Charaktery - 4 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...1

<b>„W Polsce republikańskie cnoty męskie znalazły się w całkowitym zaniku. Żyjemy w kraju niemęskich mężczyzn i wyzutych z męstwa polityków” - twarde, mężne słowa Agaty Bielik-Robson zapisane na łamach „Dziennika”.</b> Czytając je, cofam się w czasie i przypominam sobie sceny z życia opozycjonistów prowincjonalnych z lat 80., do których sam się zaliczam. Te nasze spotkania - mężczyźni w pokoju, kobiety w kuchni. Mężczyźni o smętnych obliczach, wtajemniczeni, politykujący...

Zobacz więcej

Mężczyźni mają gorzej

Znaczenie pojęcia „być mężczyzną” wciąż ewoluuje. Nie wystarczy urodzić się chłopcem, by być mężczyzną. Czym jest męskość w dzisiejszych czasach - zastanawiają się Zofia Milska-Wrzosińska i Andrzej Wiśniewski.

Zobacz więcej

Siedem cnót głównych

Dzisiejszego mężczyznę powinno charakteryzować siedem cnót: wyrazistość, stabilność, uważność, czułość, zdolność do konfrontacji, zdobywczość i umiejętność dbania o siebie. Mieć w sobie te cnoty, rozwijać je i pielęgnować - to sprawa niełatwa.

Zobacz więcej

Terror pajdokracji

Pedagogika - inkwizycją naszych czasów, rodzice i opiekunowie - oprawcami okrutnie ograniczającymi przyrodzoną wolność dziecka. Tak widzą rzeczywistość twórcy postmodernistycznych teorii wychowawczych. Czy to nie takie poglądy doprowadziły do tego, że dziś duża część rodziców nie ma pojęcia, jak postępować i żyć z własnymi dziećmi?

Zobacz więcej

Gotowi na Abu Ghraib

Czy można mówić o współodpowiedzialności Polaków za niehumanitarne traktowanie ludzi podejrzewanych o terroryzm, w tym Irakijczyków? Nie, to bzdura - ciśnie się na usta pierwsza odpowiedź. Rzecz nie jest jednak tak oczywista, gdy przeanalizujemy badania psychologiczne. Są w nas mechanizmy, które powodują, że w więźniach Abu Ghraib dostrzegamy półludzi.

Zobacz więcej

Pomocnik: jak się uczyć, aby się nauczyć

Opanować materiał i opanować nerwy. Tak naprawdę tylko te dwie „rzeczy” są potrzebne aby zdać każdy egzamin. Łatwo jednak mówić, trudniej zrobić. Pytanie bowiem: jak to opanować? Podpowiadamy, w jaki sposób zdać każdy, również życiowy, egzamin.

Zobacz więcej

Genialny kuzyn Darwina

Chociaż zainteresowanie psychologią było dla sir Francisa Galtona tylko jednym z licznych twórczych epizodów, to jego nazwisko weszło na stałe do historii tej dyscypliny. Dziś Galton jest uważany za jednego z pionierów psychologii różnic indywidualnych, zwłaszcza w zakresie badań nad wybitnymi uzdolnieniami oraz inteligencją.

Zobacz więcej

Oko w plecach

Czy zdarzyło ci się kiedyś pomylić bodźce słuchowe ze wzrokowymi? Chyba nigdy. Samo pytanie sprawia zresztą wrażenie niedorzecznego. Podział pomiędzy doznaniami zmysłowymi wydaje się tak naturalny, jak rozróżnienie pomiędzy lewą a prawą stroną. Okazuje się jednak, że doświadczanie jednego zmysłu za pomocą drugiego jest jak najbardziej możliwe. Możemy „widzieć” np. skórą na plecach lub językiem...

Zobacz więcej

Trwoga, śmierć, seks i drżenie

Myśl, że umrzemy, wywołuje w nas różne, często paradoksalne, reakcje. Rośnie poczucie dumy narodowej. Pojawia się niechęć do obcych, do sztuki abstrakcyjnej i do własnej seksualności. Mężczyźni przestają reagować na wdzięki kobiet, a zarazem pragną mieć więcej dzieci. Tylko z kim?

Zobacz więcej

Rwać włosy z głowy

Wabią i kuszą. Są ozdobą i symbolem siły. Włosy. Kto chciałby je rwać sobie z głowy? Chyba że w skrajnej rozpaczy albo złości. A jednak są osoby, które nawykowo wyrywają sobie włosy i nie potrafią przestać. Nawet wtedy, gdy na głowie pozostają łyse placki.

Zobacz więcej

Praktycznie

Związek, który niszczy

Jestem od trzech lat w związku z synem alkoholika.Chciałabym mu pomóc poradzić sobie ze sobą, a także pomóc naszemu związkowi. Mój partner miewa straszne depresje. 

Zobacz więcej

fot. gpointstudio/istockphoto

Do czego służy łóżko

Jak oszukujemy w seksie? Dlaczego ją wieczorem głowa nie boli, gdy on naprawi kran? Po co udawać orgazm? Czy seks może być karą? Czy można się kłócić nago? - na te i inne pytania odpowiada seksuolog Wiesław Sokoluk.

Zobacz więcej