Charaktery - 3 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Autoprezentacja

Na miny, pozy i maski nabierają się przede wszystkim lub tylko autoprezenterzy. Publiczność jakoś nie daje się przekonać.

Zobacz więcej

Na temat

Nasze zwyczajne udawanie

Ja wiem, że ty udajesz, ty wiesz, że ja udaję, ale udajemy, że nikt nie udaje, bo to się nam opłaca... Jak z tym skończyć?!

Zobacz więcej

Praktycznie

fot.istock

Wszystko przeze mnie...

Dziadkowie Konrada byli alkoholikami. Jego rodzice są DDA i choć nie piją, ma do nich wiele żalu za sposób w jaki go wychowali. - Czy to, jak traktowali mnie rodzice, może wynikać z faktu, że oboje mieli ojców alkoholików? - pyta Konrad.

Zobacz więcej

Wnikliwy eksperymentator 

Poglądy psychologiczne Oswalda Külpego stanowią przykład na to, że szacunek wobec autorytetu naukowego a twórcza z nim polemika to dwie niekolidujące ze sobą postawy uczonego.

Zobacz więcej

Terapia z balastem 

Na początku terapii dorosłe dzieci alkoholików stają oko w oko z wieloma wątpliwościami. Towarzyszące im wahanie to część procesu zmiany, jaki rozpoczynają.

Zobacz więcej

Moc złości

Czysta złość jest pięknym uczuciem, jasną energią, która daje nam siłę. Stawia nas na nogi; jest mocą, z której możemy w razie potrzeby skorzystać. Jak korzystać ze złości, nie raniąc innych - mówią MARIA i PIOTR FIJEWSCY.

Zobacz więcej

Znaki cielesne 

Wsłuchujmy się w szepty swojego ciała. Jeśli damy mu dojść do głosu, zrozumiemy, co naprawdę poprawia nam samopoczucie, daje szczęście i wzmacnia zdrowie - przekonuje CHRISTIANE NORTHRUP.

Zobacz więcej

I

To co nieostre 

W Auschwitz, paradoksalnie, rampa jest do dzisiaj. Do dzisiaj przyjeżdżają tam autobusy, wyładowują ludzi - tyle tylko, że dziś ci ludzie stamtąd wyjeżdżają. Ale tam nadal jest „fabryka”, fabryka poznawcza - mówi MIKOŁAJ GRYNBERG.

Zobacz więcej