, tam posyłają babę. Gołą Babę. Co jak co, ale nagość zawsze wzrok klienta przyciągnie i może uda się go zbajerować – twierdzą twórcy reklam. Czy rzeczywiście?

Zobacz więcej

Pigułki szczęścia nie dają

„Prozac nie działa”, „Koniec ery antydepre­santów!” – grzmi prasa na całym świecie, komentując wyniki najnowszych badań skuteczności „tabletki szczęścia”. Tymczasem spokojna analiza doniesień naukowców wcale nie uprawnia nas do obwieszczenia śmierci najpopu­larniejszego leku na depresję. Skąd zatem te histeryczne reakcje?

Zobacz więcej

Życiowe transgresje Józefa Kozieleckiego

Słynny polski psycholog, wybitny myśliciel, badacz i nauczyciel - profesor Józef Kozielecki otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Zobacz więcej

Idealistka, jakich mało

Przed 80 laty, dnia 24 kwietnia 1928 roku zmarła w Warszawie Józefa Joteyko. Uroczystości żałobne miały miejsce w kościele Najświętszego Zbawiciela. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. Wśród złożonych jej w hołdzie kwiatów był wieniec z czerwonych róż, z napisem na szarfie: „Profesorowi D-rowi Józefie Joteyko - Marszałek Józef Piłsudski”. Kim była kobieta tak godnie żegnana przez Naczelnika Państwa?

Zobacz więcej

The name game

W jaki sposób nasze imię, a nawet jego pierwsza litera, może wpływać na nasze życie, pokazują Nicholas Christenfeld i Britta Larsen w artykule „The name gam”, który ukazał się w marcowym numerze „The Psychologist”. Poniżej publikujemy tekst w oryginalnej wersji językowej. „The Psychologist”, wydawany przez renomowane Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne, współpracuje w Polsce wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Dobre duchy nad kołyską

Nie da się napisać instrukcji obsługi niemowlaka. To jest żywa osoba i uczymy się jej w kontakcie. Często płaczem niemowlę sygnalizuje pragnienie kontaktu z inną osobą. To osoba i bycie razem z nią jest na początku najważniejsze – mówi dr GRAŻYNA KMITA.

Zobacz więcej

Na tropie utraconego umysłu

Schizofrenia wciąż pozostaje tajemnicą. Niewiele wiemy o jej przyczynie. Widzimy objawy, ale nie znamy mechanizmu ich powstawania. Badacze szukają wspólnego mianownika, jednego procesu, który prowadzi do wszystkich obserwowanych u chorego zaburzeń. Próba jego zgłębienia, paradoksalnie, pozwala lepiej zrozumieć, jak pracuje zdrowy umysł.

Zobacz więcej

Dawcy życia

Możemy ocalić komuś życie oddając, z niewielką ilością krwi, komórki budujące szpik kostny. To nic nie kosztuje i prawie nie boli. A jednak tak niewielu Polaków zgłasza się do Banku Dawców Szpiku Kostnego. Dlaczego jedni chcą oddać część siebie obcym ludziom, a inni nie? Co zyskują dawcy, którzy przezwyciężyli swój lęk?

Zobacz więcej

Dyskusja strachem podszyta

Strach Jana Tomasza Grossa rozpętał w Polsce prawdziwą medialną burzę. O Strachu dyskutują wszyscy - i ci, co są „za”, i ci, co są „przeciw”. Szczególnie silnie brzmią głosy krytyczne podszyte strachem przed najnowszą książką Grossa. Czego boją się krytycy? Można odnieść wrażenie, że kryje się za tym przede wszystkim obawa, że Strach stanie się jedyną książką historyczną dotyczącą tamtych wydarzeń, którą miał w ręku czytelnik...

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. PeopleImages/istockphoto

Stabilnie niestabilni

Borderline - czyli co najmniej 126 sposobów na burzliwe życie. Tak można by opisać osobowość z pogranicza, która występuje coraz częściej, szczególnie u młodych kobiet. Zmagają się z nią osoby, u których rozpoznano to zaburzenie, a także ich rodziny, przyjaciele, terapeuci i lekarze, którzy starają się im pomóc.

Zobacz więcej

fot:GlobalStock/istockphoto

W poszukiwaniu ukrytej tożsamości

Tożsamość, to ta część wiedzy o sobie, którą uznajemy za najbardziej charakterystyczną i ważną. Tak rozumiana tożsamość, to wynik samoobserwacji, namysłu nad samym sobą i wyciągania wniosków - twierdzi prof. Maria Jarymowicz.

Zobacz więcej

W cieniu przeszłości

Marceli odkrył u siebie obajwy DDA: - Teraz, kiedy wiem, że jestem DDA, być może poszukam pomocy i ludzi z podobnymi bolesnymi doświadczeniami. By nikogo już nie skrzywdzić i nie wypuścić z rąk szczęścia, by nauczyć się kochać.

Zobacz więcej