Charaktery - 3 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Jak stracić przyjaciół, pieniądze i psa

Mam pecha. Nic mi nie wychodzi - mówimy czasem. Ale sami wiele robimy, żeby nam nie wyszło. Sami rzucamy sobie kłody pod nogi. Zapominamy o ważnej sprawie. Przegapiamy okazję. Kupujemy los, ale nie sprawdzamy, jakie numery padły. Bo a nuż moglibyśmy w życiu wygrać.

Zobacz więcej

Krótka kołderka psuje życie

Co za idiotka ze mnie! Czego się nie tknę, to zepsuję. Nikt mnie nie kocha! Takie myśli przychodzą nam czasem do głowy. Jak wpływają na to, czego doświadczamy? AGNIESZKA POPIEL przestrzega: Uważaj, co do siebie mówisz, bo może się okazać, że słuchasz. Dr Agnieszka Popiel jest lekarzem psychiatrą, adiunktem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się psychoterapią poznawczo-behawioralną. Autorka wielu prac na temat zaburzeń psychicznych i psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

Zobacz więcej

Szpieg i Sułtan

W historii zoopsychologii znane i cenione są badania nad inteligencją małp, które przeprowadził na Teneryfie w czasie I wojny światowej Wolfgang Köhler. Wiele klasycznych podręczników psychologii ilustrowanych jest fotografiami, na których szympans usiłuje zdobyć upragniony smakołyk.

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze...12

Powiada się, że najbardziej destruk­tywne są pokusy. Historia pokus, o czym łatwo się przekonać w Księdze Mojżeszowej, sięga biblijnego Raju. Wprawdzie Bóg pod karą śmierci zakazał jeść owoce z drzewa poznania dobra i zła, ale gdy kobieta zobaczyła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia i że były miłe dla oczu i godne pożądania dla zdobycia mądrości, zerwała z niego owoc i jadła. Dała też mężowi swemu, który był z nią, i on też jadł. Udział miał w tym także tajemniczy wąż, podżegający do grzechu. Dość powiedzieć, że wszyscy zostali przez Boga przeklęci – wąż, kobieta i mężczyzna.

Zobacz więcej

Uwaga na uwagę!

Kto bardziej przykuje uwagę słuchaczy: błyskotliwy wykładowca, zasypujący audytorium ciekawostkami, czy dydaktyk, który nie urozmaica wystąpienia? Kto bardziej skorzysta z wykładu: student po nieprzespanej nocy, czy jego wypoczęty kolega, od rana czekający na wysłuchanie wystąpienia? Wydawałoby się, że „nudziarz” nie ma z „aktorem” szans, podobnie „imprezowicz” z „prymusem”. Jednak bywa, że niektórzy studenci więcej wynotują z monotonnego wykładu, a sale błyskotliwych wykładowców świecą pustkami. Dlaczego?

Zobacz więcej

Praktycznie

Wyjść z cienia

Mam 19 lat i jestem DDA. Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje coś takiego. Myślałam, że jestem po prostu „inna”. Uświadomił mi to dopiero mój polonista z gimnazjum, również DDA. 

Zobacz więcej