Charaktery - 2 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...23

Na pierwszy rzut oka spokój jest dla wszystkich stanem pożądanym. Nieustannie słychać a to Daj mi spokój, a to Zostaw mnie w spokoju, a to Uspokój się. A także Rok spokojnego słońca, Ocean Spokojny, no i wreszcie Spokojna głowa, aż do młodzieżowego, sakramentalnego Spoko!

Zobacz więcej

Na temat

fot. istockphoto

Mózg na urlopie

Nasz mózg pracuje bez przerwy. Dlatego tak ważne są chwile wytchnienia, które możemy mu zapewnić. Relaks nie tylko poprawia sprawność i wydajność mózgu, ale wpływa także na nasze dobre samopoczucie.

Zobacz więcej

Niespodziewanie spotykany spokój

Marzymy o spokoju, takim niewzruszonym i świętym. Pragniemy go i tęsknimy za nim, gotowi szukać go na końcu świata. A im bardziej za nim gonimy, im dalej go szukamy, tym mniej go w sobie znajdujemy. No bo jak odnaleźć spokój wśród tylu zajęć, pośród zgiełku miasta, w korku ulicznym? Jak znaleźć go, gdy mamy wewnątrz wmontowany program „nigdy dość” - sukcesów, pieniędzy, sławy itp. Niedosyt zapewni nam wszystko, prócz spokoju. I szczęścia - twierdzi WOJCIECH EICHELBERGER w rozmowie z Dorotą Krzemionką.

Zobacz więcej

Praktycznie

Boimy się ze sobą być

Jestem DDA. Odkąd pamiętam w mojej rodzinie był alkohol i przemoc. Ojciec wykręcał mamie ręce i wlewał w nią alkohol, więc mama też się uzależniła. Najpierw ją bił, bo nie piła, a później – bo piła. 

Zobacz więcej

Drugie życie twarzy

Wyjątkową transplantację twarzy przeprowadziła kilka tygodni temu Polka, Maria Siemionow. Ten przełom w medycynie prowokuje pytania o psychologiczne konsekwencje przeszczepu części ciała, która jak żadna inna stanowi o tożsamości człowieka. Prof. MARIA SIEMIONOW opowiada "Charakterom" o pierwszej takiej operacji w Ameryce, do której przygotowywała się dwadzieścia lat.

Zobacz więcej

Bezdzietni z wyboru

Nie mieć dzieci, to trochę jakby samemu być dzieckiem – nigdy nie trzeba dorastać. Możesz pozwolić sobie na spełnianie marzeń, twój czas należy tylko do ciebie. To argumenty osób, które świadomie rezygnują z posiadania dzieci. Mają za to wolność i... nie brakuje im lęków.

Zobacz więcej

Praca na okrągło, dzieci na weekend

Zabiegani, pracujący od świtu do nocy rodzice powierzają dziecko dziadkom. Często robią to w dobrej wierze, bo nikt nie zajmie się ich synem czy córką tak dobrze jak babcia. Jednak po kilku latach, gdy chcą zabrać odchowane dziecko do domu, ono nie chce iść z „obcymi ludźmi”. Dziecka nie można bezrefleksyjnie przesadzać z jednego miejsca w inne - przekonuje BARBARA SMOLIŃSKA w rozmowie o weekendowych rodzicach oraz dziadkach w roli taty i mamy. BARBARA SMOLIŃSKA jest doktorem nauk humanistycznych, certyfikowanym trenerem i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zajmuje się psychoterapią indywidualną, małżeńską i grupową. Pracuje w warszawskim Laboratorium Psychoedukacji.

Zobacz więcej

Gdy stres wpędza do grobu

Kiedy Anglia przegrała mecz z Argentyną w mistrzostwach świata, liczba zawałów wzrosła o 25 procent. Czy stres może prowadzić do śmierci? – zastanawiają się Anna C. Phillips i Douglas Carroll. Ich artykuł ukazał się w lutowym numerze miesięcznika „The Psychologist”, który w Polsce współpracuje wyłącznie z „Charakterami”.

Zobacz więcej

Nie lękajmy się strachu

Utrudniają nam życie. Powstrzymują przed sięganiem po to, czego pragniemy. Bywają zaraźliwe. Strach i lęk. Bez strachu trudno byłoby nam przeżyć. Jest potrzebny, chroni nas przed niebezpieczeństwem. A lęk? Po co się lękamy? Prof. ARNE ÖHMAN jest psychologiem, dyrektorem Departamentu Neuronauki Klinicznej w Instytucie Karolinska w Szwecji, członkiem komisji wybieranej przez Zgromadzenie Noblowskie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Napisał między innymi książki Psychopathology: An Interaction Perspective (wraz z Davidem Mangussonem) i The Structure of Emotion: Psychophysiological, Cognitive and Clinical Aspects (wraz z Nielsem Birbaumerem). We wrześniu ubiegłego roku był gościem konferencji 2nd Biennial Symposium on Personality and Social Psychology w Warszawie zorganizowanej przez SWPS.

Zobacz więcej

Po drugiej stronie lustra

Niektórzy ludzie widzą świat na opak. Inni widzą przedmioty, których nie ma w polu widzenia, choć jeszcze przed chwilą były. To skutek niewłaściwej pracy mózgu wzrokowego.

Zobacz więcej

Zawód: psychoterapeuta

Bóg czy rzemieślnik - kim jest psychoterapeuta? Co jest najważniejszym celem psychoterapii? Co w niej jest najtrudniejsze dla osób korzystających z terapii? Rozpoczynamy cykl, w którym na psychoterapię spojrzymy okiem samych psychoterapeutów. W naszym przedsięwzięciu odwołujemy się do sondy przeprowadzonej przez amerykańskiego psychologa Ryana Howesa wśród najwybitniejszych amerykańskich terapeutów. Do udziału w naszej ankiecie zaprosiliśmy czołowych polskich psychoterapeutów - osoby, które w znaczący sposób przyczyniły się i przyczyniają do rozwoju psychoterapii w Polsce. Sondę podsumuje prof. Jan Czesław Czabała. Jako pierwszy ankietę „Charakterów” wypełnił jeden z twórców psychoterapii w Polsce - Jerzy Mellibruda. Dr hab. JERZY MELLIBRUDA jest profesorem SWPS, specjalistą II stopnia psychologii klinicznej, certyfikowanym psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową, szkolenia psychoterapeutów, treningi psychologiczne. Zajmuje się między innymi profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, a także przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Członek Prezydium PTP oraz dyrektor Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.

Zobacz więcej

grafika z IStock

Z małej chmury duży stres

Wystarczy lekki skok ciśnienia, a już masz złe samopoczucie i strasznie boli cię głowa, jesteś ospały lub rozdrażniony? Jeśli twój organizm gwałtownie reaguje na zmianę pogody, utrudniając codzienne funkcjonowanie, może to oznaczać, że jesteś meteopatą.

Zobacz więcej

Krytyczne emocje

Obniżki pensji, grupowe zwolnienia, podwyżki cen – kryzys gospodarczy, który jako pierwsze dotknął Stany Zjednoczone, spowodował lawinę depresji. Dr BRAD KLONTZ opowiada „Charakterom”, jak pomaga pacjentom, którzy nie radzą sobie psychicznie w trudnej sytuacji finansowej.

Zobacz więcej

Laboratorium

Skalpelem w tożsamość

Dotychczasowe doświadczenia w zakresie przeszczepów organów zewnętrznych pokazują, że zagrożenie negatywnymi skutkami psychologicznymi nie jest zbyt duże. Takie przeszczepy będą coraz częstsze.

Zobacz więcej

Eliksir bliskości

Ogarnia ciało w czasie orgazmu, nadaje dotykowi magiczny powiew, niweluje też stres i nieufność: oksytocyna. Dziś ta substancja ma pomagać w leczeniu depresji, fobii społecznych czy też autyzmu - relacjonuje wyniki badań Klaus Wilhelm. Artykuł o odkryciach dotyczących roli oksytocyny ukazał się w najnowszym numerze niemieckiego magazynu „Gehirn & Geist” (www.gehirn-und-geist.de).

Zobacz więcej

Zastosowania, głupcze!

Wyniki badań psychologicznych nie zawsze są wykorzystywane w praktyce. Profesor Robert J. Sternberg, wybitny badacz inteligencji, opowiada o próbie zastosowania w edukacji rezultatów swoich badań nad inteligencją.

Zobacz więcej

Tajemnica biblii tortur

Krzysztof Szymborski pisze o psychologicznych metodach śledczych.

Zobacz więcej

Komu władza wadzi

Władza zmienia ludzi. Posiadając ją, inaczej patrzymy na świat, inaczej myślimy o sobie i innych. Gdy podwładny staje się szefem, zachowuje się odmiennie niż dotychczas. Francuski polityk Louis de Saint-Just twierdził, że nie można rządzić i być bez winy. Czy zatem można oprzeć się pokusom władzy?

Zobacz więcej

Znani i lubiani, bo znani

Dlaczego inżynierowi Mamoniowi z kultowego „Rejsu” bardziej podobają się piosenki, które już kiedyś słyszał? Czemu wybieramy produkty wcześniej już gdzieś widziane? Zagadkę rozwikłał prof. Robert Zajonc, który jako pierwszy badał to zjawisko i zdefiniował efekt samej ekspozycji.

Zobacz więcej

Na tropie matuzalema

Dlaczego się starzejemy? To pytanie od zawsze nurtowało ludzi, bo starzenie jest procesem, którego doświadcza każdy od momentu narodzin. Tajemnica procesów decydujących o długości życia to najbardziej intrygujący przedmiot badań współczesnej biologii. Ile dzieli nas od jej poznania?

Zobacz więcej

I

Geniusz, który zawiódł

Rzucił prawo dla psychoanalizy. Balansował między Freudem i jego największym przeciwnikiem. I to go zgubiło. Nim Victor Tausk odebrał sobie życie - ocalił je wielu dezerterom, których kwalifikował jako chorych psychicznie.

Zobacz więcej

Wielki uczony, niezwykły człowiek

Prof. Robert Zajonc, jeden z najznakomitszych psychologów społecznych, zmarł 3 grudnia 2008 w swoim domu w Stanford, w Kalifornii. Nigdy nie zapomniał o swoich polskich korzeniach i chętnie wspierał naukowców z Polski. Oto jak wspominają Profesora psychologowie, którzy mieli okazję spotkać Go na swojej naukowej drodze.

Zobacz więcej