Charaktery - 1 / 2007 / Spis treści

Wstęp

Tajemnice tajemnic

Każdy z nas ma swoją tajemnicę. Swój intymny, mały świat, dzięki któremu możemy zachować granice własnego „ja”. Intymny świat, który rozbudowujemy przez całe życie i którego zaciekle bronimy, jeśli zajdzie potrzeba. Bywa jednak, że broniąc swoich sekretów, zatracamy się. Bo nie dość, że nie zdradzamy ich nikomu, to jeszcze, by je ukryć, musimy kłamać, zmyślać, przeinaczać rzeczywistość. W takich wypadkach tajemnice, które pierwotnie budowały nasz świat, mogą go zniszczyć. Kiedy i jakie tajemnice warto zatem pielęgnować? Komu i w jakich okolicznościach je zdradzać? A co powinno zostać wiadome tylko nam?

Zobacz więcej

Skrytki w duszy

Czym jest sekret? Czym tajemnica? Jak to się dzieje, że niektóre tajemnice równocześnie łączą i dzielą ludzi? Czego obawiają się „ludzie z kryjówek"? i czy to możliwe, aby - będąc prawym i szlachetnym - nie mieć żadnych tajemnic? To tylko część dylematów, jakie roztrząsają dr Łukasz Tischner, filozof i polonista oraz psychiatra dr hab. Bogdan de Barbaro. Dyskusję poprowadziła Dorota Krzemionka.

Zobacz więcej

Zwierzenia kontrolowane

Tajemnice, choć potrafią wiązać ludzi, dużo częściej dzielą ich i izolują od siebie. Ciążą zarówno swoim właścicielom, jak i tym, którzy stają się ich powiernikami.

Zobacz więcej

Franek prowokator

Sarkazm, drwina i niewybredne aluzje stanowią lwią część wystąpień Franka Farrellego. Ale wbrew pozorom Farrelly nie jest komikiem. On leczy w ten sposób ludzkie charaktery.

Zobacz więcej

Tak to się robi

Czy za pomocą manipulacji i prostych chwytów socjotechnicznych z „nikogo” można zrobić męża stanu? Piotr Tymochowicz, doradca medialny, eksperymentalnie chciał pokazać, że z każdego jest w stanie „ulepić” polityka, wystarczy tylko dobrze dobrać krawat. Całość obserwował Marcel Łoziński, znany dokumentalista. Powstał film „Jak to się robi”. Ofilmie „Jak to się robi”- krytycy piszą: „Prowokacyjny, ironiczny, a zarazem przerażający portret polskiej sceny politycznej”. Na ile jest to portret prawdziwy? Poniżej zamieszczamy rozmowę z Marcelem Łozińskim, twórcą dokumentu, a także refleksje psychologów: Natalii de Barbaro i Dariusza Dolińskiego.

Zobacz więcej

fot. yacobchuk/istockphoto

Wojny domowe

Większość z nas obawia się złości partnera, ale zdecydowanie wolimy, żeby tę złość pokazał wprost. Bo wtedy możemy się do niej jakoś ustosunkować, możemy się też zezłościć albo przyjąć ją jako sygnał, że partner coś przeżywa, że z czymś mu nie jest dobrze.

Zobacz więcej

Powróżyć, karty stawiać...

Wróżby, pasjanse, przepowiednie, horoskopy... Jedni w nie wierzą, inni traktują z przymrużeniem oka. Ale nie ma chyba osoby, która by chociaż raz w życiu nie zajrzała do horoskopu, aby sprawdzić, co ją czeka...

Zobacz więcej

Na granicy światów

Czy umysł rzeczywiście musi zawierać się w mózgu, czy w ogóle - w ludzkim ciele? Najnowsze, zupełnie poważne teorie naukowe zakładają, że wcale tak być nie musi. Wedle tych hipotez, umysł jest składnikiem przywoływanej przez fizyków kwantowych przestrzeni fazowej. A mózg jest jedynie czymś w rodzaju anteny.

Zobacz więcej

Superniania od wychowania

Skoro rodzice wiedzą, że agresja jest zła, to dlaczego nie uczą dzieci prawidłowych zachowań? Czy możliwe jest wyprostowanie dzieci bez wyprostowania rodziców? Czy wychowanie musi przypominać tresurę? Czy na wychowanie może być za późno? - na te i inne pytania odpowiada DOROTA ZAWADZKA, superniania z programu TVN.

Zobacz więcej

Wołające ciała

50-letni mężczyzna, nałogowy palacz z nadciśnieniem, miażdżycą, nadwagą, często cukrzycą - taki jest stereotyp człowieka chorego na serce. To - jak wskazują wyniki badań - obraz nieprawdziwy. Wśród pacjentów kardiologicznych coraz więcej jest „młodych, pięknych i bogatych”. Bardzo aktywnych zawodowo ludzi, których chore ciała wołają o pomoc dla zmęczonych dusz.

Zobacz więcej

Świeczka na stres

Nie sposób uniknąć stresu, ale można go oswoić. Jak to zrobić? Konfucjusz radził: „Spróbuj zapalić maleńką świeczkę, zamiast przeklinać ciemności”. Co nam pomaga rozproszyć mrok stresu?

Zobacz więcej

Niewielka moc wielkich słów

Przebaczenie, pojednanie między grupami czy narodami - ta tematyka będzie osią książki przygotowywanej przez profesora Samuela Olinera z Uniwersytetu Stanowego Humboldta. Na publikację składać się będą m.in. wywiady z ludźmi, którzy kształtowali i kształtują relacje między społecznościami naznaczonymi trudną wspólną przeszłością. Wśród nich znajdą się politycy i wpływowe osobistości z Polski. „Charaktery” będą zamieszczać niektóre z tych rozmów. W tym miesiącu, jako pierwszy, wywiad z Markiem Edelmanem, ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim, lekarzem, społecznikiem i politykiem.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Gawrav Sinha/istockphoto

Miłość na peryferiach

Na Zachodzie ludzie zakochują się, a potem pobierają. W Indiach odwrotnie. Małżeństwo można porównać do czajnika na ogniu. „Czajnik zachodni” zagotowuje się błyskawicznie - „hinduski” grzeje się powoli, a woda zaczyna się gotować dopiero po jakimś czasie.

Zobacz więcej

Trzeba pójść w świat

DDA powinny wyrwać się z alkoholowej rodziny, spędzać jak najwięcej czasu poza nią, z innymi ludźmi, w innych sytuacjach. W ten sposób nie zdradzają swoich bliskich, ale im pomagają.

Zobacz więcej