Charaktery - 3 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Moja mama koleżanka

Czy córka i matka mogą być koleżankami? I tak, i nie. Jest wiele obszarów, w których są nimi i pozostaną, ale generalnie relacja matka - córka nie jest równorzędną. Czasem matka nie może być kumpelką.

Zobacz więcej

Rozwiązania rozwodowe

Czy rozwód jest sukcesem, czy porażką? Co powinno się wydarzyć, aby zerwanie związku otworzyło przed nami szansę na kolejny, bardziej udany? O tych i wielu innych dylematach rozmawiają: terapeutka Zofia Pierzchała, dr Bogdan de Barbaro i prof. Jacek Bomba. Dyskusję prowadzi Bogdan Białek.

Zobacz więcej

Jak Polak z rodakiem

Zniszczyć mego rodaka, sąsiada, tego wroga, tego gada. Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara, żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb, żeby mu się córka z czarnym i w ogóle żeby miał marnie, żeby miał AIDS-a i raka: oto modlitwa Polaka - słyszymy w „Dniu świra”. Z badań wynika, że podobne pragnienia nie są obce wielu z nas.

Zobacz więcej

Straszni inni sami sobie winni

Co czwarty Europejczyk miał, ma lub będzie miał przynajmniej raz w życiu problemy ze zdrowiem psychicznym. To, czy sobie z nimi poradzi, zależy także od wsparcia, jakie dostanie od innych. Tymczasem w Polsce, choć nie tylko, pierwszą reakcją po zetknięciu się z kimś cierpiącym na tego typu schorzenie jest strach. Drugą - odrzucenie.

Zobacz więcej

Przed Duszy oczyma

Goethe powiedział: „Gdy otworzysz oczy, wydaje ci się już, że widzisz”. Rzeczywiście, wydaje ci się. Bo tak naprawdę jest to zaledwie początek długiej drogi. Wprawdzie oczy patrzą, ale widzi mózg. To on z mozaiki i plątaniny impulsów nerwowych w ułamkach sekundy wyławia sens tego, na co patrzymy i buduje nasz własny, autorski obraz świata.

Zobacz więcej

Gdzie płynie czas

„Czymże jest czas? - zastanawiał się w Wyznaniach święty Augustyn. - Jeśli nikt mnie nie pyta, wiem. Jeśli natomiast pytającemu usiłuję wyjaśnić, nie wiem” - pisał. Mimo upływu stuleci, pytania dotyczące istoty czasu wciąż są aktualne i ważne. I wciąż trudno określić, czym naprawdę jest ten wymiar.

Zobacz więcej

a propos

Nic nie wiem o matkach i córkach. Jest to świat, mikroświat, zupełnie dla mnie niedostępny. Owszem, najstarszą pośród mojego licznego rodzeństwa jest siostra, jedyna zresztą, lecz różnica wieku między nami była zbyt duża, abym mógł świadomie świadkować jej relacji z naszą matką. Ale nawet gdybym mógł sprostać temu, nie sądzę abym w ten hermetyczny świat kobiet w jakikolwiek sposób mógł zostać dopuszczonym. Nic nie wiem o matkach i córkach także dlatego, że w naszej kulturze ...

Zobacz więcej

Praktycznie

Wygrać z samotnością

W maju skończę 28 lat, a nadal jestem osobą samotną. Nie mam przyjaciół ani partnera, choć tak bardzo tego pragnę. Dlaczego tak się dzieje i jak pomóc sobie samej, by to zmienić?

Zobacz więcej