Charaktery - 3 / 2012 / Spis treści

Wstęp

Nostalgia

Wszelkie nostalgie rodzą ból, z którym trzeba sobie jakoś radzić. Moim sposobem jest patrzenie na morze - w miejsce, gdzie morze się kończy.

Zobacz więcej

Na temat

fot. ljubaphoto/istockphoto

Żalu sobie nie żałuj 

Żal jest negatywną emocją, nie chcemy go czuć. Ale warto się w niego wsłuchać, bo sygnalizuje nam, że podjęliśmy złą decyzję. Dzięki temu wciąż możemy zmienić kierunek, coś naprawić. Żal wzywa nas do działania - mówi amerykański psycholog Neal Roese.

Zobacz więcej

Powroty przeszłości

Smutek, poczucie pustki. Wrażenie, że jesteśmy całkiem samotni. Gdy wpadamy w taki nastrój, uruchamiają się wspomnienia. O czasach, gdy byliśmy młodsi, często całkiem malutcy. O miejscach, ludziach, wydarzeniach. Tym wspomnieniom zwykle towarzyszy smutek, żal za tym, co przeminęło. Ale ten smutek jest dobry, odbudowuje nas. Tak działa nostalgia.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. andresr/istockphoto

Chciałabym, ale się boję

Aby zachęcić klienta do kupna, trzeba z jednej strony zareklamować towar, z drugiej - pokonać jego obawy związane z transakcją. Trzeba sprawić - inaczej niż chciałby prezes Ryszard Ochódzki - by związane z zakupem plusy przesłoniły minusy.

Zobacz więcej

Big boom biust

Miliony kobiet mają powiększone chirurgicznie piersi, kolejne o tym marzą. Przed wszczepieniem implantów nie powstrzymuje ich ani koszt zabiegu, ani lęk przed operacją. Skąd ten boom na wielkie piersi?

Zobacz więcej

Zakochani z anonsu

„Biznesmen, 47/172/70. Jacht, nieruchomości. Wolny. Szuka pani do 40 l., szczupłej, bezpruderyjnej.” „Inga 28, zgrabna, delikatna. Lubię jasne sytuacje.” Tak brzmią typowe ogłoszenia matrymonialne. Mało wyrafinowane? Może. Ale skuteczne, bo odnoszą się do wrażliwości wykształconej przez tysiące lat ewolucji.

Zobacz więcej

Z rodziną na zdjęciu? 

Należymy do najbardziej rodzinnych narodów na świecie! To niby dobrze, bo rodzina uszczęśliwia. Gorzej, że czasem psuje też małżeństwa.

Zobacz więcej

Firma na językach

Posłuchaj, jak mówią ludzie w Twojej firmie, a dowiesz się, jaka choroba ją trapi. Język, który jest symptomem choroby, pozwala także uleczyć ją.

Zobacz więcej

Mroczne pracy pożądanie

Cóż może być złego w tym, że ktoś bez reszty angażuje się w jakieś zajęcie? Praca, inaczej niż alkohol, jest ceniona społecznie. Jednak można się od niej uzależnić. A wtedy rozbija rodziny, wyczerpuje organizm, niszczy życie, zabija.

Zobacz więcej

Zabójcy zmysłów

Nie pozwala od siebie uciec, wciąż woła o jeszcze, niczym trąd stopniowo odrywa ciało od kości, a w końcu zabija. Rosyjski krokodyl - krewny opium i heroiny - jest zabójczy jak żaden ze znanych dotychczas popularnych narkotyków.

Zobacz więcej

Nie taki święty spokój

Nie ma dnia, żebyśmy go nie życzyli - sobie, innym, całemu światu. Chociaż trochę. Gdy już mamy wszystkiego dość, to błagamy, by dali nam go inni, by nas w nim zostawili. Spokój - emocja czy stan? Dlaczego go tracimy i jak odzyskujemy?

Zobacz więcej

Blisko, nie za blisko

Czasami subtelna nić łącząca dwoje ludzi zmienia się w gruby sznur, którym partnerzy oplatają siebie. Boją się, że kiedy trochę poluzują, obiekt miłości zniknie. Skąd ten lęk? Jak znaleźć równowagę między bliskością a autonomią?

Zobacz więcej

I

Anatomia nadprzyrodzonego

Dlaczego człowiek jest istotą religijną? Wydaje się, że „wymyśliliśmy” wierzenia nie po to, by łatwiej się umierało i przenosiło na zielone pastwiska, ale by lepiej żyło się nam tu i teraz. Tak przynajmniej sugerują antropologia, socjologia i psychologia ewolucyjna.

Zobacz więcej

Kryzys europejskiego człowieczeństwa

Współczesne oblicze kryzysu polega na przyćmieniu wartości wyższych przez wartości niższe. Tak jakby życie człowieka sprowadzało się jedynie do przyjemności. Dialektyczny związek między materią a duchem został zachwiany.

Zobacz więcej