Charaktery - 3 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Jak stracić przyjaciół, pieniądze i psa

Mam pecha. Nic mi nie wychodzi - mówimy czasem. Ale sami wiele robimy, żeby nam nie wyszło. Sami rzucamy sobie kłody pod nogi. Zapominamy o ważnej sprawie. Przegapiamy okazję. Kupujemy los, ale nie sprawdzamy, jakie numery padły. Bo a nuż moglibyśmy w życiu wygrać.

Zobacz więcej

Krótka kołderka psuje życie

Co za idiotka ze mnie! Czego się nie tknę, to zepsuję. Nikt mnie nie kocha! Takie myśli przychodzą nam czasem do głowy. Jak wpływają na to, czego doświadczamy? AGNIESZKA POPIEL przestrzega: Uważaj, co do siebie mówisz, bo może się okazać, że słuchasz. Dr Agnieszka Popiel jest lekarzem psychiatrą, adiunktem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się psychoterapią poznawczo-behawioralną. Autorka wielu prac na temat zaburzeń psychicznych i psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

Zobacz więcej

W imię posłuszeństwa

Jak powinniśmy rozumieć klasyczne badania Stanleya Milgrama nad posłuszeństwem wobec autorytetu? Czy - po 30 latach - biorąc pod uwagę to, co wiemy teraz o upokarzaniu i torturowaniu więźniów osadzonych w Abu Ghraib, nadal powinniśmy uważać je za szokujące? O jaką wiedzę o sobie i o innych dzięki badaniom Milgrama jesteśmy bogatsi?

Zobacz więcej

Złamane geny

Stary spór o to, czy w kształtowaniu ludzkiej osobowości dominującą rolę odgrywa natura, czy też kultura, dziś sprowadza się do bardzo konkretnego problemu: czy geny mają wpływ na ludzkie zachowanie. Dotychczas nie został zidentyfikowany żaden specyficzny gen kodujący nasze zachowanie. Nie oznacza to jednak, że takiego genu nie uda się odkryć w przyszłości.

Zobacz więcej

W pułapce piękna

Już jako dzieci dowiadujemy się z bajek, że od dobrych bohaterów emanuje blask piękna, natomiast źli ludzie są tak paskudni, jak ich uczynki. Ale życie to nie bajka i w „opakowaniu” przystojniaka znajdujemy zarówno kogoś o pięknym duchu, jak i złośliwego intryganta! Dlaczego piękno - choć często zwodzi na manowce - jest dla nas tak ważne? I jak je zmierzyć?

Zobacz więcej

Szpieg i Sułtan

W historii zoopsychologii znane i cenione są badania nad inteligencją małp, które przeprowadził na Teneryfie w czasie I wojny światowej Wolfgang Köhler. Wiele klasycznych podręczników psychologii ilustrowanych jest fotografiami, na których szympans usiłuje zdobyć upragniony smakołyk.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze...12

Powiada się, że najbardziej destruk­tywne są pokusy. Historia pokus, o czym łatwo się przekonać w Księdze Mojżeszowej, sięga biblijnego Raju. Wprawdzie Bóg pod karą śmierci zakazał jeść owoce z drzewa poznania dobra i zła, ale gdy kobieta zobaczyła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia i że były miłe dla oczu i godne pożądania dla zdobycia mądrości, zerwała z niego owoc i jadła. Dała też mężowi swemu, który był z nią, i on też jadł. Udział miał w tym także tajemniczy wąż, podżegający do grzechu. Dość powiedzieć, że wszyscy zostali przez Boga przeklęci – wąż, kobieta i mężczyzna.

Zobacz więcej

Gdy mija apetyt na seks

Z czym ludzie przychodzą do seksuologa? Mężczyźni, bo „nie mogą”, a kobiety, bo „nie chcą”. Niby kochają partnera, nic im nie dolega, ale przeszła im ochota na te rzeczy, jakby ktoś coś w nich wyłączył. Co może w tej sytuacji seksuolog - tłumaczy dr Wiesław Czernikiewicz.

Zobacz więcej

Uwaga na uwagę!

Kto bardziej przykuje uwagę słuchaczy: błyskotliwy wykładowca, zasypujący audytorium ciekawostkami, czy dydaktyk, który nie urozmaica wystąpienia? Kto bardziej skorzysta z wykładu: student po nieprzespanej nocy, czy jego wypoczęty kolega, od rana czekający na wysłuchanie wystąpienia? Wydawałoby się, że „nudziarz” nie ma z „aktorem” szans, podobnie „imprezowicz” z „prymusem”. Jednak bywa, że niektórzy studenci więcej wynotują z monotonnego wykładu, a sale błyskotliwych wykładowców świecą pustkami. Dlaczego?

Zobacz więcej

Vengefully ever after?

Humans devote vast resources – time, money, emotional investment, and the like - to establishing and maintaining romantic relationships. Spending these resources on the pursuit of love is frequently wise, as involvement in a satisfying romantic relationship is among the most powerful predictors of happiness and health (Cohen et al., 2000; Myers, 2000).

Zobacz więcej

Zmysłowe ciała

W przeciętnym polskim miasteczku nie ma kina czy księgarni, są za to liczne solaria, studia fryzur czy paznokci. Prawie każdy sklep oferuje niezliczone preparaty do pielęgnacji ciała. Ciało, zainteresowanie nim, to symbol naszych czasów. Symbol, wbrew pozorom, wciąż mało znany.

Zobacz więcej

Mokry problem

Basia stała się nieufna, gdy zaczęła się moczyć w nocy. Każde mokre prześcieradło Piotrka było dla jego ojca powodem do kar... Moczenie nocne to dla dzieci dramat, a dla ich rodziców - egzamin z dojrzałego rozwiązywania problemu całej rodziny. Jak go zdać, gdy dziecko znów budzi się w mokrej piżamie?

Zobacz więcej

Plac Trzech Krzyży

Jak pogodzić homoseksualizm - los, którego się nie wybrało - z autentyczną wiarą i praktykami religijnymi? O swoich trwającyc całe życie zmaganiach opowiada bohater mojego reportażu, przedstawiciel świata kultury.

Zobacz więcej

Praktycznie

Wyjść z cienia

Mam 19 lat i jestem DDA. Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje coś takiego. Myślałam, że jestem po prostu „inna”. Uświadomił mi to dopiero mój polonista z gimnazjum, również DDA. 

Zobacz więcej