Charaktery - 1 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Pewność siebie

Przekonanie, że wszystko jest w moich rękach, ma pewną szczególną właściwość - uczy nie przeceniać sukcesów, ale uczy też odporności na porażki.

Zobacz więcej

Na temat

Pomyśl może, że więcej coś znaczysz

Gdy nasza pewność siebie jest na minusie, świat wydaje się straszny, a ludzie - nawet najbliżsi - dalecy.  Im większa niepewność, tym mocniejsza tęsknota do wiary w siebie. Jak ją odzyskać?

Zobacz więcej

Przydatność daje siłę

Każdy, kto ma niską samoocenę, nie wierzy we własne siły i w sens swoich działań, powinien znaleźć coś, choćby drobną rzecz, w której czuje się dobry - mówi MAGDA UMER.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. vencavolrab/istockphoto

Anioł Stróż i noworoczne obiecanki

Koniec roku to zwykle czas remanentów i podsumowań. Zastanawiamy się, czego dokonaliśmy, a jakich zamiarów nie udało nam się zrealizować. Postanowienia noworoczne bywają jednak szkodliwe - ostrzega Julius Kuhl, wybitny niemiecki psycholog.

Zobacz więcej

fot.gradyreese/istockphoto

Mamy narodziny 

By dojrzeć fizycznie i przygotować się do kontaktu ze światem, dziecko potrzebuje 40 tygodni od chwili poczęcia. W tym okresie także kobieta przygotowuje się na wielką zmianę w swym życiu - na macierzyństwo.

Zobacz więcej

Genialne kombinacje

Einstein był geniuszem. Czy każdy może być Einsteinem? W czym tkwi geniusz? Nie w inteligencji, niekoniecznie w szczególnych talentach. W czym więc?

Zobacz więcej

Co mówisz jak siedzisz

Stoisz prosto czy trochę się garbisz? Bawisz się butem, zakładasz nogę na nogę - to wszystko zdradza twoje uczucia i zamiary. Badacze mowy ciała uważają nawet, że obserwując siedzącą kobietę, można rozpoznać... jej temperament!

Zobacz więcej

Ten ostatni kieliszek 

Czujesz, że masz problem z alkoholem, więc starasz się ograniczyć jego spożycie, ale okazuje się, że to o wiele trudniejsze niż ci się wydawało. Dlaczego za każdym razem ponosisz porażkę? Czy to znaczy, że jesteś alkoholikiem?

Zobacz więcej

Gotowi, by szkodzić 

Każdemu z nas zdarza się zachowywać wrogo, agresywnie. Od czasu do czasu lubimy dokuczyć komuś, podrażnić się z nim. Gdy coś nas zezłości - wybuchamy. Jakie są mechanizmy zachowań agresywnych - wyjaśnia prof. ADAM FRĄCZEK.

Zobacz więcej

Bardzo dobry... konflikt 

Żyjemy w kulturze ugrzecznienia, w której wyrażanie wprost swojego sprzeciwu i jawne konfrontowanie się z innymi wzbudza niechęć i niesmak. Czy rzeczywiście konflikt jest destrukcyjny? Czy tylko zgoda buduje?

Zobacz więcej

Laboratorium

Odrobić czas, dorobić się

Ojciec alkoholik zniszczył dzieciństwo Markowi, jego bratu oraz ich matce. Dziś Marek jest już dorosły. Razem z bratem ciężko pracują, by zdobyć pieniądze na godziwe życie. 

Zobacz więcej

Lifting w naturze 

Stopniowo zaczynamy je traktować zabiegi chirurgii plastycznej jak wizyty w klubie fitness czy... dietę. I nie ma co w związku z tym bić na alarm - pokazują badania psychologiczne.

Zobacz więcej

Syndrom niezdary

Ale z ciebie niezdara, jesteś jak słoń w składzie porcelany - dzieci cierpiące na rozwojowe zaburzenie koordynacji wciąż słyszą takie słowa. Ich problemy z trzymaniem ołówka czy łapaniem piłki nie są jednak zwykłą niezdarnością.

Zobacz więcej

Przepis na cud 

Chcemy się zmienić, marzymy o przemianie. Ale na samą myśl o tym wpadamy w przerażenie: zmiana jest trudna, tak żmudna, że musiałby się chyba zdarzyć cud... Cud? Nic trudnego, oto przepis na cud!

Zobacz więcej

Literackie przemiany

Czytamy dla przyjemności, z nudów, dla zabicia czasu. Dla niektórych literatura jest rozrywką, dla innych pasją. Jednak bohaterowie wydarzeń zapisanych na kartach książki dają nam o wiele więcej: sprawiają, że się zmieniamy.

Zobacz więcej

Ja, robot 

Wolna wola jest złudzeniem, a świadome intencje pozwalają jedynie zachować dobre samopoczucie - dowodzą naukowcy badający mózg. Czy możemy odpowiadać za działania, jeśli podejmujemy je z powodów sobie nieznanych?

Zobacz więcej

W głowie gra 

Muzyka.Jej moc jest potężna.Odpowiednio ułożone dźwięki są w stanie usprawnić działanie ludzkiego mózgu, zmienić jego strukturę i funkcjonowanie.

Zobacz więcej

Polski badacz odruchów 

„Jak daleko sięgam pamięcią, pragnąłem zawsze być uczonym, aczkolwiek moje zainteresowania były liczne i nieokreślone” - pisał w swej autobiografii Jerzy Konorski.

Zobacz więcej

I

W kosmos i z powrotem 

Astronomiczne pensje, astronomiczna dziura budżetowa... Słowem „astronomiczny” lubimy określać rzeczy wielkie, olbrzymie. Porównujemy je do odległości w kosmosie, których tak naprawdę nawet sobie nie wyobrażamy.

Zobacz więcej

Bez wątpienia nie ma Boga 

Nie ufam ludziom, którzy nigdy nie mają wątpliwości. To albo jest jakaś szczególna łaska, albo imbecylizm czy nieuczciwość intelektualna, bo przecież tak wiele rzeczy ciągle wystawia nas na pytania „dlaczego” - mówi ksiądz JACEK PRUSAK.

Zobacz więcej