Charaktery - 1 / 2009 / Spis treści

Wstęp

Rzeczy pierwsze...22

Pewnego dnia, z okazji kolejnego Nowego Roku, postanowiłem się zestarzeć. Było to mocne postanowienie, tak mocne, że skutecznie się spełniło. Zestarzałem się i nie przestaję się starzeć dalej. Mogłem też postanowić, że będę oddychał, albo że część każdej doby poświęcę na sen...

Zobacz więcej

Na temat

Głowy pełne pustych obietnic

Wchodząc w nowy rok, składamy sobie życzenia. Podejmujemy postanowienia. Chcemy się zmieniać: być lepsi, mądrzejsi, bardziej uważni. Przyrzekamy sobie, że coś zaczniemy robić, a czegoś innego robić już nigdy nie będziemy. I wierzymy, że potrafimy dotrzymać słowa. Niestety, los obietnic z lat minionych pokazuje, że w większości były one czczymi obiecankami. Gdzie tkwi tego przyczyna? Jak sobie obiecywać, by słowa dotrzymać? Jaka jest ta właściwa droga od postanowienia do spełnienia? Od deklaracji do prawdziwej zmiany?

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. SanneBerg/istockphoto

Inteligentni inaczej

Wysoki iloraz inteligencji nie zapewnia jeszcze spektakularnego sukcesu. Najinteligentniejsi ludzie nie zawsze radzą sobie w życiu. Czego im brak? Aby coś osiągnąć, trzeba wiedzieć, jak efektywnie wykorzystać swój potencjał, jak radzić sobie z emocjami i stresem, jak współpracować z innymi. Ale czy na pewno? O inteligencji emocjonalnej oraz kontrowersjach z nią związanych mówi prof. Gerald Matthews.

 

 

Zobacz więcej

fot. laflor/istockphoto

Nalegać na terapię?

Spotykam się od pewnego czasu z mężczyzną, który jest DDA. Bardzo mi na nim zależy i chciałabym dowiedzieć się jak postępować z osobą, która boryka się z tego typu problemami, jakie mają DDA - pisze Iwona. Odpowiedzi udziela jej terapeutka Anna Dodziuk.

Zobacz więcej

Powroty do przeszłości rodzinnej

Dlaczego poszukujemy swoich korzeni? Dlaczego tak bardzo chcemy wiedzieć, kim byli nasi przodkowie? Z jakiego powodu z wielkim przejęciem, latami, misternie doklejamy kolejne gałęzie swego drzewa genealogicznego? Czy wiedza o przeszłości zmienia cokolwiek w naszej teraźniejszości?

Zobacz więcej

Polak z kosza

Pokaż nam swoje śmieci, a powiemy ci, kim jesteś. Albo nie pokazuj, zajrzymy w nie bez twojej wiedzy i dowiemy się, czego jeszcze ci potrzeba – w ten sposób producenci odkrywają nasze największe tajemnice. O tym, jaki obraz Polaka wyłania się z naszych śmieci opowiada ANNA WILK, która badała, co wyrzucamy do kosza.

Zobacz więcej

Próżny trud planowania

Dlaczego pracy, którą mieliśmy wykonać w tydzień, nie udaje się skończyć w dwa tygodnie, a koszt wakacji, który miał wynieść 3 tysiące zł, urósł aż do 4 tysięcy? Okazuje się, że planując zadania i wydatki, zwykle zaniżamy czas potrzebny do wykonania zadań oraz koszty podejmowanych przedsięwzięć.

Zobacz więcej

Jak rodzi się matka

Bycie kobietą nie oznacza jeszcze gotowości do stania się matką. Prowadzi do tego długi proces - uważa psychiatra Jean-Marie Delassus, twórca pierwszego we Francji oddziału maternologii. Problemy z przeżywaniem swojego macierzyństwa mają zarówno kobiety zaniedbywane w dzieciństwie przez rodziców, jak i te, w których w pamięci funkcjonuje zbyt idealny obraz macierzyństwa...

Zobacz więcej

Geniusz specjalnej troski

Jeśli moje dziecko nie odkryje w sobie talentu, to w przyszłości będzie nikim – myślą rodzice i zamęczają pociechy zajęciami: konie, balet, języki obce, keyboard... Aby tylko talent się ujawnił! Tylko czy można go wytrenować? Jaką cenę płacą dzieci za to, że rodzice chcą mieć geniusza?

Zobacz więcej

Laboratorium

Swingujący seks

Spotykają się w grupach, by uprawiać seks. Mają najczęściej po 30-40 lat. To swingersi - osoby wymieniające się partnerami seksualnymi. Co sprawia, że pary, nierzadko małżeństwa, szukają kochanków, z którymi współżyją za zgodą i przy udziale stałego towarzysza życia? Czy swing to wynalazek naszych czasów?

Zobacz więcej

Opowieści o prawdziwym człowieku

Plotkowanie wcale nie jest złe. Z badań wynika, że tylko co trzecia plotka ma wydźwięk negatywny, pozostałe są neutralne lub niosą coś dobrego.Co ważniejsze, słuchanie plotek o zachowaniu innych pomaga nam kierować swym życiem tak, by nie odstawać od środowiska, do którego należymy – uważa Toni Brennan.

Zobacz więcej

Kobieta światowa

Uważa się, że twórcami „trzeciej siły” w psychologii, jej nurtu humanistycznego, byli Abraham Maslow oraz Carl Rogers. Ale nie przypadkiem na przewodniczącą pierwszej międzynarodowej konferencji psychologii humanistycznej, która odbyła się w 1970 roku w Amsterdamie, wybrano Charlottę Bühler.

Zobacz więcej

Gry wojenne

Co czuje lecący samolotem człowiek, gdy dowiaduje się, że uszkodzona maszyna wkrótce runie na ziemię? Jakie myśli przebiegają przez jego głowę w trakcie długich minut, które pozostają do katastrofy? Wszystkie te uczucia były udziałem żołnierzy, na których prowadziła eksperymenty grupa amerykańskich psychologów.

Zobacz więcej

W posłuszeństwie bez zmian

Niemal pół wieku temu Stanley Milgram w kontrowersyjnym eksperymencie udowodnił, że pod presją autorytetu człowiek jest gotów zrobić więcej niż pozornie wyznacza granica szaleństwa. Ta prawda o ludzkiej naturze stała się jednym z kanonów psychologii. Prawem, które wielokrotnie potwierdzono eksperymentalnie, podłączając pod prąd psy czy każąc zadawać ból dzieciom.

Zobacz więcej

Skutki fałszywych wspomnień

Dowiedliśmy nie tylko, że można zaszczepić fałszywe wspomnienia, ale że wywierają one istotny wpływ na to, co ludzie robią, myślą i czują. O swoich najnowszych badaniach specjalnie dla „Charakterów” pisze prof. Elizabeth Loftus - jedna z najwybitniejszych badaczek pamięci na świecie.

Zobacz więcej

I

Na pasku memów

Dla neurobiologów człowiek to jedynie 100 miliardów neuronów. 100 miliardów neuronów i nosiciel memów - dodają memetycy, tropiciele swoistych genów, które według nich zaludniają nasze umysły. Memy zakażają nas niczym wirusy i przenoszą się dalej, z mózgu do mózgu, tworząc m.in. naszą jaźń -poczucie „ja”.

Zobacz więcej

Muzyka w mózgu

Muzyka stanowi niezwykle ważną i przyjemną część życia większości z nas. Nie jest to tylko muzyka zewnętrzna, która dociera do nas poprzez uszy, ale także wewnętrzna, rozbrzmiewająca nam w głowach. Ale nie wszyscy słyszą tak samo. Jak to się dzieje, że niektórzy słyszą całe koncerty, a inni tylko pojedyncze nuty lub... zupełnie nic?

Zobacz więcej

Kobiety w okresie ochronnym

Znajomy, który wiele lat spędził w USA na wieść, że Hilary Clinton kandyduje na prezydenta, jęknął: "Niemożliwe. Ona nie może stać na czele państwa. I armii". Dlaczego nie? "Bo jest kobietą. A kobiety mają dni, gdy bywają nieobliczalne!". Czy rzeczywiście kobiety przed menstruacją są zdolne do wszystkiego?One same często czują, że są wtedy do niczego!

Zobacz więcej