Charaktery - 3 / 2002 / Spis treści

Wstęp

Dokładka

Fascynująca przestrzeń mózgu otwiera się. Czego tak naprawdę tam szukamy? W konstelacji elektrycznych błysków i koktailu chemicznych substancji mamy zapewne nadzieję znaleźć klucz do swych uczuć, przeżyć, wspomnień, zachowań. Ciągle szukamy siebie. Czy nasza nadzieja jest zasadna? Wystarczy przeciąć nerw, uszkodzić jakiś fragment tkanki, pobudzić inny, by ktoś przestał czuć lub przeżył euforię, by zapomniał, kim jest lub stał się kimś innym. W tym numerze opisane są takie przypadki. Dowodzą, że mózg jest wymierną podstawą naszego jestestwa. Ale czy do niego się ono sprowadza?

Zobacz więcej

NIE WIE LEWA PÓŁKULA, CO CZYNI PRAWA

Czy istnieje w mózgu miejsce odpowiedzialne za to, kim jesteśmy, jak spostrzegamy świat i jakie są nasze dążenia? Czy jest możliwe, by pragnienia i reakcje prawej półkuli były odmienne od tego, co chce i jak reaguje półkula lewa? O tym, co się dzieje u osób, którym rozdzielono półkule mózgowe – piszą IWONA SZATKOWSKA I ANNA NOWICKA.

Zobacz więcej

Tam, gdzie rodzą się uczucia

Brak emocji może być powodem irracjonalnych zachowań w takim samym stopniu, jak nadmiar emocji. Dowodzą tego tragiczne losy osób, które doznały uszkodzenia mózgu, i których życie zostało z tego powodu zrujnowane w sposób niedający się przewidzieć.

Zobacz więcej

ŚWIATŁA WIELKIEGO MÓZGU

Ujrzeć myśli drugiego człowieka - to marzenie nie tylko naukowców zajmujących się badaniem mózgu, ale też wielu osób, które chciałyby dowiedzieć się, co tak naprawdę myślą ich koledzy z biura, żona czy szef.Czy najnowsze metody badania mózgu pozwalają ujrzeć myśli drugiego człowieka - zastanawia się ANNA GRABOWSKA.

Zobacz więcej

WYKRYWACZ FAŁSZYWYCH WSPOMNIEŃ

O tym, jak zawodna jest nasza pamięć pisze IWONA SZATKOWSKA.

Zobacz więcej

Na arenie świadomości

Czy można przestać myśleć? Czy jesteśmy w stanie kontrolować własne zachcianki? Dlaczego chasydzi są szczęśliwi, gdy tańczą – wyjaśnia JAN KAISER.

Zobacz więcej

KOSZMAR W GODZINACH PRACY

Opowieści osób prześladowanych w pracy wydają się tak nieprawdopodobne, jak urojenia prześladowcze. Zjawisko mobbingu analizuje RENATA KACZYŃSKA-MACIEJOWSKA.

Zobacz więcej

I KTO TO KUPI

Co może, a czego nie może reklama? Czy na wszystkich działa tak samo ? Mitom na temat reklamy przygląda się DOMINIKA MAISON.

Zobacz więcej

PRZETRWAJĄ NAJODPORNIEJSZE

Niemki czują się bardziej atrakcyjne niż Polki – wynika z badań ALICJI OSTROWSKIEJ.

Zobacz więcej

MARZYCIEL Z BUNTOWNIKIEM

Koncepcja osobowości opracowana na potrzeby NASA pomaga zrozumieć siebie i porozumieć się z bliskimi w warunkach stresu – przekonuje MARIUSZ WIRGA.

Zobacz więcej

Sześć dni kacetu

Eksperyment Philipa Zimbardo dotyczący sztucznego więzienia do dziś porusza i szokuje. Emocje wywołuje zarówno zastosowana procedura, choć i tak łagodniejsza niż warunki w prawdziwym więzieniu, jak też zachowania uczestników. Mili studenci w ciągu kilku dni przeobrazili się w okrutnych strażników i zniewolonych więźniów. Jak to się stało?

Zobacz więcej

Zniewoleni na własne życzenie

Rzadko kto uświadamia sobie, że skorzystanie z daru wolności wyznania, sumienia czy możliwości wyboru własnej drogi życiowej prowadzi w rezultacie do psychicznego, a nawet fizycznego ubezwłasnowolnienia.

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA II

Nie warto się odchudzać – twierdzi GRAŻYNA WIECZORKOWSKA, DOROTA ZOFIA MICHAŁEK zastanawia się, dlaczego grube kobiety skracają sobie życie, ANNA SEMKOWICZ radzi, jak poczuć własną wartość, EWA SZPERLICH I ANNA RUDZIŃSKA przestrzegają przed wciąganiem dziecka w walkę między rodzicami, a IZA RUDZIŃSKA przygląda się naszym więzieniom i ucieczkom.

Zobacz więcej

POD BATUTĄ EMOCJI

Muzycy bali się mnie bardziej niż Stalina. Na początku zwolniłem dwóch najwybitniejszych muzyków. Padł taki strach na ludzi, że nawet nie mówili do mnie, ale grali. I zrobiła się orkiestra światowej sławy. O swoim dekalogu i metodach pracy opowiada JERZY MAKSYMIUK. Jerzy Maksymiuk jest jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Był twórcą i szefem znanej w świecie Polskiej Orkiestry Kameralnej. Od 1983 r. jest dyrygentem BBC Scottish Symphony Orchestra. Współpracuje z licznymi orkiestrami i zespołami: English National Opera, London Symphony Orchestra, Orchestre National de France, Los Angeles Chamber Orchestra, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia. Jerzy Maksymiuk dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów, nagrał ok. 50 płyt. Poza dyrygenturą również komponuje utwory kameralne, balet i muzykę filmową.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 2

PRZEMYSŁAW TOBOŁA pisze o oswajaniu śmierci w kinie, BARTOSZ ŻURAWIECKI patrzy wstecz na filmy, które zapadły mu w pamięć, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz LUCYNY SKĄPSKIEJ.

Zobacz więcej

DRUGA DUSZA CZYLI FESTIWAL

Tradycja żydowska mówi, że wraz z nastaniem szabatu w człowieka wstępuje druga dusza. Szabat to dzień święta, odgrodzenia się od codzienności, pokoju; ale też dzień modlitwy, studiów i pracy duchowej nad sobą. W moim odczuciu metaforę o „drugiej duszy” można także zastosować do Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. O tym, jak Festiwal Kultury Żydowskiej leczy rany – pisze MONIKA KRAJEWSKA.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. AlbinaTiplyashina

Człowiek, istota emocjonalna

Dobre wychowanie jest szkodliwe dla zdrowia, bo uczy hamowania emocji – przekonuje prof. Bożydar Kaczmarek.

Zobacz więcej

fot. istockphoto

Dobre chęci, bo nieświadome

Niektóre z celów nie stają się świadome, ale mogą wywierać wpływ na nasze życie, inne z kolei są świadome, ale nie wywierają wpływu, bo nie są realizowane. Prosty sposób na większą skuteczność w osiąganiu celów i zamierzeń proponuje Wiesław Baryła.

Zobacz więcej