Charaktery - 2 / 2001 / Spis treści

Wstęp

Nieznośna nagłość wielkiej forsy

Co dzieje się z ludźmi, którzy nagle stali się milionerami, np. dzięki spadkowi albo wygranej na loterii? Co robią z tymi pieniędzmi - wydają je, oszczędzają czy inwestują? Wciąż pracują czy pozwalają sobie na luksus niepracowania? Czy nagła fortuna czyni ludzi szczęśliwszymi?

Zobacz więcej

W negocjacjach nie ma przegranych

Jak negocjować,żeby osiągnąć pożądany wynik?Czy można tak pokierować partnerem w negocjacjach, żeby „samodzielnie” podjął decyzję, na której nam zależy?

Zobacz więcej

Trening na miarę

Czas treningu to nie tylko szkolenie. To także wspólne posiłki i spotkania, które budują poczucie wspólnoty celów, pobudzają do współpracy, tworzą dobrą atmosferę.

Zobacz więcej

Proste prawdy o snach

Każdej nauce towarzyszą przeróżne mity, przesądy i przekonania. Trudno jednak znaleźć taką, która dorównywałaby pod tym względem psychologii. Chcemy chociaż niektóre z tych ciągle żywych mitów i przekonań zdemaskować. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl artykułów, który będzie temu poświęcony (zaczynamy od snów).

Zobacz więcej

W losie rozmiłowani

Dlaczego ludzie grają na loteriach? Odpowiedź jest prosta: żeby wygrać. Tymczasem zazwyczaj przegrywają i... grają dalej. Zatem: kto ma szczególne upodobanie do gier losowych?

Zobacz więcej

Dziecko trzyma myśli w gardle, a sen na kołdrze

Pięcioletnie dziecko uważa, że gdy zamknie usta, to przestaje myśleć, a słońce pozbawione swej nazwy przestaje być słońcem. Musi minąć kolejne pięć lat, żeby zaczęło myśleć inaczej.

Zobacz więcej

Zachowanie i biologia

Nie tylko ja doceniam wagę czynników biologicznych. Wszyscy znaczący badacze osobowości – nie wyłączając zwolenników „Wielkiej Piątki” - nie wątpią, że główne cechy osobowości są w znacznym stopniu kształtowane genetycznie - twierdzi Marvin Zuckerman.

Zobacz więcej

Nasze Wewnętrzne Dzieci

Większość z nas ma przekonanie, że powinniśmy być jedną zintegrowaną osobowością. Tymczasem wszyscy mamy w swoim wnętrzu wiele różnych pod-osobowości. Każda z nich jest bardzo specyficzna, ma swoje własne potrzeby, pragnienia, poglądy i opinie.

Zobacz więcej

Psychologowie na wielkiej szachownicy

Holenderskiego psychologa Willema Wagenaara spotkałem po raz pierwszy w latach siedemdziesiątychna konferencji poświęconej podejmowaniu decyzji. Wygłosił na niej referat dotyczący wyboru strategii w prostych grach typu „orzeł i reszka”. Wystąpienie mnie rozczarowało. Było trudne i nudne.

Zobacz więcej

Rzeka smutku

Smutek jest jednym z uczuć i każdemu z nas w jakimś okresie życia towarzyszy – szczególnie wtedy, gdy wokół nas i w nas samych dzieje się coś, z czym trudno się zgodzić. W depresji jest on jak rzeka, która występuje z naturalnych brzegów i zalewa całą psychikę.

Zobacz więcej

I

Nastroje na stroje

Przykryj ciało, by działało - radził Jan Sztaudynger. I rzeczywiście działa: i ciało, i przykrycie.

Zobacz więcej