Charaktery - 3 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Jaka córka, taka matka

Związek matki i córki to związek szczególny. Rządzą nim silne emocje, które sprawiają, że w pewnym wieku matkom trudno dogadać się z córkami, a córkom trudno zrozumieć matki. Dlaczego tak się dzieje? Jakiego rodzaju problemy mają matki z dorastającymi córkami, a dorastające córki z matkami?

Zobacz więcej

Moja mama koleżanka

Czy córka i matka mogą być koleżankami? I tak, i nie. Jest wiele obszarów, w których są nimi i pozostaną, ale generalnie relacja matka - córka nie jest równorzędną. Czasem matka nie może być kumpelką.

Zobacz więcej

Rozwiązania rozwodowe

Czy rozwód jest sukcesem, czy porażką? Co powinno się wydarzyć, aby zerwanie związku otworzyło przed nami szansę na kolejny, bardziej udany? O tych i wielu innych dylematach rozmawiają: terapeutka Zofia Pierzchała, dr Bogdan de Barbaro i prof. Jacek Bomba. Dyskusję prowadzi Bogdan Białek.

Zobacz więcej

Problem z braku stylu

Problemy z niegrzecznymi dziećmi nie biorą się z tego, że rodzice przyjęli jakąś konkretną opcję wychowawczą, która okazała się niewypałem. One są raczej wynikiem braku jakiegokolwiek stylu wychowania.

Zobacz więcej

Chińska droga środka...

Dylemat „Osiołkowi w żłoby dano...” jest dylematem tylko po naszej stronie globu. Chiński osiołek wcale nie wybierałby pomiędzy owsem i sianem. Po prostu uszczknąłby z obu żłobów.

Zobacz więcej

Amerykanin, czyli kto?

Amerykańska narodowość istnieje. Jak ją jednak opisać? Jak scharakteryzować naród, na który składają się przedstawiciele wszystkich możliwych ras, wyznań, kultur? Czy słuszne jest mówienie w tym przypadku o tyglu, w którym ukształtowała się ta nacja? A może lepsze byłoby porównanie Amerykanów do sałatki owocowej?

Zobacz więcej

Jak Polak z rodakiem

Zniszczyć mego rodaka, sąsiada, tego wroga, tego gada. Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara, żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb, żeby mu się córka z czarnym i w ogóle żeby miał marnie, żeby miał AIDS-a i raka: oto modlitwa Polaka - słyszymy w „Dniu świra”. Z badań wynika, że podobne pragnienia nie są obce wielu z nas.

Zobacz więcej

Straszni inni sami sobie winni

Co czwarty Europejczyk miał, ma lub będzie miał przynajmniej raz w życiu problemy ze zdrowiem psychicznym. To, czy sobie z nimi poradzi, zależy także od wsparcia, jakie dostanie od innych. Tymczasem w Polsce, choć nie tylko, pierwszą reakcją po zetknięciu się z kimś cierpiącym na tego typu schorzenie jest strach. Drugą - odrzucenie.

Zobacz więcej

Psychologia zamiast bogów

Psychologiczne aspekty ludzkich działań często zaprzątały uwagę dziejopisów klasycznej starożytności. Sprężyn dziejów, przyczyn działań konkretnych postaci wcale nie doszukiwali się w ingerencji bóstw. Posługiwali się raczej potoczną psychologią.

Zobacz więcej

Mózg na haju

Narkotyki łudzą obietnicą neurochemicznego szczęścia i początkowo spełniają pokładane w nich nadzieje. Jednak stopniowo przestrajają nasz mózg, przejmują nad nim kontrolę. I choć raj zmienia się w piekło, to uzależniony mózg domaga się kolejnej „działki”.

Zobacz więcej

Przed Duszy oczyma

Goethe powiedział: „Gdy otworzysz oczy, wydaje ci się już, że widzisz”. Rzeczywiście, wydaje ci się. Bo tak naprawdę jest to zaledwie początek długiej drogi. Wprawdzie oczy patrzą, ale widzi mózg. To on z mozaiki i plątaniny impulsów nerwowych w ułamkach sekundy wyławia sens tego, na co patrzymy i buduje nasz własny, autorski obraz świata.

Zobacz więcej

Decyzje z kosmosu

Czy lepiej znamy wszechświat niż nasz mózg? Skąd się biorą paradoksy doświadczania czasu - na przykład - Jak stajemy się swoim sobowtórem we wspomnieniach? Jak podejmujemy decyzję, nie będąc tego świadomi? O najbardziej zaskakującym organie, jaki mamy, czyli mózgu, opowiada prof. Ernst Pöppel. Prof. Ernst Pöppel, wybitny neuropsycholog, kieruje Instytutem Psychologii Medycznej i Centrum Nauk o Człowieku przy Uniwersytecie Monachijskim. Profesor prowadzi badania dotyczące działania ludzkiego mózgu i zajmuje się neuronalnym podłożem zjawisk psychologicznych. Ostatnim przedmiotem jego badań są wspomnienia epizodyczne, czyli krótkie, nawet kilkusekundowe, wspomnienia pozostające w naszym umyśle przez całe lata w formie obrazów. Jest autorem wielu prac, w Polsce ukazały się dwie jego książki: Granice świadomości oraz Mózg - tajemniczy kosmos.

Zobacz więcej

Gdzie płynie czas

„Czymże jest czas? - zastanawiał się w Wyznaniach święty Augustyn. - Jeśli nikt mnie nie pyta, wiem. Jeśli natomiast pytającemu usiłuję wyjaśnić, nie wiem” - pisał. Mimo upływu stuleci, pytania dotyczące istoty czasu wciąż są aktualne i ważne. I wciąż trudno określić, czym naprawdę jest ten wymiar.

Zobacz więcej

Płeć pomylono

Rodzi się chłopiec lub dziewczynka. Rodzice są szczęśliwi. Cieszą się, że mają dziecko dorodne i zdrowe. Nic nie zapowiada, że w ciele dziewczynki uwięziony jest męski mózg, a w ciele chłopca mózg kobiety... Aby uwolnić swoją płeć, trzeba stoczyć prawdziwą walkę.

Zobacz więcej

Tyrania chwili

W „kulturze pośpiechu” chęć spowolnienia czasu jest znamieniem głupoty - uważa Zygmunt Bauman. Drukujemy fragmenty jego wykładu wygłoszonego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w warszawie.

Zobacz więcej

a propos

Nic nie wiem o matkach i córkach. Jest to świat, mikroświat, zupełnie dla mnie niedostępny. Owszem, najstarszą pośród mojego licznego rodzeństwa jest siostra, jedyna zresztą, lecz różnica wieku między nami była zbyt duża, abym mógł świadomie świadkować jej relacji z naszą matką. Ale nawet gdybym mógł sprostać temu, nie sądzę abym w ten hermetyczny świat kobiet w jakikolwiek sposób mógł zostać dopuszczonym. Nic nie wiem o matkach i córkach także dlatego, że w naszej kulturze ...

Zobacz więcej

Praktycznie

Wygrać z samotnością

W maju skończę 28 lat, a nadal jestem osobą samotną. Nie mam przyjaciół ani partnera, choć tak bardzo tego pragnę. Dlaczego tak się dzieje i jak pomóc sobie samej, by to zmienić?

Zobacz więcej

Pije matka do córki

Córki alkoholiczek czują się na przemian - w rytm matczynych ciągów alkoholowych - bezwartościowościowe lub wyjątkowe. Ten proces powoduje, że nie mają pojęcia, jakie naprawdę są: czy beznadziejne i głupie, brzydkie i niedobre, czy odwrotnie – genialne, piękne i wspaniałe?

Zobacz więcej