Charaktery - 3 / 2003 / Spis treści

Wstęp

Całe szczęście

Jak wytłumaczyć, że ludzie, którzy wygrali los na loterii, pół roku po tym zdarzeniu nie byli wcale szczęśliwsi od sparaliżowanych ofiar wypadków drogowych? Co sprawia, że jesteśmy bardziej lub mniej szczęśliwi?

Zobacz więcej

Charakter pełen cnót

Im więcej mamy celów duchowych, takich jak dążenie, by pogłębić swój związek z Bogiem albo pozostawać w harmonii z wyższą siłą, tym bardziej jesteśmy zadowoleni z życia, mniej depresyjni i czujemy się silniej związani z partnerem.

Zobacz więcej

BRAMY NIEBIOS SĄ WSZĘDZIE

W raju wszystko było dobre. Jak wrócić do tego pierwotnego szczęścia? Drogą jest miłość – twierdzi JAN M. BEREZA. Ojciec Jan M. Bereza jest filozofem i teologiem. Pełni funkcję doradcy Europejskiej Komisji „Monastic Interreligious Dialogue”. Jest również członkiem Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W Klasztorze Benedyktynóww Lubiniu stworzył Ośrodek Medytacjii Dialogu Międzyreligijnego. Napisał książkę „Sztuka codziennego życia”.

Zobacz więcej

STRAŻNICY EMOCJI, CZĄSTECZKI RADOŚCI

Choć nauce daleko do tego, aby w pełni odsłonić tajemnice miłości czy poczucia szczęścia, wiemy na pewno, że nawet tak złożone ludzkie emocje mają swe korzenie w mózgu. O ośrodkach w naszym mózgu i substancjach, które zapewniają nam dobry nastrój, pisze JOLANTA ZAGRODZKA.

Zobacz więcej

Życie usłane złudzeniami

Stale ulegamy różnym złudzeniom. Dzięki nim czujemy się bardziej szczęśliwi, bezpieczni, wartościowi. Ważne, jak daleko posuwamy się w oszukiwaniu siebie i innych. Czy w wyniku iluzji więcej zyskujemy, czy też raczej więcej tracimy, psujemy sobie relacje z ludźmi, stawiamy na szalę zdrowie, czasem życie?

Zobacz więcej

Spójrz na świat oczami innych

Czy świat może istnieć bez psychologii? Czy gapienie się na gwóźdź w ścianie może pogorszyć nasze funkcjonowanie? Dlaczego powodzenie życiowe wydaje się Polakom podejrzane?

Zobacz więcej

TOWARZYSZE W RAJU UTRACONYM

W naszej, polskiej kulturze narzekania można, a wręcz wypada, o świecie mówić, myśleć i czuć źle.Lubimy narzekać, choć rzadko przynosi nam to ulgę. Po co więc narzekamy – zastanawia się BOGDAN WOJCISZKE.

Zobacz więcej

Nie byle kto, bo byle czym się cieszy

Aby odkryć swój typ motywacji, warto zadać sobie pytanie, czy gdyby wynik mógł być osiągnięty za pomocą czarów, to podjęlibyśmy działanie.

Zobacz więcej

KORZYŚCI Z UNII

ANDRZEJ FALKOWSKI wskazuje niebezpieczeństwa, jakie napotyka promocja integracji z Unią Europejską.

Zobacz więcej

I TYLKO ZYSKU ŻAL

Uczucia mogą powodować konkretne straty albo zyski mniejsze niż oczekiwane.Wielu inwestorów gotowych jest oddać połowę zysków za możliwość wyłączenia emocji. Dlaczego? Bo emocje na giełdzie bywają kosztowne – twierdzi TOMASZ ZALEŚKIEWICZ.

Zobacz więcej

Smak płatnej miłości

Prostytucja nazywana bywa najstarszym zawodem świata, choć niektórzy twierdzą, że przegrywa z profesją grabarza zwłok. Z pewnością jednak istnieje od schyłku wspólnoty pierwotnej. W wielu kulturach, choćby w Etiopii czy u niektórych ludów Dalekiego Wschodu, uprawiana była prostytucja sakralna.

Zobacz więcej

DLA CHCĄCEGO TEŻ COŚ TRUDNEGO

Z silną bądź słabą wolą wiąże się wiele mitów. Niektóre z nich obala MAGDALENA MARSZAŁ-WIŚNIEWSKA.

Zobacz więcej

Powrót do siebie

Pamiętam dzień, gdy usłyszałem: "Tatusiu, tam w środku jesteś najmocniejszym z ludzi, których znam".

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA XIV

Jak siebie traktujesz – pyta MARIA KRÓL-FIJEWSKA, WANDA SZTANDER pisze o miłości przez małe i przez duże "m", a EWA SZPERLICH I DANUTA GRUSZCZYŃSKA zastanawiają się, skąd się biorą niegrzeczne dzieci.

Zobacz więcej

CZYNY CZYNIĄ WOLĘ

Nie potrzebujemy wiary w Boga, bo po co wierzyć w istnienie kogoś, kto po prostu jest. Można Mu ufać albo nie – mówi Sacha Pecaric. Rabin Sacha Pecaric pracuje w Krakowie dla Fundacji RonaldaS. Laudera. Kieruje zespołem zajmującym się tłumaczeniami religijnych tekstów żydowskich na język polski. Obecnie zespół ten pracuje nad pierwszym powojennym przekładem ksiąg Starego Testamentu na język polski, dokonywanym przez żydowskich uczonych. W 2001 roku ukazało się tłumaczenie Księgi Rodzaju, zaś w lutym 2003 roku – Księgi Wyjścia. Oba opatrzone są obszernymi komentarzami. Sacha Pecaric mieszka w Krakowie. Ma 38 lat, żonę i ośmioletniego syna.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 14

PRZEMYSŁAW TOBOŁA zastanawia się, czego uczy nas mistrz Edi, BARTOSZ ŻURAWIECKI czeka na szczęśliwy koniec, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Wiesława Dymnego.

Zobacz więcej

ZJADACZE ORZESZKÓW MONGONGO

O tym, jak czas i miejsce akcji określają kształt i treść szczęścia, opowiada MICHAŁ BUCHOWSKI.

Zobacz więcej

Praktycznie

POZWÓL ZAGOIĆ SIĘ RANIE

Pierwszy krok do zmiany to uświadomienie sobie, kim jestem i w jaki sposób sytuacja rodzinna związana z nadużywaniem alkoholu przez rodzica wpłynęła na moje życie.

Zobacz więcej