Charaktery - 3 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Autoprezentacja

Na miny, pozy i maski nabierają się przede wszystkim lub tylko autoprezenterzy. Publiczność jakoś nie daje się przekonać.

Zobacz więcej

Sekret damy pikowej 

Chcę, by tworzona przeze mnie kreacja, niezależnie od tego, czy jest to łotr, czy bohater pozytywny, miała w sobie jakieś piękno -mówi Małgorzata Wielocha.

Zobacz więcej

Halík Pojednania 

Ksiądz Halík zaczął kontakty z Polską jeszcze jako ksiądz podziemny. Wolność przyniosła szczególnie intensywną współpracę. W ostatnich latach ks. Halík miał w Polsce wiele spotkań i wykładów.

Zobacz więcej

Na temat

Nasze zwyczajne udawanie

Ja wiem, że ty udajesz, ty wiesz, że ja udaję, ale udajemy, że nikt nie udaje, bo to się nam opłaca... Jak z tym skończyć?!

Zobacz więcej

Praktycznie

fot.istock

Wszystko przeze mnie...

Dziadkowie Konrada byli alkoholikami. Jego rodzice są DDA i choć nie piją, ma do nich wiele żalu za sposób w jaki go wychowali. - Czy to, jak traktowali mnie rodzice, może wynikać z faktu, że oboje mieli ojców alkoholików? - pyta Konrad.

Zobacz więcej

237 powodów, by uprawiać seks 

Dla wielu kobiet seks to nie tylko przyjemność, ale również sposób na zdobycie lepszej posady, środek przeciwbólowy, a nawet... forma modlitwy.

Zobacz więcej

Mundur nęci 

Psychologowie potwierdzają, że powiedzenie za mundurem panny sznurem nie straciło na aktualności.

Zobacz więcej

Podyskutujmy o gustach 

Jeśli chcesz wiedzieć, czy przyszły pracownik będzie sumienny, a partner opiekuńczy - zapytaj, czy lubi rap. Gust go zdradzi.

Zobacz więcej

Za co zaufanie 

Zaufanie to stan umysłu, który wpływa na nasze zachowanie.

Zobacz więcej

Zaraz, jak on się... 

Dlaczego często nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie, jak się nazywa ten... no..., ale za to doskonale pamiętamy, jaki wykonuje zawód i w co się zwykle ubiera?

Zobacz więcej

Ja, dobroczyńca 

Są w nas skłonności do czynienia i zła, i dobra. Tej pierwszej zwykle zaprzeczamy, a tej drugiej w sobie nie znamy.

Zobacz więcej

Miękki twardy mózg 

Co się dzieje, gdy kula z broni palnej trafia na miękką tkankę mózgu? Dlaczego niektóre ofiary przeżywają postrzał w głowę, a inne nie mają żadnych szans?

Zobacz więcej

Wnikliwy eksperymentator 

Poglądy psychologiczne Oswalda Külpego stanowią przykład na to, że szacunek wobec autorytetu naukowego a twórcza z nim polemika to dwie niekolidujące ze sobą postawy uczonego.

Zobacz więcej

Terapia z balastem 

Na początku terapii dorosłe dzieci alkoholików stają oko w oko z wieloma wątpliwościami. Towarzyszące im wahanie to część procesu zmiany, jaki rozpoczynają.

Zobacz więcej

Moc złości

Czysta złość jest pięknym uczuciem, jasną energią, która daje nam siłę. Stawia nas na nogi; jest mocą, z której możemy w razie potrzeby skorzystać. Jak korzystać ze złości, nie raniąc innych - mówią MARIA i PIOTR FIJEWSCY.

Zobacz więcej

Znaki cielesne 

Wsłuchujmy się w szepty swojego ciała. Jeśli damy mu dojść do głosu, zrozumiemy, co naprawdę poprawia nam samopoczucie, daje szczęście i wzmacnia zdrowie - przekonuje CHRISTIANE NORTHRUP.

Zobacz więcej

GENeza inteligencji 

Einstein urodził się genialny, czy też zawdzięczał geniusz wychowaniu przez rodziców, którzy zetknęli go z nauką, gdy miał 5 lat? Ile inteligencji dostajemy w DNA, a ile przynosimy z podwórka?

Zobacz więcej

I

To co nieostre 

W Auschwitz, paradoksalnie, rampa jest do dzisiaj. Do dzisiaj przyjeżdżają tam autobusy, wyładowują ludzi - tyle tylko, że dziś ci ludzie stamtąd wyjeżdżają. Ale tam nadal jest „fabryka”, fabryka poznawcza - mówi MIKOŁAJ GRYNBERG.

Zobacz więcej