Charaktery - 2 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Intuicja

O intuicji rzadko słyszymy, że ktoś ją ma tutaj i teraz, a częściej dowiadujemy się, że ją miał i dzięki temu uniknął kłopotu.

Zobacz więcej

Na temat

Z uczuciem do przeczuć

Kiedy możemy mu zaufać w ciemno? O intuicji, jej mocnych i słabych stronach opowiada prof. DAVID MYERS.

Zobacz więcej

Niech przemówi intuicja... 

Dzięki najnowszym badaniom psychologów i neurobiologów intuicja wraca w wielkim stylu - słuchają jej analitycy giełdowi i prezesi wielkich firm. Czemu zawdzięcza swój „come back”? Jak i dlaczego warto posługiwać się swoją intuicją?

Zobacz więcej

Praktycznie

Trzy miliony DDA 

Czy syndrom DDA to stały zbiór cech, które można rozpoznać u każdej osoby wychowanej w rodzinie alkoholowej? Może się tak wydawać, ale to nieprawda. Ile osób, tyle syndromów DDA.

Zobacz więcej

fot. Petar Chernaev/istockphoto

10 przesądów na temat kobiet

Czy każda kobieta marzy o tym, żeby zostać żoną i matką? Czy rzeczywiście kobiety nie konkurują ze sobą, a spory rozwiązują na drodze uprzejmych negocjacji? Ile w tym prawdy – co dziś o kobietach mówią psychologowie, socjologowie i antropolodzy?

Zobacz więcej

Kilku we mnie

Mam 22 lata. Odkąd sięgam pamięcią, w moim domu był problem z alkoholem. Mam też inny problem: jestem transseksualistą, przechodzę właśnie leczenie hormonalne. 

Zobacz więcej

Wielcy w umniejszaniu 

Wiedzą, jak uderzyć, zranić do żywego. I robią to z uśmiechem na ustach, cedząc kilka celnych słów podważających sens naszych działań. To dewaluatorzy – „wredni ludzie”, mistrzowie w umniejszaniu cudzej wartości.Jak rozpoznać ich atak?

Zobacz więcej

Szalone etykiety 

W słynnym eksperymencie psychologicznym zdrowe osoby znalazły się w szpitalach psychiatrycznych. Choć zachowywały się normalnie, to zdiagnozowano u nich schizofrenię. Czy można odróżnić zaburzenie psychiczne od dziwactw?

Zobacz więcej

Matki dzieci z chmur 

One nie urodziły swoich dzieci, lecz je odnalazły, a tym poszukiwaniom towarzyszyło tyle samo niepewności, obaw, marzeń i radości co każdej ciąży.

Zobacz więcej

Pozwólcie odlecieć... 

Jest czas, gdy wyfruwamy z rodzicielskich domów. Im lepszych mamy rodziców, tym łatwiej zerwać się do lotu, tym wyżej szybujemy. Ale zdarza się, że mamy przetrącone skrzydła, wciąż tkwimy przy rodzicach. Miłość miesza się z bólem, złością, wrogością...

Zobacz więcej

Nie dam ci się najeść 

Głodzą się albo objadają, by wszystko zwymiotować. Wiele z nich trafia na terapię w zaawansowanym stadium choroby lub dopiero po próbie samobójczej. Jak wygląda leczenie kobiet z zaburzeniami odżywiania? Czego uczą się podczas terapii grupowej?

Zobacz więcej

Eks na horyzoncie 

Mąż po latach dostaje e-maila od swojej pierwszej miłości, żona spotyka dawnego partnera... I zaczyna się walka z obecnym partnerem, z żoną, zazdrosnymi o przeszłość. Czy kontakt z „byłymi” zagraża aktualnemu związkowi?

Zobacz więcej

Laboratorium

fot. SIphotography/istockphoto

Jak się jak się jąka mózg 

Gdybyśmy zajrzeli do mózgu jąkającej się osoby, to zobaczylibyśmy niezły rozgardiasz: rozleniwiona lewa półkula nie wykonuje dostatecznie dobrze swoich zadań, prawa zabiera się za zbyt wiele rzeczy naraz, a móżdżek panikuje.

Zobacz więcej

Narodziny wstrętu 

Szczury, pająki, węże. Zepsute mleko, zapach kociej sierści, uściśnięcie czyjejś spoconej ręki. Widok krwi, otwartych ran, ekskrementów. To tylko niektóre z wielkiej liczby bodźców, które budzą wstręt. Obrzydzenie drzemie w nas głęboko.

Zobacz więcej

Kiedy nowa żona uszczęśliwi

Całe życie gonimy za szczęściem. Zabiegamy o dobra, przedmioty, znajomości, które mają nam je zapewnić. Tak rozumiane szczęście nie jest jednak trwałe i często bywa iluzją.

Zobacz więcej

Szczęście od niechcenia 

Jeśli chcesz dokonywać wyborów dających szczęście, kieruj się głosem serca, nie próbuj za każdym razem podjąć decyzji najlepszej z możliwych i oceniaj każde z rozważanych rozwiązań indywidualnie, a nie w porównaniu z innymi.

Zobacz więcej

Rektor z Kopenhagi 

Niels Bohr, duński fizyk, laureat Nagrody Nobla, jako dziecko przysłuchiwał się naukowym dysputom dwóch profesorów Uniwersytetu w Kopenhadze: swojego ojca Christiana Bohra oraz Haralda Høffdinga.

Zobacz więcej

I

Czaszki ofiar masakry w Rwandzie, Nyamata Genocide Memorial.Fot.Fanny Schertzer/Wikipedia

Kat żąda milczenia 

Nasze milczenie wobec ludobójstwa i łamania praw człowieka jest hańbą. To odwracanie oczu, zatykanie uszu. W Rwandzie ludobójcom nie chodziło jedynie o to, by zabić milion ludzi - mówi Wojciech Tochman.

Zobacz więcej

Dowody w woni 

W Polsce osmologię zgłębia się od zaledwie 20 lat. Ta dyscyplina wzbudzała duże emocje od początku wprowadzenia do polskiego procesu karnego. Czy na podstawie niewidocznych śladów można bezbłędnie wskazać sprawcę przestępstwa?

Zobacz więcej