Charaktery - 1 / 2011 / Spis treści

Wstęp

Pewność siebie

Przekonanie, że wszystko jest w moich rękach, ma pewną szczególną właściwość - uczy nie przeceniać sukcesów, ale uczy też odporności na porażki.

Zobacz więcej

Na temat

Pomyśl może, że więcej coś znaczysz

Gdy nasza pewność siebie jest na minusie, świat wydaje się straszny, a ludzie - nawet najbliżsi - dalecy.  Im większa niepewność, tym mocniejsza tęsknota do wiary w siebie. Jak ją odzyskać?

Zobacz więcej

Przydatność daje siłę

Każdy, kto ma niską samoocenę, nie wierzy we własne siły i w sens swoich działań, powinien znaleźć coś, choćby drobną rzecz, w której czuje się dobry - mówi MAGDA UMER.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. vencavolrab/istockphoto

Anioł Stróż i noworoczne obiecanki

Koniec roku to zwykle czas remanentów i podsumowań. Zastanawiamy się, czego dokonaliśmy, a jakich zamiarów nie udało nam się zrealizować. Postanowienia noworoczne bywają jednak szkodliwe - ostrzega Julius Kuhl, wybitny niemiecki psycholog.

Zobacz więcej

fot.gradyreese/istockphoto

Mamy narodziny 

By dojrzeć fizycznie i przygotować się do kontaktu ze światem, dziecko potrzebuje 40 tygodni od chwili poczęcia. W tym okresie także kobieta przygotowuje się na wielką zmianę w swym życiu - na macierzyństwo.

Zobacz więcej

Gotowi, by szkodzić 

Każdemu z nas zdarza się zachowywać wrogo, agresywnie. Od czasu do czasu lubimy dokuczyć komuś, podrażnić się z nim. Gdy coś nas zezłości - wybuchamy. Jakie są mechanizmy zachowań agresywnych - wyjaśnia prof. ADAM FRĄCZEK.

Zobacz więcej

Laboratorium

Odrobić czas, dorobić się

Ojciec alkoholik zniszczył dzieciństwo Markowi, jego bratu oraz ich matce. Dziś Marek jest już dorosły. Razem z bratem ciężko pracują, by zdobyć pieniądze na godziwe życie. 

Zobacz więcej

W głowie gra 

Muzyka.Jej moc jest potężna.Odpowiednio ułożone dźwięki są w stanie usprawnić działanie ludzkiego mózgu, zmienić jego strukturę i funkcjonowanie.

Zobacz więcej

Polski badacz odruchów 

„Jak daleko sięgam pamięcią, pragnąłem zawsze być uczonym, aczkolwiek moje zainteresowania były liczne i nieokreślone” - pisał w swej autobiografii Jerzy Konorski.

Zobacz więcej

I

Bez wątpienia nie ma Boga 

Nie ufam ludziom, którzy nigdy nie mają wątpliwości. To albo jest jakaś szczególna łaska, albo imbecylizm czy nieuczciwość intelektualna, bo przecież tak wiele rzeczy ciągle wystawia nas na pytania „dlaczego” - mówi ksiądz JACEK PRUSAK.

Zobacz więcej