Charaktery - 2 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Poszukiwany: ja

W poznawaniu siebie rzadko jesteśmy naukowcami bezstronnie gromadzącymi informacje. Częściej bywamy politykami, którzy sprawdzają, jakie wrażenie wywierają na ludziach. Bywamy też negocjatorami dążącymi do zgodności różnych danych na swój temat. Najczęściej jesteśmy egoistami - bardziej niż na prawdzie o sobie zależy nam na zachwytach.

Zobacz więcej

Iść w wyparte

W psychoterapii znane jest paradoksalne zjawisko oporu: osoba, która pragnie zrozumieć swoje problemy, jednocześnie przeciwstawia się terapii i broni się przed uświadamianiem sobie myśli i uczuć.

Zobacz więcej

Podkładanie sobie swojej nogi

Czasem zachowujemy się na pozór głupio: imprezujemy przed egzaminem, zamiast się uczyć, spóźniamy sięna ważną rozmowę. Takie zachowania obniżają szansę na sukces, ale zarazem chronią poczucie własnej wartości w przypadku porażki.

Zobacz więcej

Gdy rozum śpi, budzą się kompleksy

Życie bez kompleksów nie jest możliwe, tak jak niemożliwe jest życie w ciągłej uwadze. Najczęściej spotykane kompleksy to poczucie niższości, poczucie winy i – najgorszy z nich – lęk.

Zobacz więcej

Adam Szewczyk

Wspomnienie Andrzeja Beauvale'a.

Zobacz więcej

Bolesny przymus

U osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi występuje silny lęk i on wywołuje natrętne myśli i czynności.

Zobacz więcej

Długie życie po mszy

Ludzie chodzący do kościoła co najmniej raz w tygodniu żyją średnio 7-8 lat dłużej niż ci, którzy w ogóle do niego nie chodzą. James H. Leuba w 1934 roku dowodził, że psychologowie są najmniej religijną grupą zawodową. Badania te wielokrotnie powtarzano i zawsze uzyskiwano podobny wynik. Niektórzy uczeni, na przykład Henry Murray i C. Lloyd Morgan, przyczyn takiego stanu upatrują w specyficznych zainteresowaniach i cechach osobowości psychologów. Inni zaś, choćby Gordon Allport, wskazywali na charakterystyczne dla psychologii nastawienie pozytywistyczne, materialistyczne, szukanie tylko tego, co jest bezpośrednio namacalne i weryfikowalne. Clifford Kirkpatrick i Sarah Stone sformułowali nawet diagnozę „znaczącej wrogości religijnej” psychologów.

Zobacz więcej

Rycerz na grochu

Przyczyną konfliktów małżeńskich są nieświadome zmowy partnerów pozwalające zaspokajać ich neurotyczne potrzeby. Kiedy wchodzimy w pewną rolę, zdarza się, że wywołujemy u partnera rolę komplementarną. I powstaje błędne koło.

Zobacz więcej

Dzieci pytają

Żadne pytanie dziecka nie powinno pozostać bez odpowiedzi. Najważniejsze, by odczytać intencję zawartą w pytaniu.

Zobacz więcej

Tylko mama i ja

Dziecko wychowywane bez ojca ma trudniejsze warunki do rozwoju psychicznego. Mimo starań samotnych matek trudności tych nie można wyeliminować. Można je tylko ograniczać i łagodzić ich wpływ.

Zobacz więcej

Etyczny terapeuta, bezpieczny pacjent

Od sierpnia ubiegłego roku toczyła się na łamach „Charakterów” dyskusja na temat kondycji polskiej psychologii i psychoterapii. Zawód psychologa to zawód zaufania publicznego. To zaufanie zostało naruszone nadużyciem popełnionym przez jednego z terapeutów. Jak zapobiegać podobnym sytuacjom? Wypowiadali się na ten temat przedstawiciele różnych środowisk i kierunków terapii, między innymi prof. Jerzy Brzeziński, Małgorzata Toeplitz-Winiewska, Małgorzata Ojrzyńska, Ewa Canert-Łąka, Olga Pilinow i Maciej Musiał, Zofia Milska-Wrzosińska i Jan Czesław Czabała. Mówili oni o zasadach etycznych w pracy psychologa i terapeuty, o standardach kształcenia psychologów i o jakości usług psychologicznych. Dyskusję zamykamy wypowiedzią Krzysztofa Jedlińskiego.

Zobacz więcej

Z miłością się zemszczę

Metoda ustawień rodzinnych Berta Hellingera z jednej strony fascynuje i staje się coraz bardziej popularna, z drugiej zaś budzi zastrzeżenia, obawy i kontrowersje. Pisaliśmy o niej w „Charakterach” nr 5/2004 i nr 11/2004. Bert Hellinger (ur. 1925) przez 16 lat pracował jako misjonarz wśród Zulusów w Afryce Południowej. Studiował pedagogikę. Poprzez doświadczenia dynamiki grupowej, analizy relacji i hipnoterapii doszedł do własnej metody terapii, w której podstawową formą pracy jest „ustawienie rodziny”. W listopadzie ubiegłego roku Hellinger po raz kolejny prowadził warsztaty w Polsce, tym razem dla par - „Miłość szczęśliwa”.

Zobacz więcej

Zanurzeni w kontekście

Jak się różnimy? Czy Afrykańczycy są mniej inteligentni? O której godzinie można spotkać się w Paryżu? Czy omijanie prawa jest specyfiką polskiej kultury? Dlaczego IBM nie zezwolił na ujawnienie wyników badań nad kulturą organizacyjną tej firmy? Peter Smith jest profesorem psychologii University of Sussex. Doktorat obronił na Cambridge University. Był redaktorem „Journal of Cross-Cultural Psychology” i prezesem International Association for Cross-Cultural Psychology. Napisał wiele książek, m.in. „Social Psychology Across Cultures” i „Social Behaviour Across Cultures: Living and Working Together in a Changing World”. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół psychologii międzykulturowej i zachowań organizacyjnych. W listopadzie 2004 roku profesor Smith uczestniczył w konferencji „Od fresków skalnych do ścieżek myśli. Z psychologią o kulturze”, którą zorganizowało Koło Nauk Psychologicznych ANIMA działające na Uniwersytecie Gdańskim.

Zobacz więcej

Odwiedź mnie we śnie

Podczas śnienia „ja” nie znika w sposób czarodziejski - pozostaje w kontakcie ze światem zewnętrznym na poziomie przed świadomym. Świadomie natomiast uczestniczy w budowaniu własnego świata onirycznego i odgrywa w nim zazwyczaj główną rolę.

Zobacz więcej

Zdrowie

Andrzej Kokoszka radzi, jak żyć z cukrzycą, a Magda Chrzan przekonuje, jak wielka jest siła marzeń.

Zobacz więcej

Laboratorium

Czy jesteś neurotyczką/neurotykiem?

Typowy neurotyk stale czymś się martwi, łatwo ulega nastrojom, często bywa przygnębiony. Miewa też wysokie wyniki w nauce.

Zobacz więcej