Charaktery - 1 / 2013 / Spis treści

Wstęp

Siła wewnętrzna

Siła wewnętrzna to więcej niż przereklamowane pozytywne myślenie. To przede wszystkim spora dawka kalkulacji. Surowy namysł nad własnymi szansami.

Zobacz więcej

Na temat

rys. Joanna Gniady

Czasem przegrani niepokonani

Są wśród nas topole.Trzymają się wysoko, prosto, póki mocniej nie powieje. Wielu z nas jest jednak jak leszczyna: elastyczni, odporni, chwiejemy się, ale nie padamy. Z życiowych klęsk powstajemy silniejsi. Skąd ta siła? Dlaczego niektórym jej brak?

Zobacz więcej

W poszukiwaniu sprężystości

Od małego jesteśmy przyzwyczajani do tego, że bolesne doświadczenia usprawiedliwiają nasze niedociągnięcia czy słabości, zwalniają nas z odpowiedzialności. Zamiast tego w dzieciach powinno się wykształcać sprężystość emocjonalną - dzięki niej łatwiej będą radziły sobie ze stresem i trudnymi chwilami - przekonuje profesor Jacek Bomba.

Zobacz więcej

Praktycznie

grafika: GeorgePeters/istockphoto

Ranne ptaszki i nocne marki

Śpiochy nie mają lekko w życiu. Nie dość, że każdego ranka zmuszają się do wstania z łóżka, a z powodu niewyspania wpadają w zły nastrój, to jeszcze codziennie stykają się z uprzedzeniami i stereotypami na swój temat.

Zobacz więcej

rys. drante/istockphoto

Kiedy kobieta pije

Piją w ukryciu, w wielkim wstydzie. Siostry, matki i babcie. Te robiące wielkie kariery i te wyrzucone z pracy. Dlaczego kobiety wpadają w sieć uzależnienia i jak mogą się z niej uwolnić?

Zobacz więcej

Mężczyźni giną

Mężczyźni - zagubieni w definiowanych na nowo rolach męsko-damskich, przygnieceni falą kryzysu, tłumiący w sobie smutek - są w grupie ryzyka. Grozi im śmierć. Śmierć z własnej ręki.

Zobacz więcej

Podróż za jeden uśmiech

Uśmiechnięty rodak - to brzmi niemal jak gorący lód lub sucha woda. Po prostu oksymoron! Kto nas trzyma za kąciki ust? Dlaczego się nie unoszą? Nam i Koreańczykom?

Zobacz więcej

Zwierzaki na zdrowie

Domowy zwierzak łagodzi stres, osładza samotność, chroni przed depresją. Wzmacnia też poczucie autonomii, wiarę we własne umiejętności i samoocenę. Zwierz jest dobry na zdrowie.

Zobacz więcej

Między światem a ciszą

CODA to słyszące dzieci niesłyszących rodziców. Z dzieciństwa wyrastają szybko, bo w rodzinie pełnią rolę tłumacza, mediatora, partnera i adwokata. Żyją między dwoma światami - głuchych i słyszących.

Zobacz więcej

Mobber karmi się lękiem

Mobbing może spotkać każdego, nawet najbardziej pewną siebie osobę. Choć ofiarą jest zazwyczaj jeden pracownik, cierpi cała firma, bo tam, gdzie dochodzi do prześladowania psychicznego, spada efektywność pracy. Jak sobie radzić z mobbingiem?

Zobacz więcej

Laboratorium

Osobowość między kulturami

Brytyjczycy są zwykle uznawani za pełnych rezerwy, z kolei Amerykanie - za aroganckich. Czy w takich stereotypach tkwi choć ziarno prawdy? O międzykulturowych badaniach osobowości opowiada Robert R. McCrae.

Zobacz więcej

Jak cię widzą, tak odwiedzają

Za mistrzów w tworzeniu wizerunku uchodzą Austriacy - nie tylko przekonali cały świat, że Hitler był Niemcem, a oni sami nie mieli z nazizmem nic wspólnego, ale również zagarnęli na własność Mozarta. Oczywiście nie tylko Austriakom udają się takie sztuczki.

Zobacz więcej

Dwie strony pięniądza

Jeśli chcemy zmotywować się do regularnych ćwiczeń, umieśćmy banknot w widocznym dla nas miejscu. A jeśli chcemy przejść na dietę, przyklejmy go na lodówce. Działa? Tak, bo taka jest moc pieniędzy - twierdzi Kathleen Vohs.

Zobacz więcej

Oszukać ciało

Skąd wiesz, że twoja ręka jest twoja? Pytanie wydaje się niedorzeczne. Tego jednego przecież możemy być pewni: poczucia swego ciała. Czyżby? Dlaczego więc tak łatwo ulegamy iluzji, że mamy gumową rękę albo dodatkową nogę? Albo że opuszczamy swoje ciało i patrzymy na siebie z góry...

Zobacz więcej

Głowa siwieje, umysł młodnieje

Mózg „w średnim wieku” przeżywa swoją drugą młodość. Odradza się na nowo, zachowując przy tym bogactwo przeszłych doświadczeń i zachowań.

Zobacz więcej

I

O łasce pańskiej, prekariuszach oraz pieczeniarzach

Indywidualnie znoszone cierpienia, mglistość perspektyw i natrętne widmo straty posady czy degradacji. Tak w skrócie scharakteryzować można prekariuszy - obywateli współczesnego świata. Czy jesteśmy prekariuszami?

Zobacz więcej

Chrześcijaństwo (z) radości

W autentycznej duchowości chrześcijańskiej jest miejsce na radość i nadzieję. Bez nich byłaby ona smutną karykaturą chrześcijaństwa. Co się dzieje, gdy chrześcijaństwo traci zdolność do nadziei i do radości? Smutek sprawia ból – smutny człowiek kurczy się i maleje - mówi ksiądz Wacław Hryniewicz.

Zobacz więcej