Charaktery - 4 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 4

Jeśli chcesz skończyć ze swoim życiem, nie musisz umierać, lecz zacznij wszystko od nowa - rada zamieszczana w niejednym poradniku dla tych, którzy, zawiedzeni sobą, utracili chęć życia, brzmi zbyt prosto, zbyt łatwo, zbyt naiwnie.

Zobacz więcej

Przepis na zmianę

Kto ma szansę na skuteczną zmianę siebie? Ten, kto dobrze zna swoje ograniczenia i możliwości; kto decydujesię na taką zmianę, która obiektywnie jest możliwa,i na niej się koncentruje. Ale czy to wystarczy?

Zobacz więcej

Zawsze muszę, czasem chcę

Dlaczego czasem chcemy coś w sobie zmienić, a zarazem zachowujemy się w sposób, który to wyklucza - zastanawia się Wiesław Łukaszewski.

Zobacz więcej

Odkrywanie, odmienianie

Akceptacja siebie, czyli zgoda na brak zmiany, jest najwłaściwszym klimatem emocjonalnym do pracy nad sobą - twierdzi Zofia Milska-Wrzosińska.

Zobacz więcej

Winy odpamiętane

Zazwyczaj uważamy siebie za ludzi uczciwych. Sprawia to jednak, że rozpamiętujemy swoje grzechy.Im bardziej uważasz się za uczciwego i moralnego, tym częściej przypominasz sobie swoje winy. I dręczysz się.

Zobacz więcej

Nie wierz w to

Wielu inteligentnych i wykształconych ludzi akceptuje błędne, szkodliwe przekonania. W rezultacie są nieszczęśliwi i zestresowani, pełni lęku i poczucia winy - piszą Arnold A. Lazarus, Clifford N. Lazarus i Allen Fay.

Zobacz więcej

Przed czołem, czyli za

Okolice przedczołowe w mózgu uważa się za siedlisko osobowości. Czy słusznie?

Zobacz więcej

Żyją nam sto lat

Co łączy stulatków i jak dożyć późnej starości - wyjaśnia Elżbieta Łuczywek. Dr Elżbieta Łuczywek jest psychologiem, specjalistą w dziedzinie neuropsychologii klinicznej. Pracuje w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. Prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. W ramach programu badawczego Polskiej Akademii Nauk „Genetyczne i środowiskowe czynniki długowieczności polskich stulatków” zajmowała się psychologicznymi mechanizmami funkcjonowania osób stuletnich, zwłaszcza ich aktywnością poznawczą.

Zobacz więcej

Sam się sobą zajmę

Każdego roku w Polsce sądy orzekają ponad czterdzieści tysięcy rozwodów. W rozbitych rodzinach wychowuje się ponad dwa miliony dzieci. Jakie skutki pozostawia rozwód w psychice dziecka i jak wpływa na jego dorosłe życie? Rozbity dom niekoniecznie oznacza formalny rozwód rodziców, czasem może być to rozwód emocjonalny.

Zobacz więcej

Śmiej się, nie pajacuj

Nasze poczucie humoru wiele mówi o naszych postawach, a zarazem wpływa na to, co myślimy i jak się czujemy.

Zobacz więcej

Wszyscy przeciwko mnie

Człowiek z osobowością paranoidalną jest podejrzliwy, nieufny i chłodny w kontaktach z ludźmi. Co się kryje za tym zaburzeniem?

Zobacz więcej

Szklany sufit

Szklanym sufitem nazwano niewidoczne bariery, z którymi zmierzyć się muszą ambitne, wykształcone kobiety. Prześwietla go Renata Kaczyńska-Maciejowska.

Zobacz więcej

Częściej wygrywam, więcej przegrywam

Hazard pozwala czasem „mieć ciastko i je zjeść”, spędzić ekscytujący wieczór i nie zapłacić za to ani grosza. Zaskakujące jest, że mimo tylu psychologicznych pułapek czyhających na hazardzistów ponad 90 proc. graczy jednak się nie uzależnia.

Zobacz więcej

Włochy: laboratorium psychopatologii mafii sycylijskiej

Wejście Polski do Unii Europejskiej otwarło zachodnie uczelnie dla polskiej młodzieży. Dlatego chcemy Wam przybliżyć zasady studiowania psychologii w niektórych krajach Europy Zachodniej. W marcu pisaliśmy o studiach we Francji i w Niemczech. Tym razem chcemy Wam pokazać, jak wygląda nauka na włoskich uczelniach. W maju przeczytacie o zasadach studiowania psychologii w Anglii.

Zobacz więcej

Wiesz więcej, niż wiesz

Czego nie jesteśmy świadomi? Jak to, co nieświadome, wpływa na nasze reakcje? Kiedy trudno nam dostrzec zalety wroga? Czy każdy może zabić drugiego człowieka? O relacji między świadomym i nieświadomym mówi prof. dr hab. Maria Jarymowicz. Profesor Jarymowicz wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od lat zajmuje się badaniem tożsamości i relacji między refleksyjną i utajoną wiedzą o sobie. Jest autorką i współautorką wielu książek, m.in.: „Spostrzeganie własnej indywidualności”, „Poza egocentryczną perspektywą widzenia siebie i świata”.

Zobacz więcej

Dopasuj się do woli

Nie ma wolnej woli. Sposób, w jaki się dziś zachowujemy, wynika z tego, co robiliśmy w przeszłości.

Zobacz więcej

Zdrowie

O dolegliwościach związanych z napięciem przedmiesiączkowym pisze Stanisław Porczyk, Grażyna Paprocka opowiada, w jaki sposób cukrzyca zmieniła jej życie na lepsze, a Andrzej Kokoszka przekonuje, że nie należy używać określenia „cukrzyk”.

Zobacz więcej

Porządek w piekle

Trzynastego kwietnia 1940 roku wyruszyły na Sybir pociągi z tysiącami polskich rodzin. Prawie wszyscy sybiracy do dziś doświadczają poważnych problemów psychicznych. Te problemy mają sens.

Zobacz więcej

Klient patronem

Klientyzm to postawa ludzi słabych i niesamodzielnych, którzy - ponieważ są w trudnym położeniu - chcą otrzymać coś od innych lub dostać się gdzieś na czyichś plecach. Nieszczęsne przyzwyczajenie przypisanie od pokoleń do roli klienta, przekonywanie siebie, że jest się w marnym położeniu... Jak przestać być klientem? Mogę przejść, jeżeli potrafię, z pozycji klienta na pozycję patrona, dobrego króla - przekonuje Krzysztof Gedroyć.

Zobacz więcej

Jestem szczęśliwy i sprawia mi to przyjemność

Matka Teresa była wspaniałym człowiekiem, ale nie była szczęśliwa. Jezus też nie był szczęśliwy tak do końca. W tym poświęcaniu się dla innych. Szczęście normalnego człowieka składa się z tego, że musi on uszczęśliwić chociażby jedną osobę - wyznaje Aleksy Awdiejew w wywiadzie, który kończy jego współpracę z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Od gajowego do myśliwego

Nowoczesny kształt świata tym się od innych różni, że w nim, jak to w Krainie Czarów Alicję pouczano, „aby stać w miejscu, musisz biec co sił w nogach” - Zygmunt Bauman pisze o wiecznej gonitwie w nowoczesnym świecie, o ulotności wszystkiego i unikaniu przywiązania, a także o możliwych postawach: gajowego, ogrodnika lub myśliwego.

Zobacz więcej