Charaktery - 2 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Narcyzm

Gdyby wielbiciele własnego Ja zechcieli utworzyć partię polityczną, stałaby się ona jedną z najliczniejszych.

Zobacz więcej

Na temat

fot. lambada/istockphoto

Uwaga na narcyza

Pan Doskonały, Pani Wspaniała...Uwierzyli, że są wyjątkowi i próbują tego dowieść za wszelką cenę. Zajęci tylko sobą, kolekcjonują sukcesy i gadżety. Dbają o pozy i pozory. Co się kryje za tą fasadą? Gonią za sławą i podziwem, używając innych, by podtrzymywali ich wyjątkowy obraz siebie. Jaką cenę płacą za tę pogoń i za ten obraz oni sami i ich bliscy?

 

Zobacz więcej

Narcyzm nieco mityczny

Zanim powiemy o kimś lekceważąco „narcyz”, zastanówmy się, czy aby nasze powody nie są czysto narcystyczne - mówi Zofia Milska-Wrzosińska. I rozwiewa niektóre mity o narcyzmie i osobowości narcystycznej.

Zobacz więcej

Praktycznie

Miłość w czasach zazdrości

Potrafi sprawić ból, wręcz fizyczny. Może zniszczyć wszystko, co jeszcze niedawno łączyło dwoje ludzi. Z drugiej strony brak zazdrości może niepokoić. Świadczyć o tym, że miłość się wypaliła.

Zobacz więcej

Romantyczni zwykle zajęci

Prawdziwa miłość jest możliwa od pierwszego spojrzenia. Można ją poczuć tylko raz w życiu, tylko do jednej osoby. A jeśli już się zdarzy - wszystko zwycięży. Czy tak? Jeśli w to wierzysz, prawdopodobnie masz już kogoś. Albo niedługo znajdziesz go.

Zobacz więcej

Ołówek ponad klawiaturę

Coraz rzadziej sięgamy po papier i ołówek, zamiast tego wiadomości przekazujemy e-mailem czy też SMS-em. Tymczasem ponoć sporo tracimy, unikając ręcznego pisania. Naukowcy przekonują, że cierpi na tym nasza pamięć i kreatywność.

Zobacz więcej

Ojcowie z leju po bombie

Dzisiejsi trzydziestolatkowie to dzieci ojców niedojrzałych, lękowych, chwiejnych uczuciowo i skoncentrowanych na sobie. Ojcowie odrzucali ich albo wspierali się na nich emocjonalnie. Dzieci stały się ich emocjonalnymi opiekunami - mówi Piotr Fijewski.

Zobacz więcej

Witajcie w swoim życiu

ACT, czyli Terapia poprzez Akceptację i Zaangażowanie, jest nową metodą, ale już stwierdzono jej pozytywne efekty w terapii wielu chorób: od chronicznego bólu, otyłości, uzależnień, po cukrzycę i nowotwory. Na czym polega ACT ?

Zobacz więcej

Kocham, więc... krytykuję

Gdy ktoś mówi o nas coś dobrego - peszymy się, zaprzeczamy, umniejszamy siebie. Nie umiemy ani przyjmować pochwał, ani nimi obdarzać. Dlaczego łatwiej nam krytykować niż doceniać siebie i innych?

Zobacz więcej

Tak bardzo jedyni

W Polsce są trzy miliony jedynaków do 24. roku życia, a socjologowie prognozują, że w przyszłości coraz więcej rodzin będzie decydowało się tylko na jedno dziecko. Oni mają tylko jedno dziecko, a ono ma rodziców tylko dla siebie. Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Zobacz więcej

Laboratorium

Zmysły na 5 plus

W naszym mózgu ukryte są zdolności, które wykraczają poza granice pięciu zmysłów. Niektórzy ludzie potrafią korzystać z echolokacji, inni dzięki wrażliwemu węchowi mogą podjąć trop. Czy taka percepcja to dziedzictwo ewolucji?

Zobacz więcej

Po co mózg widzi?

Wzrok wyewoluował nie po to, by umożliwić zwierzętom spostrzeganie świata, lecz po to, by zapewnić kontrolę własnych ruchów niejako z zewnątrz - uważa Melvyn A. Goodale, który zajmuje się m.in. badaniem ludzkich zdolności do echolokacji.

Zobacz więcej

Skąd wiadomo, czego nie wiadomo?

Posługując się metodami podobnymi do tych, na których opiera się działanie ludzkiego umysłu, sieci handlowe potrafią perfekcyjnie przewidzieć nasze zachowania. Dzięki temu wiedzą np., że w markecie piwo warto postawić obok jednorazowych pieluszek.

Zobacz więcej

Rozmowy intymne

Każda para ma swój obszar intymności, gesty czy słowa tylko dla nich zrozumiałe. Jakieś piórko, które sobie dali. Coś, co sobie wyszeptali i co buduje ich bliskość.

Zobacz więcej

Rządzę, więc błądzę

Stara dobra zasada mówi: szef ma zawsze rację. Ale, wiadomo, czasem szef racji nie ma. Co wtedy? Drugi punkt starej dobrej zasady mówi: jeśli szef się myli, patrz punkt pierwszy. Władza mylić się nie może! Nie może?

Zobacz więcej

I

Dzieci więzione w Auschwitz na kadrze z radzieckiego filmu dokumentującego wyzwolenie Auschwitz, fot. wikipedia.

Lekcja z Auschwitz

To, co działo się w Auschwitz, nie jest w Niemczech częścią historii rodzinnej. Przeważa myślenie, że Niemcy, owszem, jako naród są winni, ale ja jestem niewinny i trudno mi wyobrazić sobie, żeby mój dziadek, wujek był zbrodniarzem. To taka naiwna niewinność. To pomaga. Jest wtedy łatwiej - mówi ksiądz Manfred Deselaers.

Zobacz więcej

Mistrz duchowy, czyli o sznurowadłach

Mistrz duchowy, to taki ktoś, kto w każdym momencie wie, co powiedzieć, albo co zrobić, by zainspirować moją wypowiedź, przy czym robi to w taki sposób, by trafić do wnętrza i dokonać we mnie przemiany. Oto całkiem zgrabna definicja mistrza duchowego. Czyli kogoś, kogo nie mam.

Zobacz więcej