Charaktery - 2 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Intuicja

O intuicji rzadko słyszymy, że ktoś ją ma tutaj i teraz, a częściej dowiadujemy się, że ją miał i dzięki temu uniknął kłopotu.

Zobacz więcej

Na temat

Z uczuciem do przeczuć

Kiedy możemy mu zaufać w ciemno? O intuicji, jej mocnych i słabych stronach opowiada prof. DAVID MYERS.

Zobacz więcej

Niech przemówi intuicja... 

Dzięki najnowszym badaniom psychologów i neurobiologów intuicja wraca w wielkim stylu - słuchają jej analitycy giełdowi i prezesi wielkich firm. Czemu zawdzięcza swój „come back”? Jak i dlaczego warto posługiwać się swoją intuicją?

Zobacz więcej

Praktycznie

Trzy miliony DDA 

Czy syndrom DDA to stały zbiór cech, które można rozpoznać u każdej osoby wychowanej w rodzinie alkoholowej? Może się tak wydawać, ale to nieprawda. Ile osób, tyle syndromów DDA.

Zobacz więcej

fot. Petar Chernaev/istockphoto

10 przesądów na temat kobiet

Czy każda kobieta marzy o tym, żeby zostać żoną i matką? Czy rzeczywiście kobiety nie konkurują ze sobą, a spory rozwiązują na drodze uprzejmych negocjacji? Ile w tym prawdy – co dziś o kobietach mówią psychologowie, socjologowie i antropolodzy?

Zobacz więcej

Kilku we mnie

Mam 22 lata. Odkąd sięgam pamięcią, w moim domu był problem z alkoholem. Mam też inny problem: jestem transseksualistą, przechodzę właśnie leczenie hormonalne. 

Zobacz więcej

Matki dzieci z chmur 

One nie urodziły swoich dzieci, lecz je odnalazły, a tym poszukiwaniom towarzyszyło tyle samo niepewności, obaw, marzeń i radości co każdej ciąży.

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. SIphotography/istockphoto

Jak się jak się jąka mózg 

Gdybyśmy zajrzeli do mózgu jąkającej się osoby, to zobaczylibyśmy niezły rozgardiasz: rozleniwiona lewa półkula nie wykonuje dostatecznie dobrze swoich zadań, prawa zabiera się za zbyt wiele rzeczy naraz, a móżdżek panikuje.

Zobacz więcej

I

Czaszki ofiar masakry w Rwandzie, Nyamata Genocide Memorial.Fot.Fanny Schertzer/Wikipedia

Kat żąda milczenia 

Nasze milczenie wobec ludobójstwa i łamania praw człowieka jest hańbą. To odwracanie oczu, zatykanie uszu. W Rwandzie ludobójcom nie chodziło jedynie o to, by zabić milion ludzi - mówi Wojciech Tochman.

Zobacz więcej