Charaktery - 3 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...24

Zapotrzebowanie na dobro nie ma granic. Mniejsze dobro, większe dobro, prawdziwe dobro, samo dobro. Dobro dla innych i (zwłaszcza) dobro dla siebie samego. Rzecz w tym, że rzadko kiedy (i rzadko kto) jasno mówi się, czym jest to dobro. Wszyscy zakładamy, że jakoś intuicyjnie to rozumiemy. Z dobrocią – wszystko jedno dla siebie, czy dla innych – jest jednak tak samo, jak z używkami czy słodyczami.

Zobacz więcej

Na temat

foto: istockphoto/SrdjanPav

Konie przed wóz

Jak być dla siebie dobrym? Przepis jest prosty. Zajmij się tym, co masz, a nie tym, czego nie masz. Bądź dumny i wdzięczny sobie za to, że choć spotkały Cię ciosy, to dałeś radę. Jeśli wynik Cię nie zadowala, to albo zmień środki, albo cel. I patrz pod nogi, zamiast wciąż oglądać się za siebie.

Zobacz więcej

rys. Igor Morski/Morski Studio Graficzne

Dobro naszego Ja

Hasło „bądź dla siebie dobry” robi karierę. Powtarzamy je jak zaklęcie. Lecz co to właściwie znaczy? Być dobrym dla siebie... czyli dla kogo właściwie? I jak to zrobić?

Zobacz więcej

Praktycznie

Zazdrość po przejściach

Najpierw są pytania: „ilu ich było”, „czy byli ważni w twoim życiu”. Po nich najczęściej pojawia się zazdrość... o przeszłość partnerki lub partnera. Czy warto rozpamiętywać coś, czego zmienić już nie sposób?

Zobacz więcej

Anatomia randki

Najpierw była potajemna, „pod umówionym jaworem”. Potem w towarzystwie przyzwoitek. Dziś wystarczy jej ekran komputera. Bo na randce – jak mawiali bohaterowie kultowego już filmu „Dziewczyny do wzięcia” – jest wiele możliwości...

Zobacz więcej

Przepis na koszerny seks

Seks ma na celu zszycie dwóch odrębnych ciał w jedno. Pragnienie bliskości zawsze przewyższa pragnienie samego seksu. Koszerny seks to namiętność zrodzona z romantyzmu, prowadząca do powstania bliskości. Mocne i intensywne przeżycia podczas koszernego seksu uwalniają niezwykle trwałe emocje.

Zobacz więcej

fot. sanjeri/istockphoto

Nowe szaty starego nałogu

Od wszystkiego w taki sam sposób można się uzależnić. Uważa się, że hazardzista w smokingu jest lepszy od zamroczonego, śmierdzącego alkoholika, a cyberseks od narkomanii. A niby dlaczego?

Zobacz więcej

Złoty środek piętna

Na czym polega piętnowanie i jak można mu przeciwdziałać? Badania na ten temat przybrały zupełnie nowy obrót za sprawą hipotezy złotego podziału. Artykuł na ten temat publikuje w marcowym numerze miesięcznik „The Psychologist”, który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Tak ludzie osiągają swoje cele

Inteligencja i zdolności odgrywają wprawdzie dużą rolę w odnoszeniu sukcesów w różnych dziedzinach życia, ale nie zawsze jest to rola decydująca. Szansę na sukces zwiększa uporczywe dążenie do swoich celów. Ale jest jeden warunek: cel musi zostać prawidłowo wybrany.

Zobacz więcej

Na ratunek środowisku

W jaki sposób zachęcić ludzi do działań proekologicznych - zastanawia się wybitny psycholog społeczny, profesor Robert Cialdini. Robert B. Cialdini jest profesorem psychologii i zarządzania na Uniwersytecie Stanu Arizona. Prowadzi badania nad wpływem społecznym i w tej dziedzinie jest najczęściej cytowanym psychologiem społecznym na świecie. Jest autorem bestsellerowej książki Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka (ponad milion sprzedanych egzemplarzy na świecie). W języku polskim ukazała się także książka Psychologia społeczna. Rozwiązane tajemnice, której współautorem jest prof. Cialdini.

Zobacz więcej

Zdrowie szyte na miarę

Czasem jest jak wiatr, jak jabłko, albo jak niezawodny, szwajcarski zegarek. Zdrowie - najlepiej traktować je jak roślinkę. Jak o nie dbać? Prof. Helena Sęk mówi o zdrowej triadzie. Należą do niej: pozytywne emocje, więzi społeczne i przekonanie, że potrafimy przetrwać nawet trudne sytuacje i może nawet coś pozytywnego z tego wyniknie. Nawet z traumy można wyjść umocnionym. Prof. dr hab. Helena Sęk jest psychologiem, pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, emerytowany profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Specjalizuje się w psychologii klinicznej i psychologii zdrowia. Członkini Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Napisała wiele książek, m.in.: Wprowadzenie do psychologii klinicznej, Orientacja w sytuacjach społecznych, Psychologia zdrowia (z Ireną Heszen). Ostatnio ukazała się dedykowana Profesor Sęk praca Zdrowie i choroba pod redakcją Jerzego Brzezińskiego i Lidii Cierpiałkowskiej.

Zobacz więcej

Terapia á la emerytka

Kobiety nie panują nad swoimi wydatkami, bo często kupują pod wpływem emocji. Zadłużają się chętniej niż mężczyźni i mają większe problemy ze spłatami kredytów. W efekcie czują się rozczarowane i martwią się o przyszłość. – Nauczcie się oszczędzać, kupujcie i spisujcie wydatki – radzi kobietom prof. KAREN PINE.

Zobacz więcej

Lessie - lecz!

Kilkuletni pacjent doktora Levinsona przez kilka miesięcy nie odzywał się na sesjach terapeutycznych nawet słówkiem. Zaczął mówić dopiero wtedy, gdy w gabinecie przypadkowo pojawił się pies psychologa! Tak narodziła się dogoterapia, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie.

Zobacz więcej

Laboratorium

Strach, co miał Alberta oczy

Mały Albert, jedenastomiesięczny chłopiec, którego nauczono bać się, to jedna z najmłodszych ofiar eksperymentów w historii psychologii. Choć badanie z jego udziałem przyniosło przełomowe dla wiedzy psychologicznej wyniki, to w świetle współczesnych standardów etycznych byłoby niedopuszczalne.

Zobacz więcej

Mądremu narzekanie

Na pytanie: „Co słychać?” Polak niemal automatycznie odpowiada: „Ech, stara bieda...” i wzdycha. Szczytem optymizmu wydaje się wersja: „Jakoś leci...”. Narzekanie to nasza narodowa pasja. Uchodzimy za naród wiecznie niezadowolonych, zgorzkniałych cierpiętników, choć w rzeczywistości prawdopodobnie nie czujemy się aż tak źle. Więc dlaczego narzekamy?

Zobacz więcej

Dekalog w mózgu

Przez wieki uczeni uważali, że wrażliwość moralną człowiek zawdzięcza wyłącznie wpływowi kultury bądź religii. Wyniki najnowszych badań skłaniają do postawienia rewolucyjnej tezy: ludzka moralność ma neurofizjologiczne podstawy, bowiem są dowody na istnienie w mózgu obszarów odpowiedzialnych za poznanie moralne i moralne emocje!

Zobacz więcej

Zawód: psychoterapeuta - Bogdan de Barbaro

Bóg czy rzemieślnik - kim jest psychoterapeuta? Co jest najważniejszym celem psychoterapii? W lutowym numerze rozpoczęliśmy cykl „Zawód: psychoterapeuta”, w którym chcemy przyjrzeć się psychoterapii widzianej oczami samych psychoterapeutów. W naszym przedsięwzięciu odwołujemy się do sondy przeprowadzonej przez amerykańskiego psychologa Ryana Howesa wśród wybitnych amerykańskich terapeutów. Do udziału w ankiecie zaprosiliśmy czołowych polskich psychoterapeutów. Sondę podsumuje prof. Jan Czesław Czabała. Miesiąc temu na nasze pytania odpowiedział Jerzy Mellibruda. W tym numerze przedstawiamy wypowiedź Bogdana de Barbaro. Prof. dr hab. Bogdan de Barbaro jest psychiatrą i psychoterapeutą, przewodniczącym Sekcji Terapii Rodzin oraz członkiem zarządu Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Na pytania odpowiada z perspektywy terapii rodzinnej/małżeńskiej.

Zobacz więcej

Patent na HIV

Wirusa HIV odkrył przez przypadek. Jednak na pierwsze strony gazet trafił, gdy bronił prezerwatyw w Watykanie. Nie boi się szokować. Jeśli trzeba, przekraczam granice i idę pod prąd współczesnych tez - przyznaje LUC MONTAGNIER, laureat medycznej Nagrody Nobla za 2008 rok. „Charaktery” są pierwszym polskim magazynem, któremu noblista udzielił wywiadu. Prof. LUC MONTAGNIER jest laureatem (wraz z prof. Françoise Barré-Sinoussi) medycznej Nagrody Nobla za odkrycie wirusa wywołującego AIDS. Przewodniczy Światowej Fundacji Badań i Profilaktyki AIDS działającej pod egidą UNESCO i rozwijającej badania nad AIDS w krajach dotkniętych tą chorobą w największym stopniu. Jest profesorem emerytowanym Instytutu Pasteura w Paryżu - w latach 1972-2000 kierował Wydziałem Onkologii Wirusowej tego instytutu. Członek francuskiej Akademii Nauk.

Zobacz więcej

I

Dwaj panowie ze szpulkami

Czy nuda może być ciekawym tematem eksperymentu psychologicznego? Okazuje się, że tak. Udowodnili to dwaj uczeni z uniwersytetu stanfordzkiego: Leon Festinger i James Merrill Carlsmith. Dokładnie przed pół wiekiem przeprowadzili badania, które weszły do kanonu prac z zakresu psychologii społecznej.

Zobacz więcej