Charaktery - 2 / 2004 / Spis treści

Wstęp

LUDZKI POCZĄTEK

Piotr Pacewicz jest zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, psychologiem z wykształcenia. Był jednym z inicjatorów akcji „Rodzić po ludzku” organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”. Akcja ta jest przykładem, jak dzięki wiedzy psychologicznej i działaniu mediów zmienił się ważny fragment rzeczywistości - narodziny dziecka.

Zobacz więcej

WSPÓŁCZUCIE TO STAN UMYSŁU

Marshall Rosenberg jest psychologiem. Propaguje metodę porozumiewania się bez przemocy. Mieszka w Szwajcarii, ale stale podróżuje po świecie: wspomaga dialog między Żydami i Palestyńczykami, w krajach byłej Jugosławii uczy dzieci i nauczycieli zrozumienia dla innych kultur. Trenerzy z prowadzonego przez niego ośrodka pracują w ponad 30 krajach. W roku 2003 ukazała się w Polsce książka Marshalla Rosenberga „Porozumienie bez przemocy” (Jacek Santorski & Co). O idei komunikacji bez przemocy pisaliśmy w „Charakterach” nr 7/2001 i nr 7/2003.

Zobacz więcej

Zabawa w miłość

Miłość na całe życie to model romansu najmniej pożądany przez narcyza. Przed ryzykownym związkiem z taką osobą ostrzega MICHAŁ PARZUCHOWSKI.

Zobacz więcej

ARCHEOLOGIA DZIECIŃSTWA

Sposób, w jaki reagujemy na świat, wynika z tego, czego nauczyliśmy się w dzieciństwie. Bez powrotu do dzieciństwa pozostajemy przywiązani do krzywdzących doświadczeń.

Zobacz więcej

MÓZG WIE WIĘCEJ

To nie my mamy mózg, to mózg ma nas – napisał kiedyś Jerzy Konorski. Mózgowa regulacja procesów psychicznych przebiega zazwyczaj w sposób nieświadomy. W efekcie nie wiemy, że wiemy – przekonuje ANNA HERZYK.

Zobacz więcej

MIESZANIE W PAMIĘCI

Dobrze zaprojektowana reklama ingeruje w umysł konsumenta i tworzy tam fikcyjny świat. Może poprawić albo pogorszyć jakość produktu bez jakiejkolwiek rzeczywistej zmiany jego jakości.

Zobacz więcej

Obserwuję zmartwienie

Nadszedł upragniony, długo oczekiwany czas w twoim życiu. Miłość, radość i szczęście wypełnia twoje serce. Wreszcie życie wydaje się prawdziwie piękne. Nagle - stop! Wiadomość o chorobie próbuje wyrwać cię z tego snu, ale ty nie chcesz się obudzić. Nie, to nie ty, to nie o tobie mowa. Lekarze się mylą. Niemożliwe, żeby szczęście kończyło się tak szybko i do tego w ten sposób. Nie ma się czym przejmować. Zaprzeczasz...

Zobacz więcej

Zakazane obrazki

Pornografia może peszyć i onieśmielać. Gloryfikuje technikę i dziwaczność współżycia. Bywa, że łagodzi obyczaje – twierdzi KAZIMIERZ SZCZERBA.

Zobacz więcej

STUDENT DOBRY, ALE NIEZARADNY

W październikowych „Charakterach” rozpoczęliśmy cykl artykułów o kolejnych etapach poszukiwania pracy. Tym razem zastanawiamy się, czy szukać sobie stażu już na studiach, czy też nie. Staż daje studentowi wyobrażenie o tym, co będzie robił w przyszłości, pozwala określić swoje oczekiwania, może stać się bezpośrednią drogą do przyszłej pracy. Jaki staż warto odbyć, jak go szukać? W marcu napiszemy, jaki kierunek studiów wybrać, by zapewnić sobie lepszy start zawodowy. Jaki staż wybrać, jak go szukać – radzą JOANNA HEIDTMAN i ANNA WOLFARTH.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 24

KRZYSZTOF GEDROYĆ przygląda się reakcjom na dzieła sztuki, a BRONISŁAW MAJ analizuje wiersz Włodzimierza Szymanowicza.

Zobacz więcej

W STRONĘ SZAMANA

Szaman, kapłan, lekarz i psycholog w różnych czasach i kulturach pełnili w pewnym zakresie pokrewne role. Mimo dzielących te profesje różnic, każda z nich jest związana z pomaganiem. Fenomen owczego pędu, by zostać szamanem, omawia BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI.

Zobacz więcej

Nabyłem talon na balon

Jesteśmy łatwym łupem dla manipulatorów różnych maści. Nawet wiedza o technikach wpływu społecznego nie czyni nas odpornymi na owe triki.

Zobacz więcej

Na temat

fot. studio grand ouest/istockphoto

Instrukcja obsługi człowieka

Lekceważenie wiedzy psychologicznej bywa kosztowne.  Rzecz w tym, że nie wszyscy tę wiedzę mamy. Czasem nie chcemy jej mieć: „My to wiemy lepiej” – najczęściej  mówią tak politycy. Niekiedy unikamy jej w obawie,  że zburzy nam ona obraz świata lub samych siebie.

Zobacz więcej

Praktycznie

MOTYLEK W OCCIE

Czasem ludzie postępują tak, że mamy ochotę schować się w mysiej dziurze. Zachowania toksyczne, czyli zatruwające nam myśli i duszę, rozpoznajemy po skurczu gardła, ucisku w klatce piersiowej, bólu brzucha i napięciu mięśni. O sposobach na toksycznych ludzi.

Zobacz więcej