Charaktery - 3 / 2010 / Spis treści

Wstęp

Dojrzałość

Można mówić o dojrzałych dzieciach i dojrzałych starcach, o niedojrzałych młokosach i niedojrzałych matuzalemach. To nie jest kwestia wieku!

Zobacz więcej

Na temat

Licencja na dojrzałość

W walce między młodością i starością najbardziej oberwała dojrzałość. Usunięto ją nawet z języka, zastępując pierwszą, drugą i trzecią młodością. A jednak przetrwała lata niełaski i właśnie wychodzi z ukrycia. Niełatwo ją rozpoznać, bo przez ostatnie dziesięciolecia bardzo się zmieniła. Dojrzałość nie jest już nudną i rozgoryczoną stagnacją, ale dynamiczną zdolnością do podążania za przemianami i wyzwaniami świata oraz własnymi pragnieniami i marzeniami... Kto dziś jest dojrzały, a kto tylko takim się wydaje?

Zobacz więcej

A horyzont ciągle 5 km stąd

Są tacy, których do dojrzałości zawezwano zbyt wcześnie, pozbawiono dzieciństwa i młodości. Są tacy, którzy się przed nią bronią, widzą w niej straty. Sądzą, że muszą uprościć swoje życie do jakiegoś ponurego wzorca i zrezygnować z przyjemności, porywów, szaleństw, ze zmysłowości i beztroski. A przecież nikt tego w dorosłości nie zakazuje. Można dojrzale spełniać swe marzenia. Dr MARIA DE BARBARO jest psychologiem i psychoterapeutą, superwizorem psychoterapii. Prowadzi terapię nerwic, terapię par. Prof. dr hab. BOGDAN DE BARBARO jest psychiatrą i psychoterapeutą, przewodniczącym Sekcji Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.

Zobacz więcej

Praktycznie

Na skrajnych emocjach

Osoby, które spędziły dzieciństwo w towarzystwie rodzica alkoholika często właśnie w tym dopatrują się źródeł wielu swych problemów w dorosłym życiu Bycie DDA, nie pozbawia nas jednak zdolności do poszukiwania własnego szczęścia. 

Zobacz więcej

Niedojrzali do obrączki

Niedojrzałość - tak uzasadniane są wnioski o unieważnienie kościelnego małżeństwa. Uznawane jest za niebyłe dlatego, że jeden z partnerów do niego nie dorósł. Kościół potwierdza to, co głosi psychologia: nie da się z całkowitą pewnością powiedzieć, że ktoś w danej chwili dorósł do wyznaczanej mu roli.

Zobacz więcej

Ślub, seks i kasety wideo

Akcja filmu rozgrywa się zazwyczaj w pokoju hotelowym, aktorami są nowożeńcy. Są kwiaty, świece, nastrojowa muzyka i... kamerzysta, który filmuje, a jeśli trzeba - nawet reżyseruje zbliżenie. Dlaczego partnerzy uwieczniają swój seks na taśmie - zastanawia się MAGDALENA KOBYŁECKA.

Zobacz więcej

Mordercy dusz

Swoim dzieciom nie zezwalają na psychiczne i fizyczne usamodzielnienie się, a partnerów wykorzystują do rozgrywania własnych stanów emocjonalnych.

Zobacz więcej

ADHD po trzydziestce

ADHD to zmora nie tylko dzieci i młodzieży. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi towarzyszy również dorosłym, utrudniając im codzienne życie. Dorośli z ADHD częściej są zwalniani z pracy, tracą partnerów, kompletnie nie radzą sobie z wychowaniem dzieci... Jak można im pomóc?

Zobacz więcej

Laboratorium

Urojone oszustwa

Osoby cierpiące na syndrom oszusta nie wierzą, że sukcesy, jakie odnoszą, zawdzięczają swoim zdolnościom. Czują się jak hochsztaplerzy: ciągle boją się, że ich „oszustwo” wyjdzie na jaw. Na ów syndrom cierpią głównie... kobiety! Dlaczego są przekonane, że osiągnęły coś tylko dzięki wdziękowi, kontaktom lub szczęśliwemu zbiegowi okoliczności?

Zobacz więcej

Czytelne znaczy dobre

Oglądając opakowanie zupy w proszku, pomijamy to, co jest napisane drobnym druczkiem. A gdy wybieramy potrawę z eleganckiego menu, wyobrażamy sobie jej doskonały smak... Jakie znaczenie ma czcionka w ocenie informacji - wyjaśniają HYUNJIN SONG i NORBERT SCHWARZ. Tekst ukazał się w lutowym numerze miesięcznika „The Psychologist” (www.thepsychologist.org.uk), który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”. W oryginalnej wersji językowej jest dostępny na stronie www.charaktery.eu.

Zobacz więcej

Od karania gołębi do altruizmu

Gołębie grające w dylemat więźnia - to nie żart, ale poważny eksperyment. Badania nad gołębiami pozwalają zrozumieć nie tylko prawa rządzące zachowaniem tych zwierząt, ale także ludzkie zachowania ekonomiczne i społeczne. Od takich badań zaczynał swoją drogę naukową prof. Howard Rachlin - wybitny przedstawiciel psychologii behawioralnej na świecie. Co bada dziś?

Zobacz więcej

Ekscentryk i sztuczna inteligencja

Gdyby w czasach Franka Rosenblatta istniały internetowe portale plotkarskie, jego nazwisko regularnie by się tam pojawiało. Ten amerykański uczony, powszechnie kojarzony z pionierskimi badaniami nad sztuczną inteligencją, brat jednego z najsłynniejszych nowojorskich lobbystów, a przede wszystkim gorszący swym stylem życia „wieczny łodzieniec”, doskonale nadaje się na bohatera skandalizującej historii.

Zobacz więcej

Urodziło nas podwórko

Tak mnie wychowano! - jakże często w ten sposób tłumaczymy swoje decyzje, poglądy i zachowania. Mamy na myśli, że pewne postawy i zasady przejęliśmy od rodziców. Czy to prawda? I tak, i nie. Rzeczywiście, mogliśmy je usłyszeć po raz pierwszy w domu rodzinnym, ale zachowaliśmy je, ponieważ były zgodne z tym, z czym zetknęliśmy się poza domem.

Zobacz więcej

Oni mówią, że ja jestem...

Każdy jest panem swojego losu i wie, co jest dla niego w życiu ważne. Tyle teoria, bo w praktyce okazuje się, że więcej o nas wiedzą inni niż my sami. Co więcej, to spotykani przez nas „oni” decydują - czy nam się to podoba, czy nie - co jest dla nas ważne, czy zapalimy w życiu pierwszego papierosa i czy w przyszłości zostaniemy na przykład obrońcami praw mniejszości seksualnych. Bo to nie my sami, lecz zachowania innych i ich reakcje na nas decydują o tym, co uważamy za istotę naszej tożsamości.

Zobacz więcej

Inteligentni prawie bez mózgu

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia badając ludzi, którzy urodzili się bez jednej półkuli mózgu lub wycięto im ją, ratując życie. Teoretycznie nie powinni widzieć, mówić lub chodzić...a widzą, mówią i chodzą. I są niemal tak inteligentni, jak ludzie z całym mózgiem!To cud czy spryt szarych komórek?

Zobacz więcej

I

Ekologiczne reaktory

Ekolodzy protestują przeciwko budowie elektrowni jądrowej, a media straszą chorobotwórczym promieniowaniem. Okazuje się jednak, że... nie taki diabeł straszny, jak go malują! Elementarna wiedza z fizyki dostarcza argumentów za tym, że energetyka jądrowa jest najmniej destrukcyjnym sposobem zaspokajania potrzeb energetycznych społeczeństwa.

Zobacz więcej

Dzieci seksrewolucji

Utopii raju seksualnego nie udało się zrealizować...- przyznają to dziś nawet piewcy wolnej miłości z pokolenia ’68. Pisarze, reżyserzy, filozofowie i artyści obserwują przesyt wszechobecnością seksu i niechęć wobec hiperseksualizmu kultury masowej. Ta rewolta poniosła klęskę, ponieważ bohaterami naszej kultury stają się nie namiętni kochankowie, lecz seksuologowie...

Zobacz więcej