Charaktery - 4 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Zawsze muszę, czasem chcę

Dlaczego czasem chcemy coś w sobie zmienić, a zarazem zachowujemy się w sposób, który to wyklucza - zastanawia się Wiesław Łukaszewski.

Zobacz więcej

Odkrywanie, odmienianie

Akceptacja siebie, czyli zgoda na brak zmiany, jest najwłaściwszym klimatem emocjonalnym do pracy nad sobą - twierdzi Zofia Milska-Wrzosińska.

Zobacz więcej

Winy odpamiętane

Zazwyczaj uważamy siebie za ludzi uczciwych. Sprawia to jednak, że rozpamiętujemy swoje grzechy.Im bardziej uważasz się za uczciwego i moralnego, tym częściej przypominasz sobie swoje winy. I dręczysz się.

Zobacz więcej

Nie wierz w to

Wielu inteligentnych i wykształconych ludzi akceptuje błędne, szkodliwe przekonania. W rezultacie są nieszczęśliwi i zestresowani, pełni lęku i poczucia winy - piszą Arnold A. Lazarus, Clifford N. Lazarus i Allen Fay.

Zobacz więcej

Przed czołem, czyli za

Okolice przedczołowe w mózgu uważa się za siedlisko osobowości. Czy słusznie?

Zobacz więcej

Żyją nam sto lat

Co łączy stulatków i jak dożyć późnej starości - wyjaśnia Elżbieta Łuczywek. Dr Elżbieta Łuczywek jest psychologiem, specjalistą w dziedzinie neuropsychologii klinicznej. Pracuje w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. Prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. W ramach programu badawczego Polskiej Akademii Nauk „Genetyczne i środowiskowe czynniki długowieczności polskich stulatków” zajmowała się psychologicznymi mechanizmami funkcjonowania osób stuletnich, zwłaszcza ich aktywnością poznawczą.

Zobacz więcej

Sam się sobą zajmę

Każdego roku w Polsce sądy orzekają ponad czterdzieści tysięcy rozwodów. W rozbitych rodzinach wychowuje się ponad dwa miliony dzieci. Jakie skutki pozostawia rozwód w psychice dziecka i jak wpływa na jego dorosłe życie? Rozbity dom niekoniecznie oznacza formalny rozwód rodziców, czasem może być to rozwód emocjonalny.

Zobacz więcej

Śmiej się, nie pajacuj

Nasze poczucie humoru wiele mówi o naszych postawach, a zarazem wpływa na to, co myślimy i jak się czujemy.

Zobacz więcej

Wszyscy przeciwko mnie

Człowiek z osobowością paranoidalną jest podejrzliwy, nieufny i chłodny w kontaktach z ludźmi. Co się kryje za tym zaburzeniem?

Zobacz więcej

Szklany sufit

Szklanym sufitem nazwano niewidoczne bariery, z którymi zmierzyć się muszą ambitne, wykształcone kobiety. Prześwietla go Renata Kaczyńska-Maciejowska.

Zobacz więcej

Włochy: laboratorium psychopatologii mafii sycylijskiej

Wejście Polski do Unii Europejskiej otwarło zachodnie uczelnie dla polskiej młodzieży. Dlatego chcemy Wam przybliżyć zasady studiowania psychologii w niektórych krajach Europy Zachodniej. W marcu pisaliśmy o studiach we Francji i w Niemczech. Tym razem chcemy Wam pokazać, jak wygląda nauka na włoskich uczelniach. W maju przeczytacie o zasadach studiowania psychologii w Anglii.

Zobacz więcej

Zdrowie

O dolegliwościach związanych z napięciem przedmiesiączkowym pisze Stanisław Porczyk, Grażyna Paprocka opowiada, w jaki sposób cukrzyca zmieniła jej życie na lepsze, a Andrzej Kokoszka przekonuje, że nie należy używać określenia „cukrzyk”.

Zobacz więcej

Porządek w piekle

Trzynastego kwietnia 1940 roku wyruszyły na Sybir pociągi z tysiącami polskich rodzin. Prawie wszyscy sybiracy do dziś doświadczają poważnych problemów psychicznych. Te problemy mają sens.

Zobacz więcej

Klient patronem

Klientyzm to postawa ludzi słabych i niesamodzielnych, którzy - ponieważ są w trudnym położeniu - chcą otrzymać coś od innych lub dostać się gdzieś na czyichś plecach. Nieszczęsne przyzwyczajenie przypisanie od pokoleń do roli klienta, przekonywanie siebie, że jest się w marnym położeniu... Jak przestać być klientem? Mogę przejść, jeżeli potrafię, z pozycji klienta na pozycję patrona, dobrego króla - przekonuje Krzysztof Gedroyć.

Zobacz więcej