Charaktery - 3 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 15

Życie nie jest snem, ale nasze życie jest w snach, a bywa też, że sny mają własne życie. Życie niektórych jest nawet bardziej w snach niż na jawie. Życie niektórych snów jest całkowicie dla nas samych niedostępne, jakby zupełnie od nas oddzielone. Tak jak to widzimy w biblijnej scenie, gdy Bóg kobietę uczynił „z żebra” śpiącego Adama. Jak pisze Jacek Bolewski SJ, „możemy w najgłębszym sensie powiedzieć, że została wyłoniona ze snu mężczyzny”.

Zobacz więcej

Wyśnione opowieści o życiu

Marzenia senne są czymś osobistym, niemal intymnym. Wiele mówią o naszych doświadczeniach, odzwierciedlają ważne przeżycia. Rozładowują też nadmiar emocjonalnej energii i zmniejszają napięcia związane z głębokimi, nierozwiązanymi konfliktami. Właściwie zinterpretowane, mogą stać się bardzo ważnym elementem psychoterapii.

Zobacz więcej

Programiści marzeń

Programiści snów przekonują, że można wpływać na treść i przebieg swoich marzeń sennych i dzięki temu zyskać zdrowie, energię i kreatywność. Ma w tym pomóc sięgnięcie do pokładów podświadomości, w której rzekomo drzemie siła o szczególnych właściwościach. Czy programiści rzeczywiście proponują coś nowego? Czy ich metody są bezpieczne?

Zobacz więcej

Miej oczy szeroko zamknięte

Interpretowanie snów fascynowało ludzi od dawna. Dziś zajmują się tym zarówno szacowne uniwersytety, jak i komercyjne, drogie i luksusowe prywatne instytuty.

Zobacz więcej

Geniusz spod poduszki

Nie śpij, rusz głową, weź się do roboty. Nauka nie dysponuje dowodami na to, że sen wpływa pozytywnie na nasze zdolności twórcze. Zatem szanse, że w czasie drzemki wyśnimy rozwiązanie palącego problemu, są mizerne.

Zobacz więcej

Dlaczego sen jest ważny i co się dzieje, jeśli się nie wyśpisz

Specjalny dodatek opracowany przez American Psychological Association, a w nim praktyczne informacje o śnie i jego roli w życiu.

Zobacz więcej

Raj.com

Internet stworzył nowy świat, o tyle niebezpieczny, że atrakcyjny i ciekawy. Niezwykle wciągający, bo przyjazny i pomocny w zaspokajaniu ważnych, nieraz atawistycznych potrzeb. Ten świat to swego rodzaju sztuczny raj, gdzie nie istnieje czas, a przestrzeń i odległość nie mają większego znaczenia. Tu wszystko jest łatwe i bezproblemowe. Wystarczy się zalogować.

Zobacz więcej

Nasze telewizje

Im więcej oglądamy programów informacyjnych, tym mniej się z nich dowiadujemy. Zaliczanie kolejnych dzienników powoduje, że zaczynamy operować schematami i na ich podstawie bezkrytycznie budujemy swoją wizję tego, co nam przekazano w telewizji.

Zobacz więcej

Gra w życie

Czworo nastolatków siedzi przy świecy. Czasami coś zapisują, ale głównie rozmawiają. Są arystokracją tajemniczego państwa - Miasta Szklanego. Jedno z nich - księżna Ellrington, właśnie zarzuca zdradę drugiemu - księciu Douro. On broni się nieudolnie. Emocje rosną. Toczy się gra.

Zobacz więcej

Tata sam w domu

Samotni ojcowie są bardziej niż samotne matki tolerancyjni wobec dzieci, bardziej konsekwentni i przewidywalni. Chętniej jednak przerzucają na instytucje przynajmniej część odpowiedzialności za wychowanie. Jakość ich relacji z dziećmi bardzo zależy od tego, czy mają pracę i ile zarabiają – im lepsza praca i wyższe zarobki, tym lepszymi są ojcami.

Zobacz więcej

Niewdzięczna wdzięczność

Pewnego dnia starszy mężczyzna podszedł do urzędnika pocztowego siedzącego za biurkiem i zapytał: - Czy mógłby pan zaadresować mi tę pocztówkę? Urzędnik ochoczo spełnił prośbę i równie skwapliwie wywiązał się z następnej, która polegała na napisaniu krótkich życzeń do adresata i podpisaniu się imieniem i nazwiskiem szanownego nadawcy. Kiedy skończył, zapytał z uśmiechem: - Czy mógłbym jeszcze coś dla pana zrobić? Staruszek pomyślał i rzekł: - Tak. Proszę dodać jeszcze PS: „Wybacz charakter pisma”.

Zobacz więcej

Podążając za swoim doświadczeniem, czyli terapia zorientowana na proces

Od sierpnia ubiegłego roku publikujemy przewodnik po psychoterapii. Piszemy w nim, z jakimi problemami warto się zwrócić do psychoterapeuty i którą z wielu szkół terapii wybrać. Omówiliśmy już terapię psychoanalityczną, poznawczo-behawioralną, systemową, Gestalt, krótkoterminową, ericksonowską i hellingerowską. Tym razem przybliżamy zorientowaną na proces.

Zobacz więcej

Gdy runie świat

Marta Różycka wracała do domu tak zmęczona, że zasypiała niemal natychmiast i żadne koszmary senne nie miały do niej dostępu. Ksiądz Krzysztof Bąk nie mógł zasnąć, zdarzały mu się łzy. Krzysztofa Troczyńskiego coraz mocniej bolał krzyż, nie mógł skoncentrować się na pracy. Zbigniew Kukułka bał się nocy. Krzysztof Cepil szukał pomocy u przyjaciół, musiał wrócić do szpitala. Wszyscy uczestniczyli w katastrofie w Katowicach.

Zobacz więcej

Kolekcjoner czaszek

Kształt czaszki miał, wedle Franza Josepha Galla, mówić o predyspozycjach i zdolnościach człowieka, pokazywać, czy ma on skłonności do złodziejstwa i rozpusty, czy może do geniuszu. Teoria ta oczywiście nie przetrwała próby czasu. Ale nie sposób o niej nie wspomnieć - zgłębianie tajemnic mózgu i umysłu do dziś stanowi dla człowieka najbardziej fascynujące wyzwanie.

Zobacz więcej

Podróż w czasie z psychologią

Czy mechanizmy historii łatwiej można zrozumieć, opierając się na zdobyczach psychologii? Czy dzięki psychologii rzeczywiście jesteśmy w stanie pojąć, co kierowało historycznymi postaciami, jakie były źródła wielkich idei? Czym jest psychologia historyczna, a czym psychohistoria - co miesiąc w zagadnienia tego typu wprowadzał będzie Państwa profesor Maciej Dymkowski. Zapraszamy do podróży w czasie... z psychologią.

Zobacz więcej

Urodzeni mordercy

W naszych mózgach znajdują się ośrodki moralności, czyli obszary, które powodują, że jesteśmy bardziej lub mniej skłonni do popełniania przestępstw. Niewłaściwa budowa tych ośrodków albo ich uszkodzenie, na przykład w wyniku wypadku czy choroby, może sprawić, że w człowieku zbudzi się sadystyczny morderca.

Zobacz więcej

Plastyczne szare zwoje

Gdyby mózg nie był plastyczny, niemożliwe byłyby zmiany naszych zachowań i nasz rozwój. O tę plastyczność trzeba dbać, bo tak jak długo nasze mózgi ją utrzymują, tak długo my - mimo wieku - jesteśmy młodzi.

Zobacz więcej

Świat według optymisty

Skąd się bierze optymizm? Czy optymista jest ryzykantem? Jak pomnażać optymizm? Kto jest największym optymistą? Kiedy optymizm może szkodzić? Ryszard Stach jest doktorem nauk przyrodniczych, psychologiem i psychoterapeutą. Pracuje w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadził badania nad zwierzęcymi modelami depresji i mechanizmami działania leków przeciwdepresyjnych. Obecnie zajmuje się genezą i przejawami optymizmu, a także psychologią zarządzania i przywództwa. Opracował kwestionariusz do pomiaru optymizmu.

Zobacz więcej

Zniewolony umysł

Gdy przekręcamy kluczyk w stacyjce i samochód rusza, wzmacnia się w nas oczekiwanie, że tak będzie zawsze. Działamy rutynowo i świetnie sobie radzimy, gdy sytuacja się powtarza. Ale gdy samochód nagle nie zapali, jesteśmy bezradni. Sztywność mentalna utrudnia nam życie.

Zobacz więcej

Warto być przyzwoitym

W lutym 2006 roku profesor Władysław Bartoszewski, wielki Polak, skończył 84 lata. Wykład,jaki profesor miał w Akademii Świętokrzyskiej z okazji IX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, był świadectwem jego życia. Publikujemy treść tego poruszającego wystąpienia.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Ridofranz/istockphoto

Menopauza bez depresji

Zdaniem psychiatrów okres menopauzy przyczynia się do wystąpienia zaburzeń typu depresyjnego, ponieważ łączy biologiczne i niebiologiczne czynniki związane z depresją. Czy menopauza rzeczywiście prowadzi do depresji?

Zobacz więcej