Charaktery - 1 / 2008 / Spis treści

Wstęp

Jeśli nie ja, to kto

„Każdy z nas coś odgrywa w teatrze życia codziennego” - twierdził Erving Goffman, amerykański socjolog. „The show must go on” - śpiewa Queen. Żyjemy, jakbyśmy nigdy nie schodzili ze sceny. Wciąż coś gramy, coś udajemy. Przed innymi, czasem przed sobą. I nieraz nie potrafimy już ściągnąć maski, bo pod jedną maską kryje się następna. Ale na scenie życia nie opuszcza nas tęsknota, by przestać grać. By w końcu być sobą. I wtedy dopiero pojawia się problem. Sobą, czyli kim? Którym sobą?

Zobacz więcej

Udawany seks

Ona nic nie czuła, ale zapewnia go: Kochanie, już dawno nie miałam takiego orgazmu! On też rewanżuje się kłamstwem: Jesteś pierwszą kobietą, z którą było mi tak fantastycznie! Udają, że było wyjątkowo, bo... oboje chcą wyjść z łóżka jako świetni kochankowie.

Zobacz więcej

Pęd na sklepowe SALE

Chyba każdemu z nas zdarzyło się zrobić na wyprzedażach zupełnie nietrafiony zakup. Przynieść do domu coś, co, gdy emocje opadły, sami oceniliśmy jako brzydkie bądź zupełnie nieprzydatne. Dlaczego to robimy? Co się dzieje w naszych głowach, gdy zobaczymy jaskrawy napis: WYPRZEDAŻ?

Zobacz więcej

Psychologia na skróty

Ponadstuletnia historia naukowej psychologii, to także historia ludzkich błędów, fałszowanych badań, szalbierstw czy niesprawdzonych teorii. Nawet psychologowie - z założenia zajmujący się badaniem ludzkich pragnień i zachowań - nie ustrzegli się od pokusy pójścia drogą na skróty.

Zobacz więcej

Wielki John

Kiedy John Watson, amerykański psycholog i twórca behawioryzmu, był u szczytu sławy, dotarła do niego wiadomość, że jego ojciec, z którym stracił kontakt trzydzieści lat wcześniej, chciałby się z nim zobaczyć. Watson kategorycznie odmówił. Uraz, jaki przeżył w dzieciństwie w związku z odejściem mężczyzny, którego podziwiał, był zbyt głęboki.

Zobacz więcej

Niewidzialni ludzie

Jak rozmawiać z osobą chorującą psychicznie? Czego się w niej lękamy? Jak opowiadać o doświadczeniu psychozy? Na czym polegają iluzje klinicystów? Jak nie pomylić niegrzeczności z cierpieniem, złego zachowania z chorobą? O tym, jak zrozumieć osoby chorujące psychicznie opowiada dr Andrzej Cechnicki. Dr n. med. ANDRZEJ CECHNICKI jest psychiatrą, pracuje w Katedrze Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest polskim koordynatorem programu „Schizofrenia - otwórzcie drzwi”, redaktorem naczelnym „Dialogu”. Jeden z pomysłodawców sieci hoteli „U Pana Cogito”, w których zatrudnienie znajdują ludzie chorujący psychicznie i wykluczeni ze społeczeństwa przez stereotypy. Współtworzy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Zobacz więcej

Iluzja prawdy

Powtórzone tysiąc razy kłamstwo staje się prawdą - na tej zasadzie Goebbels budował propagandę III Rzeszy. Bo rzeczywiście jest tak, że zasłyszane gdzieś kiedyś informacje zwykle bez refleksji uznajemy za prawdziwe.

Zobacz więcej

Maszyneria rozmowy

Do sprawnego porozumiewania się nie wystarczy bogate słownictwo i znajomość gramatyki. Dopiero ewolucyjny wynalazek wnioskowańkonwersacyjnych pozwala nam w pełni cieszyć się żartami, martwić ironią, powiedzieć wiele w kilku słowach. Dlatego tak trudno skonstruować program komputerowy, z którym dałoby się porozmawiać jak z człowiekiem.

Zobacz więcej

Gdy umysł śpi

Pamiętacie bohaterów filmu „Matrix”? Obserwowali wykreowane na ich użytek fikcyjne światy, podczas gdy ich ciała, unieruchomione, pozostawały zupełnie gdzie indziej. Poddawali się halucynacji, że to, czego doświadczają, dzieje się naprawdę. Prawie tak samo jest, gdy śnimy. Po co nam senne klipy? I w jaki sposób one powstają?

Zobacz więcej

Rzeczy pierwsze...10

Pewien kanadyjski pilot, dobrze znający języki francuski, angielski i niemiecki, przygotowany został do trudnej roli szpiega alianckiego w okupowanej przez wojska hitlerowskie Francji. Rzecz w tym, że miał udawać osobę niesprawną umysłowo, niezbyt rozumiejącą mowę i niemówiącą w żadnym języku. Kilkakrotnie był aresztowany przez Niemców, podejrzewających, że nie jest tym, za kogo wszyscy go uważają, kilkakrotnie wypuszczany, bo ani nie mówił, ani nie rozumiał, choć poddawany był drastycznym torturom.

Zobacz więcej

Praktycznie

Nie pije... nie dla mnie

Mam prawie 30 lat, męża, córkę i nieustający żal do ojca. Co prawda nie ma go fizycznie w naszym życiu od ponad piętnastu lat, ale właściwie ciągle o nim myślę. 

Zobacz więcej