Charaktery - 4 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Pod rządami żołądka

Odżywianie oznacza odnawianie życia. Zawsze w kontakcie ze światem, przez jego przyswojenie, branie po kawałku. To wszystko w plątaninie obaw, pożądania świata i konieczności jego niszczenia, nieuchronnej agresji i winy.

Zobacz więcej

Znajdź swój szczep

Dorota Krzemionka-Brózda pyta Wojciecha Eichelbergera: - Kiedy przychodzi do Pana osoba i mówi, że jej problemem jest nadwaga i rzeczywiście ma tych kilogramów trochę za dużo, co pojawia się w Pana głowie?

Zobacz więcej

Nieśmiertelność motyli

Szczupłość stała się synonimem silnej woli i perfekcjonizmu. Reklama zachęca do konsumpcji, a zarazem stosowania różnych „cudownych diet”. Zarówno anoreksja, jak i bulimia rozpoczynają się od decyzji o ograniczaniu jedzenia i stosowaniu diet.

Zobacz więcej

Czy węzełki poprawiają pamięć?

Każdej nauce towarzyszą mity, przesądy, przekonania. Psychologia pod tym względem bije rekordy. Dziś rozprawiamy się z przesądami na temat pamięci.

Zobacz więcej

Katar albo groźna choroba

Mąż zachorował na grypę. Żona - optymistka myśli sobie: „To nic wielkiego, zwykła grypa, mąż poleży sobie kilka dni, tyle ludzi teraz choruje, trudno się nie zarazić". Pesymistka zaś pomyśli: „Grypa to nie żarty, często daje groźne powikłania, mąż jest taki chorowity, a ja nie potrafię o niego zadbać".

Zobacz więcej

Ile się cenić trzeba

Poradniki zachęcają, by powtarzać sobie: „jestem dobry i skuteczny”, wbrew temu, co nam się wydarza i co dotychczas myśleliśmy o sobie. Nie bez pewnej racji. „Jestem wiele wart”, „myślę o sobie dobrze” - to przekonania ludzi bardziej skutecznych i odpornych, łatwiej pokonujących trudności i przeżywających mniej obaw.

Zobacz więcej

Uczciwa kłótnia małżeńska

Kłótnie w małżeństwie są czymś normalnym i nieuniknionym. Pojawiają się, bo jesteśmy różni. Są okazją, by się lepiej poznać. Jak się kłócić? Najważniejsze, by nie przerwać kontaktu w momencie wybuchu.

Zobacz więcej

Mimo wszystko racjonalni

Do szpitala trafia pacjent, u którego zdiagnozowano wstępnie atak serca. Lekarz musi stwierdzić, czy ma do czynienia z przypadkiem wysokiego czy niskiego ryzyka. Od jego decyzji zależy nie tylko dalszy sposób postępowania, ale również zdrowie pacjenta.

Zobacz więcej

Baczność ! Wysokie napięcie. Strefa prywatna

Jesteśmy istotami tyleż społecznymi, co prywatnymi. Wiele naszych zachowań, odczuć i myśli nie ma innego adresata poza samym sobą. Potrzeba prywatności obejmuje życie intymne, ciało, terytorium, nasze cechy, poglądy i opinie. Dotyczy to nie tylko ludzi. Jak zaobserwowano u małp makaki ograniczenie prywatności zmniejszało wręcz ich rozrodczość.

Zobacz więcej

Zostaną po nas tylko geny

Czy mężczyźni są z natury poligamiczni? Dlaczego kobiety łatwiej wybaczają partnerowi przelotny seks niż długotrwały romans?Jak dobieramy sobie partnerów?

Zobacz więcej

Otworzyć okna na tajemnicę

Nie jestem twórcą mojego świata, moją wielkością jest, jeżeli znajduję swoje miejsce w całości. Nie jestem w centrum świata. Rezygnacja z tego, by być w centrum, wymaga wielkiej pokory, bo każdy ma ochotę być pępkiem świata.

Zobacz więcej

Puzzle pamięci

Długo całe bogactwo przejawów pamięci przypisywano jednemu systemowi, pozwalającemu zarówno zapamiętywać na chwilę numer telefonu, jak i korzystać z nabytej wiedzy o świecie, zatańczyć sambę, wyrecytować fragment „Pana Tadeusza”, doznać ponownie wzruszenia przy dźwiękach piosenki z dawnych lat i zadumać się nad kolejami własnego losu.

Zobacz więcej