Charaktery - 1 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Fiskus z makiem

W życiu możemy być pewni dwóch rzeczy: podatków i śmierci - mawiał Benjamin Franklin. Rozwój nauki daje coraz większą nadzieję na wyeliminowanie śmierci. A co z podatkami? Przecież one bardziej niż śmierć są zależne od nas. Od tego, jak je postrzegamy.

Zobacz więcej

Pasek do lamusa

Jeszcze kilka lat temu był zwolennikiem lania, dziś jest przeciwnikiem stosowania jakichkolwiek kar fizycznych. - Moim najcenniejszym doświadczeniem jest możliwość powiedzenia słowa „przepraszam” dawnym wychowankom - zwierza się Tomasz Bilicki, łódzki pedagog.

Zobacz więcej

Zasoby w tobie, czyli terapia ericksonowska

W sierpniu 2005 roku rozpoczęliśmy przewodnik po psychoterapii. Piszemy w nim, z jakimi problemami warto się zwrócić do psychoterapeuty i którą z wielu szkół terapii wybrać. W poprzednich numerach „Charakterów” omówiliśmy psychoterapię psychoanalityczną, poznawczo-behawioralną, systemową, Gestalt i krótkoterminową. Tym razem prezentujemy ericksonowską. Za miesiąc przybliżymy terapię Berta Hellingera.

Zobacz więcej

Pierwszy pośród fizjologów świata

Współcześni nadali mu tytuł Patriarcha Fizjologów Świata i przyznali Nagrodę Nobla. Złośliwi nazwali go twórcą psychologii z kropli śliny. Iwan Pawłow. W lutym 2006 roku minie siedemdziesiąta rocznica jego śmierci.

Zobacz więcej

Jak to robią mrówki

Przyglądanie się różnorodnym przejawom życia społecznego zwierząt, nawet takich jak ukwiały, krewetki czy mrówki, pomaga naukowcom zrozumieć mechanizmy zachowań społecznych człowieka.

Zobacz więcej

Subtelny trik umysłu

Siedzę ze znajomymi w kawiarni, rozkoszuję się rozmową na banalne tematy. Spoglądam leniwie w stronę okna, słyszę urywek zdania... Nagle ogarnia mnie wrażenie, że ta sytuacja już się kiedyś zdarzyła. Zgadzają się wszystkie detale. Co więcej, jestem w stanie przewidzieć, co się wydarzy. To déja vu.

Zobacz więcej

Zdrowie

Ewa Dziedzic-Szeszuła namawia nas, byśmy dostrzegli niewidomych i pomogli im znaleźć bezpieczne miejsce wśród ludzi widzących, a Magdalena Chrzan udowadnia, że psychoterapia może pomóc w leczeniu niepłodności.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. nd3000/istockphoto

Tak kończy prawdziwy mężczyzna

Mężczyźni to gatunek skazany na wymarcie - drwią feministki. Być może mają rację. Dziś bycie prawdziwym mężczyzną staje się passé, czymś niepoprawnym politycznie. Czy to chwilowa moda, czy może trend zapowiadający zagładę męskiego rodu?

Zobacz więcej