Charaktery - 2 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 14

Pamiętam taką scenę z pewnego brazylijskiego filmu z czasów, gdy film był jeszcze sztuką. Dwaj młodzieńcy znajdują wydany przed wiekami francuski podręcznik dworskiego uwodzenia dam. Zaczytują się w przykładach wykwintnej konwersacji. Jeden z nich po lekturze popada w rozmarzenie: „A teraz to już żadna d... nam się nie oprze”. Zazwyczaj jednak jest tak, że teoretycznie teoria powinna odpowiadać praktyce, praktycznie bywa całkiem inaczej.

Zobacz więcej

Zalecane zaloty

Zaloty są jak zaproszenie do wspólnego tańca. Tańca godowego. I jak w tańcu, mniej liczą się słowa. Ważny jest rytm, ważne są wybór partnera i zwrócenie jego uwagi, znajomość kroków i dostrojenie się tancerzy. Ten taniec ewoluował przez gatunki i pokolenia.

Zobacz więcej

Dzikość serca, szaleństwo umysłu

Zakochiwanie się jest naszą potrzebą, taką jak głód, pragnienie lub seks. Nie można być stale zakochanym. Tak jak nie można stale jeść, pić i uprawiać seksu. Są jednak ludzie, których mózgi nie mają zdolności do zakochania.

Zobacz więcej

Usta w usta

Przytul, uściśnij, pocałuj - śpiewa On do Niej w przeboju Andrzeja Własta. I pewnie zdziwiłby się, że wszystkie te gesty wywodzą się z matczynej opieki nad potomstwem.

Zobacz więcej

Oko w oko z jasnowidzem: szybko i tanio dusze uzdrawiam

Zaproszenie na kurs jasnowidzenia prowadzony przez uzdrowiciela Antoniego Przechrztę trafiło do redakcji „Charakterów” jesienią. W dwa dni za 300 złotych można było nauczyć się przewidywania przyszłości, pokonać problemy i uczynić swoje życie szczęśliwym. Kto by nie chciał spróbować...

Zobacz więcej

Powrót do przeszłości

Nikt nie jest odporny na działanie sekty. Specyficzny moment życia, na przykład rozwód lub studia w obcym mieście, sprawia, że możemy ulec urokowi guru i technikom prania mózgu. Łatwo wejść do sekty, trudniej się od niej uwolnić

Zobacz więcej

Klucz do drzwi zatrzaśniętych przed nosem

Jak namówić znajomego, by pożyczył ci samochód? Najpierw poproś, by udostępnił ci go na miesiąc. Zapewne odmówi. A potem chętnie spełni kolejną, mniejszą prośbę. I jednorazowo da ci swoje auto.

Zobacz więcej

Twoje pismo, twoje tajemnice

Wierzymy, że pismo powie nam coś o charakterze osoby, o jej moralności i ukrytych talentach. Badania nie potwierdzają tego przekonania. Okazuje się, że grafologia to raczej zabawa salonowa niż metoda diagnozowania osobowości. Dlaczego więc jej ufamy?

Zobacz więcej

Kameleon w sieci

Choć buszując po Internecie, starasz się maskować i usiłujesz zmienić swoją tożsamość, to i tak jesteś rozpoznawalny. O psychicznych śladach zostawianych w sieci piszą Jędrzej K. Latecki, Magda Formanowicz, Viola Wierzbicka i Katarzyna Grodzka.

Zobacz więcej

Mister osobowości

Wybory przestały być sprawą polityki - ludzi nie interesująprogramy, przygotowanie partii do objęcia rządów. Głównym kryterium oceny jest teraz osobowość polityków. A właściwie to, jak tę osobowość kreują sztaby wyborcze poszczególnych kandydatów.

Zobacz więcej

Powrót do harmonii, czyli terapia hellingerowska

W sierpniu 2005 roku rozpoczęliśmy przewodnik po psychoterapii. Piszemy w nim, z jakimi problemami warto się zwrócić do terapeuty i którą z wielu szkół terapii wybrać. W poprzednich numerach „Charakterów” omówiliśmy psychoterapię psychoanalityczną, poznawczo-behawioralną, systemową, Gestalt, krótkoterminową i ericksonowską. Tym razem prezentujemy terapię opracowaną przez Berta Hellingera, a za miesiąc przybliżymy zorientowaną na proces.

Zobacz więcej

Znawca twórczej jaźni

Dla żydowskiego chłopaka z przedmieść Wiednia śmierć w szkockim Aberdeen jest niesłychaną karierą i dowodem na to, że zaszedł daleko – tak, nieco złośliwie, skomentował dorobek naukowy Alfreda Adlerajego mistrz, Zygmunt Freud. Ta złośliwość miała głębokie podłoże: Adler jako jeden z pierwszych zakwestionował podstawy psychoanalizy.

Zobacz więcej

Skutki skuteczności

W czerwcu 1999 roku ogłosiliśmy konkurs „CHARAKTERY” POPRAWIAJĄ CHARAKTERY. Zaproponowaliśmy wtedy, byście spróbowali zmienić coś w swoim życiu. Prosiliśmy o przysyłanie nam dzienniczków tych zmian. Otrzymaliśmy ich kilkaset. Wracamy do tamtego pomysłu. Zanotujcie w dzienniczkach, co chcecie zmienić, jak chcecie tego dokonać. Zapisujcie dzień po dniu historię tej zmiany. A potem przyślijcie dzienniczki do redakcji „Charakterów”. Czekamy na nie do 30 marca 2006 roku. Najciekawsze wydamy w postaci książki.

Zobacz więcej

W życiu jak ryba w wodzie

Życie ludzkie przypomina rzekę. Czasem trafiają się w niej groźne zawirowania, po nich następują odcinki spokojnie płynącej wody. Rzeka ta ma liczne odnogi - niektóre to łagodne strumyki, inne prowadzą do niebezpiecznych wodospadów. Co sprawia, że ktoś dobrze pływa bez względu na to, na jakim odcinku rzeki się znajduje, a ktoś inny stale musi walczyć, by utrzymać się na powierzchni?

Zobacz więcej

Gdzie jest pamięć

Naukowcy, usiłując rozszyfrować fenomen pamięci, poszukują jej anatomicznych i neurofizjologicznych podstaw. Wskazują na pewne mechanizmy leżące u podłoża zjawisk pamięciowych, ale wciąż nie potrafią wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób mózg zapamiętuje rozmaite informacje.

Zobacz więcej

Śpij spokojnie

Czy można umrzeć z niewyspania? Po co nam drzemka i dlaczego nie wolno uciąć jej sobie po siedemnastej? Czy warto się uczyć całą noc? Co ma sen do impulsywności? Jerome Siegel jest profesorem University of Delaware (USA). Prowadzi tu wykłady dotyczące snu i czuwania, bólu oraz „poszukiwania wrażeń”. Współpracował z wieloma uniwersytetami, między innymi w Cambridge, Rotterdamie, Heidelbergu i Oksfordzie. W latach 2002–2003 wykładał w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Napisał książkę „The Neural Control of Sleep and Waking”.

Zobacz więcej

Głos mojego suflera

Nawet jeśli nie znamy rozwiązania, to często przeczuwamy, gdzie go szukać. Podpowiada nam intuicja. Nie jest ona czymś magicznym. Opiera się na prostych procesach i automatycznych reakcjach.

Zobacz więcej

Na krańcach biedy

Bogaty świat zachodni, który bez uszczerbku dla swojego dobrobytu mógłby zapobiec masowemu umieraniu ludzi z powodu biedy, rzadko ją widzi. Telewizja tylko okazjonalnie pokazuje skulone szkieleciki umierające z głodu na glinianej podłodze rozpadającej się chaty. Zachód traktuje bowiem takie obrazy jako nieetyczne, jako inwazję w prywatność drugiego człowieka.

Zobacz więcej

Benedyktyński aśram

Aśram Shantivanam znany jest jako promieniujący na cały świat ośrodek duchowości chrześcijańskiej i dialogu międzyreligijnego. O jego odwiedzeniu marzyłem już w połowie lat 70. minionego wieku, od chwili, gdy przeczytałem książkę „Chrześcijański aśram” napisaną przez benedyktyna Bede Griffithsa - to on przejął prowadzenie aśramu po śmierci jego założycieli, a byli nimi ojciec Henri Le Saux i ksiądz Jules Monchanin.

Zobacz więcej

Praktycznie

Ze strefy cienia

Mam 23 lata. Czasami wciąż jeszcze chce mi się krzyczeć, płakać, czuję żal i złość. Tylko dlatego, że moi rodzice nie stanęli na wysokości zadania, by z miłością wychować swoje dziecko. Ojciec jest alkoholikiem.

Zobacz więcej

Mózg w stresie

Duża wygrana pieniężna albo pogorszenie sytuacji finansowej, ślubny kobierzec lub rozwód, niezapowiedziani goście i niezapłacone rachunki, pierwsza randka i egzamin - to tylko kilka sytuacji, które wywołują u na stres.

Zobacz więcej

Apetyt na uczucia

Charakterystyczne dla rodzin anorektycznych jest zachowanie, które można określić hasłem: „Wszyscy odpowiadają za wszystkich, a nikt nie odpowiada za siebie” - mówi Bogusława Włodawiec, psycholog i psychoterapeuta.


Zobacz więcej