Charaktery - 2 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...11

Wielki Ernest Hemingway, dziś prawie zapomniany (dlaczego?), powiadał, że szczęście, to ruchome święto. Czasem jest tu, a czasem tam, czasem się zdarza, a czasem nie. Etgar Keret idzie dalej i ostrzega, że szczęście to nie jest rzecz zaraźliwa. Zazwyczaj to wiemy, ale i tak marzymy o szczęściu, szukamy szczęścia, wierzymy, że jest stanem naturalnym.

Zobacz więcej

Tyle miłości ile wolności

W jednej rodzinie językiem miłości jest przyniesienie śniadania do łóżka, a w drugiej to, że śpimy do dwunastej. Jeśli ona nie zrobiła mi śniadania - tak jak matka robiła zawsze ojcu - czy to znaczy, że ona mnie nie kocha? Młodzi małżonkowie muszą wspólnie „wyrozmawiać” porozumienie co do tego, jak się ta ich miłość wyraża - dowodzi Bogdan de Barbaro.

Zobacz więcej

Co ty wiesz o całowaniu...

O pocałunkach wiemy sporo. Wiemy na przykład, że w trakcie pocałunku trwającego minutę spalamy 26 kalorii. Do czego jednak służy ów romantyczny, aczkolwiek niezbyt higieniczny, obyczaj? Amerykańscy psychologowie znaleźli odpowiedź i na to pytanie.

Zobacz więcej

Czy można ufać wspomnieniom

Dlaczego niektórzy z nas są na sto procent pewni, że spotkali w swym życiu istoty pozaziemskie? Odpowiedź może być następująca: ta pewność to efekt naszej zdolności do wytworzenia wspomnienia o zdarzeniach, które nigdy nie miały miejsca.

Zobacz więcej

Być rodzicem po rozwodzie

Dla większości dzieci rozwód rodziców jest szokiem. Rodzice często nie bardzo wiedzą, jak w tym wypadku z dzieckiem postępować. Czy jest jakiś sposób, by dziecko rozwód przeżyło bezboleśnie? O czym i w jaki sposób z dzieckiem rozmawiać, by pomóc mu w tej trudnej sytuacji?

Zobacz więcej

Zerwane więzi

Nasza kondycja psychiczna pogarsza się w wyniku destrukcyjnej konkurencji, ekspansji postaw konsumpcyjnych, zaniku i rozbicia więzi między ludźmi. Wcześniejsze reguły współżycia zastąpić ma tajemnicza ręka rynku. To prowadzi do odwrócenia hierarchii wartości i do erozji solidarności - uważa ANDRZEJ CECHNICKI. Dr n. med. ANDRZEJ CECHNICKI jest psychiatrą, pracuje w Katedrze Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest polskim koordynatorem programu „Schizofrenia - otwórzcie drzwi”, redaktorem naczelnym „Dialogu” - pisma Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Jeden z pomysłodawców sieci hoteli „U Pana Cogito”, w których zatrudnienie znajdują ludzie chorujący psychicznie i wykluczeni ze społeczeństwa przez stereotypy. Współtworzy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Zobacz więcej

Zacznij obiad od deseru!

I tak będzie inaczej niż myślisz - mawia pewna znajoma. I zazwyczaj się nie myli. Czy w świecie, gdzie przyszłość jest niepewna, warto liczyć na przyszłe nagrody? Może więc lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu lub - jak mawiają Anglosasi - skoro przyszłość jest niepewna, to najpierw zjedz deser...

Zobacz więcej

Questioning the banality of evil

„Questioning the banality of evil” to tytuł artykułu, który ukazał się w styczniowym numerze „The Psychologist”, wydawanego przez renomowane Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne. Artykuł ten publikujemy w oryginalnej wersji językowej. Dodaliśmy do niego słowniczek najistotniejszych terminów. Poniżej publikujemy tekst w oryginalnej wersji językowej. „The Psychologist” współpracuje w Polsce jedynie z miesięcznikiem „Charaktery”.

Zobacz więcej

Tamy dla nieproszonych myśli

Oto czytamy coś i bezwiednie zaczynamy myśleć o czymś innym. Wodzimy wzrokiem po linijkach tekstu, ale już go nie rozumiemy. Czasem myśli oderwane nie przeszkadzają nam w tym, co robimy. Gorzej, jeśli takie myśli pojawiają się, gdy przygotowujemy się do egzaminu albo wypełniamy formularz podatkowy. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz więcej

Inni w naszych głowach

W hollywoodzkiej wersji opowieści o Robinsonie Crusoe współczesnego rozbitka zagrał brawurowo Tom Hanks. Towarzyszący mu „Piętaszek” tym razem nosił imię Wilson. Nie był on jednak człowiekiem, lecz wyciągniętą z wraka piłką do siatkówki. Rozbitek traktował ją jednak jak najbliższą osobę. Czy było to tylko wynikiem dziwactwa?

Zobacz więcej

Atak na stawy

Patrycja Kozera o psychicznym podłożu reumatoidalnego zapalenia stawów

Zobacz więcej

Skazani na piętno

Żyjemy w czasach, w których wszystko wolno: można mówić, co się chce, być, kim się chce, robić, co się chce. W czasach, w których wszyscy są równi. Czy jest zatem jeszcze sens mówić o piętnowaniu, naznaczaniu, wykluczaniu? Z jednej strony wydaje się, że to już są zjawiska zamierzchłe, a z drugiej strony - przecież ciągle od siebie kogoś odsuwamy. Nie rezygnujemy z kategorii piętnowania. Hasła „Ty Żydzie! Ty pedale! Ty komunisto!”, piętnujące i obarczające winą za wszystko innych, wciąż padają z naszych ust. Dlaczego piętnujemy innych? Odpowiedzi na te pytania szukają: prof. Joanna Tokarska-Bakir, s. Małgorzata Chmielewska, dr Michał Bilewicz oraz prowadząca dyskusję prof. Krystyna Skarżyńska.

Zobacz więcej

Na temat

fot. Halfpoint/istockphoto

Historia naturalna miłości

Wierzymy, że miłość ma jedno tylko oblicze. Mylimy ją z namiętnością, ze spalaniem się niczym w gorączce. Tak jak Tránsito Ariza myliła cholerę z miłością i to nim pamięć odmówiła jej posłuszeństwa.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. istock

Jak z nią być?

Podejrzewam, że kobieta, którą kocham, jest DDA i nie wiem, jak mam z nią postępować. Monika panicznie boi się imprez, na których może być alkohol. Najprawdopodobniej jej ojciec pił, ale nie mieszka z nim od dziesięciu lat. (...)

Zobacz więcej