Charaktery - 1 / 2006 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 13

Choć jesteśmy do siebie podobni, bardzo się też różnimy. I w związku z tym trudno nam, patrząc na coś ze swojego punktu widzenia, zrozumieć dokładnie, jak patrzy na to inna osoba - pisze Maria Król-Fijewska w tekście „Kto jest za tym murem”. Jakież byłoby nasze życie, gdybyśmy potrafili, chociaż od czasu do czasu, popatrzeć na świat oczami drugiego człowieka, czy też, jak mawiał śp. Jacek Kuroń, gdybyśmy chcieli „zamienić się krzesłami”.

Zobacz więcej

Empatia drogą do innego i do siebie

Czasami przytrafiają nam się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie pojąć emocjonalnie. Szukamy wtedy kontaktu z kimś, kto doświadczył już tego rodzaju zdarzeń i udało mu się uporządkować związane z nimi uczucia. Taki kontakt dostarcza nam nie tylko doraźnego wsparcia emocjonalnego, ale i możliwości nauczenia się nowego sposobu przeżywania.

Zobacz więcej

Historia empatii w zarysie

Empatia należy do tych pojęć psychologicznych, które w ostatnim czasie zrobiły szaloną karierę i przebojem wdarły się do języka potocznego. Wbrew pozorom termin ten nie jest produktem czasów współczesnych.

Zobacz więcej

Między egoizmem a altruizmem

To empatia wyzwala altruizm - uważa wielu badaczy. Umiejętność współodczuwania drugiego człowieka powoduje, że chcemy zmienić jego los na lepszy. Tylko czy robimy to, żeby pomóc jemu, czy też żeby ulżyć sobie?

Zobacz więcej

Współczucie zawodowca

Na pytanie, czy empatia pomaga w pełnieniu niektórych ról zawodowych, w pierwszym odruchu chce się odpowiedzieć: tak, pomaga. Prowadzone od wielu lat badania nad empatią pozwalają bowiem stwierdzić, że wyzwala ona zachowania pomocne, to znaczy wzmaga prawdopodobieństwo podjęcia działania na rzecz drugiego człowieka.

Zobacz więcej

Kto jest za tym murem

I w życiu, i w psychoterapii empatia pozwala podejść do drugiego człowieka bardzo blisko. Tak blisko, jak to się zdarza tylko w przyjaźni i miłości. A i to rzadko.

Zobacz więcej

Bezinteresowny jak Polak

Mamy często wrażenie, że żyjemy w wolnorynkowej dżungli, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem. Badania pokazują, że jest inaczej. Coraz wyżej cenimy sobie dobro wspólne, coraz bardziej jesteśmy wrażliwi na jego naruszenie i coraz chętniej działamy na jego rzecz. Nie mamy też poczucia, że ktoś nas krzywdzi. Ponad połowa Polaków twierdzi, że inni ludzie zrobili dla nich sporo dobrego.

Zobacz więcej

Fiskus z makiem

W życiu możemy być pewni dwóch rzeczy: podatków i śmierci - mawiał Benjamin Franklin. Rozwój nauki daje coraz większą nadzieję na wyeliminowanie śmierci. A co z podatkami? Przecież one bardziej niż śmierć są zależne od nas. Od tego, jak je postrzegamy.

Zobacz więcej

Ciasny garniturek zdobywcy

Ciasny garniturek zdobywcy Zbigniew Miłuński jest filozofem i psychoterapeutą. Założył Polskie Towarzystwo Transpersonalne. Psychologię zorientowaną na proces studiuje od 1996 roku. Prowadzi między innymi warsztaty dla mężczyzn, które obejmują pracę z ciałem i głosem, ze snami i z relacjami, ze światem. Więcej informacji na <www.hongan.pl>. W grudniowych „Charakterach” opublikowaliśmy pierwszą część rozmowy ze Zbigniewem Miłuńskim. Teraz część druga.

Zobacz więcej

Pasek do lamusa

Jeszcze kilka lat temu był zwolennikiem lania, dziś jest przeciwnikiem stosowania jakichkolwiek kar fizycznych. - Moim najcenniejszym doświadczeniem jest możliwość powiedzenia słowa „przepraszam” dawnym wychowankom - zwierza się Tomasz Bilicki, łódzki pedagog.

Zobacz więcej

W tej metodzie jest szaleństwo

Czy można wychować dziecko bez klapsów? Czy to normalne, że groźne spojrzenie ojca zmraża szalejącą po domu dziatwę? Czy ojcowski pas wiszący gdzieś w zakamarkach szafy powinien budzić w synu strach? Te pytania da się zastąpić jednym: czy jako metody wychowawczej można używać przemocy?

Zobacz więcej

Dziadkowie dobrzy na wszystko

Gdyby nie było babci i dziadka, należałoby ich wymyślić - mawiają niektórzy. To prawda. Dziadkowie są nie tylko pogotowiem, które interweniuje, gdy rodzice muszą nagle gdzieś wyjść i nie ma z kim zostawić dzieci. Bez ich doświadczenia, wspomnień i przyzwyczajeń wychowanie młodego człowieka byłoby niemożliwe.

Zobacz więcej

Sekretny przekaz matki

„Jaki ojciec, taki syn” - zwykło się mawiać, opisując podobieństwo między seniorem rodu a jego męskim potomkiem. Ale jeszcze bardziej prawdziwe jest stwierdzenie: „Jaka matka, taka córka”. Oddaje ono bowiem specyficzny charakter relacji istniejących między matką a córką od najwcześniejszych chwil jej życia.

Zobacz więcej

Gdy rozkosz staje się koniecznością

Agnieszka ma 32 lata. Uczy w liceum. To zaczęło się mniej więcej dwa lata temu. O różnych porach dnia i nocy dopadała ją wręcz obsesyjna chęć odbycia stosunku. Poddała się temu. Przestało mieć dla niej znaczenie, z kim i gdzie pójdzie do łóżka. Bywało, że przerywała lekcję i ruszała do miasta, by upolować mężczyznę. Rozpadło się jej małżeństwo. Teraz nie potrafi z nikim związać się na stałe. Po każdym seksualnym epizodzie zamartwia się. Chce się leczyć. Tym bardziej, że kontakt z jednym mężczyzną już jej nie wystarcza.

Zobacz więcej

Zasoby w tobie, czyli terapia ericksonowska

W sierpniu 2005 roku rozpoczęliśmy przewodnik po psychoterapii. Piszemy w nim, z jakimi problemami warto się zwrócić do psychoterapeuty i którą z wielu szkół terapii wybrać. W poprzednich numerach „Charakterów” omówiliśmy psychoterapię psychoanalityczną, poznawczo-behawioralną, systemową, Gestalt i krótkoterminową. Tym razem prezentujemy ericksonowską. Za miesiąc przybliżymy terapię Berta Hellingera.

Zobacz więcej

Szczepionka dla bezradnych

Po wielu niepowodzeniach ludzie się poddają, przestają walczyć. Ale tę wyuczoną bezradność można przezwyciężyć. Jak - wyjaśnia Przemysław Bąbel.

Zobacz więcej

Z głową w górach

Góry są groźne, góry zabijają - to dość powszechne przekonanie. Czy prawdziwe? Z badań wynika, że przyczyną większości wypadków w górach jest ludzki błąd. To człowiek może stworzyć niebezpieczeństwo, które go zabije.

Zobacz więcej

Pierwszy pośród fizjologów świata

Współcześni nadali mu tytuł Patriarcha Fizjologów Świata i przyznali Nagrodę Nobla. Złośliwi nazwali go twórcą psychologii z kropli śliny. Iwan Pawłow. W lutym 2006 roku minie siedemdziesiąta rocznica jego śmierci.

Zobacz więcej

Jak to robią mrówki

Przyglądanie się różnorodnym przejawom życia społecznego zwierząt, nawet takich jak ukwiały, krewetki czy mrówki, pomaga naukowcom zrozumieć mechanizmy zachowań społecznych człowieka.

Zobacz więcej

Subtelny trik umysłu

Siedzę ze znajomymi w kawiarni, rozkoszuję się rozmową na banalne tematy. Spoglądam leniwie w stronę okna, słyszę urywek zdania... Nagle ogarnia mnie wrażenie, że ta sytuacja już się kiedyś zdarzyła. Zgadzają się wszystkie detale. Co więcej, jestem w stanie przewidzieć, co się wydarzy. To déja vu.

Zobacz więcej

Skromni nosiciele genów

Czy istnieje gen starzenia i śmierci? Dlaczego nasze ciało jest jak opakowanie jednorazowego użytku? Czy można coś zrobić, aby żyć dłużej? Czy mamy w sobie cząstkę nieśmiertelności? Tom Kirkwood jest profesorem medycyny, konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia i jednym z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie starzenia. Kieruje wydziałem gerontologii na uniwersytecie w Newcastle upon Tyne. Wydawnictwo „Charaktery” wydało niedawno jego książkę „Czas naszego życia”, która na Zachodzie bije rekordy popularności.

Zobacz więcej

Postacie konfliktu

Czym jest konflikt psychiczny? Jednym z problemów, z którymi musimy sobie poradzić tak, jak z infekcją albo wrogim działaniem? Czymś niezbędnym do odpowiedniego przejścia kolejnych faz rozwojowych? Swoistym ćwiczeniem, które wzmacnia odporność lub wewnętrzną moc? Na każde z tych pytań można odpowiedzieć twierdząco.

Zobacz więcej

Idziemy w tym samym kierunku

Wyjazd do Afganistanu był zgodny z jego przekonaniem, jak powinien działać w świecie. Zmusiło go to do zadawania sobie ważnych pytań na temat życia i do dokonywanych wyborów &ndash; o Jacku Winklerze mówi Maria Winkler.

Zobacz więcej

Zdrowie

Ewa Dziedzic-Szeszuła namawia nas, byśmy dostrzegli niewidomych i pomogli im znaleźć bezpieczne miejsce wśród ludzi widzących, a Magdalena Chrzan udowadnia, że psychoterapia może pomóc w leczeniu niepłodności.

Zobacz więcej

Tora ? bezkresna lektura

Dowiadujemy się co pewien czas, że właśnie obchodzimy jakiś „rok” - Gombrowicza, niepełnosprawnych itp. Powodem proklamowania takiego „roku” jest najczęściej chęć uczczenia wielkiego, nieżyjącego już człowieka lub pragnienie przypomnienia palącej kwestii społecznej. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że u podstaw tej decyzji leży nieczyste sumienie: wyrzuty z powodu niedochowania pamięci albo niedostatecznej uwagi. A ogłoszenie takiego „roku” staje się często zwykłym rzuceniem słów na wiatr.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. nd3000/istockphoto

Tak kończy prawdziwy mężczyzna

Mężczyźni to gatunek skazany na wymarcie - drwią feministki. Być może mają rację. Dziś bycie prawdziwym mężczyzną staje się passé, czymś niepoprawnym politycznie. Czy to chwilowa moda, czy może trend zapowiadający zagładę męskiego rodu?

Zobacz więcej