Charaktery - 3 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Wszyscy są zmęczeni

Jestem zmęczona, Jestem zmęczony. Mam wrażenie, że to jeden z najczęściej używanych obecnie argumentów.

Zobacz więcej

Na temat

fot. Geber86/istock

Sen, brat życia

Co sekundę wymienia się w nas 20 milionów komórek. W ciągu doby odnawia się półtora kilograma naszego ciała. Sen to najlepsza klinika odnowy biologicznej. Bezpłatna. Dlaczego z niej nie korzystamy?

Zobacz więcej

Lekcja zmęczenia

Umrzeć ze zmęczenia - to nie metafora. Miliony ludzi cierpią na zmęczenie chroniczne, padają z wyczerpania. A wszystko dlatego, że zlekceważyli poczucie, że czegoś mają dość. Zmęczenie jest ważnym sygnałem. Ostrzega, chroni, pomaga, uczy nas żyć - jeśli je dopuścimy do głosu. Posłuchaj, o czym mówi Twoje zmęczenie.

Zobacz więcej

Praktycznie

grafika: maxicam/istockphoto

Para po poprawce

Partnerzy potrafią toczyć wojny o błahostki: niepozmywane naczynia, nieodebrane pranie, niezrobione zakupy. To jednak tylko fasada, pod którą kryje się poczucie samotności, brak zaufania i szacunku, pogarda.

Zobacz więcej

Smartfon zmienia emocje

Komputery, laptopy, smartfony mają nad nami potężną władzę: wpływają nie tylko na to, co robimy, ale i na to, kim jesteśmy - twierdzą amerykańscy i niemieccy psychologowie. Czy już przejęły kontrolę nad naszymi emocjami?

Zobacz więcej

Przyjaciel na kliknięcie

Przyjaźń, znajomość z ludźmi przestała być tym, czym była kiedyś. Od dobrych, mocnych i stałych relacji wolimy dziś wielką liczbę przyjaciół na Facebooku. Takich, z którymi możemy szybko się „odprzyjaźnić”.

Zobacz więcej

Uczuleni na wszystko

Co drugi Polak cierpi z powodu alergii, a lekarze przewidują, że będzie jeszcze gorzej - mówią wręcz o prawdziwej epidemii alergii. Wywołują ją: kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, coraz więcej produktów żywnościowych. Dlaczego jesteśmy uczuleni na... prawie wszystko?

Zobacz więcej

Pokarani za winy rodziców... 

Za swoje niepowodzenia często obwiniają rodziców. Cień tego, co doświadczyli w dzieciństwie, oddziela ich od partnerów, dzieci, szczęśliwego życia. Jak Dorosłe Dzieci Alkoholików budują relacje z własnymi dziećmi?

Zobacz więcej

Hello tato, tęsknię

Trudno Ci znaleźć wspólny język z własnym ojcem? Nie umiesz rozmawiać z synem, córką? Napisz list. Napisz mu o tym, czego nie możesz powiedzieć na głos.

Zobacz więcej

Skazani na zmianę

Boimy się jej i marzymy o niej. Dojrzewamy do niej latami lub dokonujemy jej w jednej sekundzie. Bez niej jesteśmy wewnętrznie martwi. Zmiana - wyzwanie i szansa.

Zobacz więcej

Laboratorium

W pułapce czasu

Przeszłość daje nam poczucie zakorzenienia, teraźniejszość pozwala cieszyć się chwilą, a przyszłość - spełniać marzenia. A jeśli ktoś utknie w którejś z tych stref czasowych? Jak wydostać się z pułapki czasu - radzi PHILIP ZIMBARDO, badacz orientacji temporalnych.

Zobacz więcej

O (nie)pamięci zamiarów

Zadzwonię, kupię, zażyję - obiecujemy sobie co dnia i... zapominamy. Trudno co ma się dopiero zdarzyć. Nie pamiętamy o umówionych spotkaniach i rocznicach, nawet tych okrągłych. Gorzej, gdy zapominamy nawet o... własnym dziecku!

Zobacz więcej

Tożsamość sławnego mózgu

Choć długo nie znaliśmy jego tożsamości, na trwałe zapisał się w historii neuropsychologii. To w jego mózgu Pierre Broca, słynny francuski lekarz, zlokalizował ośrodek mowy. Dziś już wiemy dokładnie, kim był słynny pacjent o pseudonimie „Tan”.

Zobacz więcej

I

Wilcza rodzina

Zobaczyć tropy wilków tu, w Puszczy Białowieskiej, to nic niezwykłego, ale ilekroć je widzę, zawsze czuję dreszczyk emocji. Nawet nie chodzi o to, że tropy oznaczają ich bliskość. Chodzi o to, że z tropów można się o nich bardzo wiele dowiedzieć i zawsze jest to fascynujące.

Zobacz więcej

Tolkien i prawda

Czy świat wykreowany przez Tolkiena - świat elfów, krasnoludów, trolli, goblinów i innych dziwnych istot - może odsłonić nam jakąś prawdę o rzeczywistości? - Jacek Wojtysiak

Zobacz więcej