Charaktery - 3 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Człowiekowi kryzys dano

Głęboki kryzys gasi nadzieję: znika perspektywa, przyszłość przestaje istnieć albo jawi się jako niemające końca pasmo udręk. Dlatego jednym z najistotniejszych elementów pomocy jest zasiewanie nadziei, budowanie pozytywnych oczekiwań wobec przyszłości. To daje wiarę, bez której ludzie czują się wydani na kapryśne podmuchy losu.

Zobacz więcej

Powstaniesz z kryzysu

Ludzie, którzy doświadczyli bliskości śmierci, bardziej troszczą się o innych, mniej koncentrują się na wywieraniu odpowiedniego wrażenia, zwracają się w kierunku wartości duchowych.

Zobacz więcej

Kto chce umrzeć, niech umiera

W poprzednim numerze „Charakterów" opublikowaliśmy pierwszą część wywiadu z niemieckim terapeutą Bertem Hellingerem, twórcą metody ustawień rodzinnych. Uzasadniał on między innymi, dlaczego uważa, że za zto trzeba odpłacać ztem, i dlaczego dzieci nie powinny buntować się przeciw rodzicom. Hellinger (ur. 1925) przez 16 lat pracował jako misjonarz wśród Zulusów w Afryce Południowej. Studiował pedagogikę. Poprzez doświadczenia dynamiki grupowej, analizy relacji i hipnoterapii doszedł do własnej metody terapii, w której ustawienia rodzinne są podstawową formą pracy.

Zobacz więcej

Sojusznicy, powiernicy, sędziowie...

Rozpoczynamy cykl artykułów o dorosłych dzieciach rozwiedzionych rodziców. W tym numerze „Charakterów” piszemy, w jaki sposób skłóceni małżonkowie wykorzystują syna czy córkę w rozgrywkach między sobą. W kwietniu pokażemy, jak rozwód wpływa na emocje i myślenie DDRR, a w maju jak funkcjonują oni w związkach z innymi ludźmi. W czerwcu zaś podpowiemy, jak można pomóc dorosłym dzieciom rozwiedzionych rodziców. Autorem cyklu jest Kuba Jabłoński, psychoterapeuta pracujący w poradni „Intra” w Warszawie, pomagający w rozwiązywaniu problemów małżeńskich. Czekamy na Wasze listy i opinie. Mamy nadzieję, że nasz cykl pomoże choćby niektórym z Was ujrzeć swoje problemy w innym świetle i zmienić coś w życiu. Najciekawsze listy opublikujemy w „Charakterach”. To pierwszy z cyklu tekstów Kuby Jabłońskiego o dorosłych dzieciach rozwiedzionych rodziców.

Zobacz więcej

Ważne badania nie całkiem bezstronne

Choć badania Kinseya nie były obiektywne, to wciąż są ważnym źródłem wiedzy o seksualności człowieka - dowodzi Małgorzata Fajkowska-Stanik.

Zobacz więcej

Utracona płeć Roberty Muldoon

Można nie wiedzieć, do jakiej płci się przynależy, albo być przekonanym, że należy się do innej niż ta, na którą wskazują cechy biologiczne.

Zobacz więcej

Michalina Wisłocka

Zbigniew Izdebski wspomina swoją wieloletnią przyjaźń z niezwykłą kobietą.

Zobacz więcej

Ile z genów w postawach

Geny znacząco wpływają na nasze postawy wobec kary śmierci, aborcji czy jazzu. Jednak nie bezpośrednio – kształtują mechanizmy odpowiedzialne za powstanie i rozwój tych cech osobowości, które sprzyjają przyjmowaniu określonych postaw.

Zobacz więcej

Poszukiwacze doznań

Poszukujący doznań nie zwracają uwagi na to, czy ludzie akceptują ich działania, np. podboje seksualne, zażywanie narkotyków czy uprawianie sportów ekstremalnych.

Zobacz więcej

Superwizję czas zacząć

Superwizja w psychoterapii jest niezbędna. To najlepsza metoda kontrolowania przebiegu terapii i zapobiegania nadużyciom. Dlatego trzeba w Polsce stworzyć zwarty i skuteczny system superwizji.

Zobacz więcej

Ekonomia w mózgu

Mózg jest dobrze przygotowany do tego, aby ochraniać nas przed zbyt dużym ryzykiem. Czasem jednak ta „neuronalna ochrona” skłania ludzi do dokonywania nieracjonalnych wyborów.

Zobacz więcej

Ryzyko dla zysku

Czy istnieje racjonalne ryzyko? Dlaczego bogaci chętniej ryzykują? Czy optymizm ma coś wspólnego z ryzykiem? Prof. dr hab. Tadeusz Tyszka jest psychologiem, kieruje Centrum Psychologii Rynku w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii ekonomicznej. Napisał wiele artykułów i książek z tej dziedziny, między innymi „Psychologię zachowań konsumenckich” (wspólnie z Andrzejem Falkowskim) i „Racjonalność decyzji” (wspólnie z Tomaszem Zaleśkiewiczem). Zredagował też podręcznik „Psychologia ekonomiczna”. Swoje najnowsze badania poświęcił ryzyku. Badał na przykład jego związki z optymizmem i wpływ na podejmowane przez ludzi decyzje.

Zobacz więcej

Za mamusię, za tatusia

Zaburzenia odżywiania pojawiające się we wczesnym okresie życia mają najczęściej charakter przejściowy. Bywa jednak, że trwają latami: dziecko, choć szczupłe i drobne, rośnie, w niewielkim stopniu, ale stale przybiera na wadze, a nieprawidłowe postawy związane z jedzeniem utrwalają się.

Zobacz więcej

Teczki rzucone między ludzi

Jeśli ktoś znalazł swoje nazwisko na liście IPN, to warto, żeby zajrzał do swojej teczki - uważa Jakub Kołodziej.

Zobacz więcej

Przejrzenie

Bywają dni kiedy czujemy pustkę, jesteśmy zmęczeni i pozbawieni radości, zupełnie jakbyśmy nie byli sobą. W takie dni, nawet kiedy staramy się utrzymać więź z innymi, nasze wysiłki idą na marne. Im bardziej się staramy, tym większą ponosimy klęskę. W takiej sytuacji nie powinniśmy utrzymywać kontaktu z tym, co poza nami, ale zwrócić się do siebie i praktykować świadome oddychanie, wnikliwie obserwując to, co się w nas i poza nami dzieje. Przyjmujemy wszystkie zjawiska, witamy się z nimi, uśmiechamy do nich. Sumiennie wykonujemy proste czynności. Medytacja na siedząco lub podczas chodzenia, pranie, mycie podłogi, parzenie herbaty i sprzątanie łazienki to sama uważność. Wykonując te czynności, odzyskamy bogactwo naszego duchowego życia. Thich Nhat Hanh Our Appointment with Life

Zobacz więcej