Charaktery - 1 / 2005 / Spis treści

Wstęp

Dokładka 2

Bliskość? Zacznę od najprostszego skojarzenia. Ręka. Ciepło albo chłód. Poczucie zespolenia albo odepchnięcia. W dzieciństwie dużo chorowałam i cierpiałam ból. Tylko pulchna ręka mojej niani, prostej i przyziemnej osoby, dawała mi ukojenie.

Zobacz więcej

Szkoła intymności

Budowanie intymności w związku wymaga wysiłku i zaangażowania obojga partnerów. Samo oczekiwanie na bliskość lub jej żądanie nie stworzy intymności. Aby związek dwojga ludzi był dla obu stron satysfakcjonujący, powinna między nimi zachodzić pewna zgodność w zakresie potrzeby bliskości. Muszą też umieć okazywać ją tak, aby partner czy partnerka potrafili tę potrzebę zrozumieć i zaakceptować. Słowem, aby dobrze zatańczyć „tango intymności”, każdy z partnerów musi chcieć podtrzymania związku, umieć współdziałać i komunikować się, a także radzić sobie z codziennymi trudnościami, na jakie każdy związek jest narażony. Tak jak o niezwykłości tanga stanowią wszystkie jego elementy tworzące jedność, tak o niezwykłości każdego związku dwóch osób stanowi mnóstwo szczegółów (np. jakość, czas i dynamika interakcji), które składają się na niepodzielną, niepowtarzalną całość.

Zobacz więcej

Ważne powody niewdzięczności

Są czyny ofiarne, które przynoszą więcej szkody niż pożytku. Są osoby, które pomagają toksycznie. Są reakcje na okazaną wdzięczność, które skutecznie ją niszczą. Ale cudza wdzięczność bywa też bardziej kłopotliwa niż jej brak.

Zobacz więcej

Między ekstrawersją i introwersją

Ekstrawertycy potrzebują znacznie silniejszej motywacji niż introwertycy. Ci pierwsi są bardziej pobudzeni wieczorem, drudzy - rano. Kobiety zwykle bywają bardziej ekstrawertywne niż mężczyźni.

Zobacz więcej

Ucieczka od bliskości

W osobach schizoidalnych nieustannie rozgrywa się konflikt między pragnieniem kontaktu z ludźmi a obawą przed nim.

Zobacz więcej

Konik morski w mózgu

Hipokamp to niewielka i jedna z najstarszych części mózgu. Uczestniczy w tak wielu procesach - między innymi w uczeniu się, w zapamiętywaniu swojego życia i otoczenia, w radzeniu sobie ze stresem - że jest równocześnie jednym z jego najważniejszych elementów.

Zobacz więcej

Sieć i się ucz

Choć w procesie uczenia się maszyna nie zastąpi nauczyciela, to komputer daje możliwości pracy nieosiągalne w zwykłych salach wykładowych (np. interaktywne testy wiadomości). Dlatego nauka przez Internet ma sens.

Zobacz więcej

Czytanie na czas

Szybkie czytanie przydaje się, gdy trzeba w krótkim czasie przyswoić tekst. Jednak w głowie pozostaje niewiele szczegółów. Czy warto zatem uczyć się szybkiego czytania?

Zobacz więcej

Co jest na niby w telewizji

Już trzylatki dostrzegają granicę między fikcją telewizyjną a rzeczywistością. Dla dziewięciolatków tylko wiadomości i filmy dokumentalne są prawdziwe. Jednak dopiero jedenastoletnie dzieci w pełni rozumieją, że aktor grający policjanta nie jest nim na co dzień.

Zobacz więcej

Marzenie to nadzieja, że stanie się coś dobrego

Piotr Piwowarczyk opowiada, o czym marzą chore dzieci. Piotr Piwowarczyk - z zawodu dziennikarz (niedoszły), z przypadku biznesmen (były) - jest założycielem i prezesem Fundacji „Mam Marzenie” (www.mammarzenie.org), która spełnia marzenia ciężko chorych dzieci. Siedemnaście lat przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował między innymi jako wolontariusz fundacji Make-A-Wish w New Jersey. Teraz mieszka w Krakowie. Jest kawalerem, ma 37 lat.

Zobacz więcej

Zagubieni w nowym roku

Próbujemy robić sobie życiowy lifting, zmieniając partnera, rodzinę czy środowisko. Tyle tylko, że w tych nowych konfiguracjach tkwimy ciągle my – z naszymi lękami, zachowaniami i stosunkiem do innych. Stąd biorą się frustracja i osamotnienie, szczególnie intensywnie odczuwane na początku nowego roku.

Zobacz więcej

Osiem praw emocji

Wydaje nam się, że jesteśmy w stanie w pełni kontrolować nasze emocje. A tymczasem rzadko nam się to udaje.

Zobacz więcej

Szukam chętnych do wspólnego samobójstwa

Młodzi Japończycy coraz częściej zawierają za pośrednictwem Internetu pakty samobójcze. Pod koniec listopada 2004 roku w dwóch samochodach zaparkowanych na północ od Tokio i w centrum miasta znaleziono ciała siedmiu osób zatrutych tlenkiem węgla z piecyków na węgiel drzewny. Tylko w październiku i listopadzie 29 młodych Japończyków popełniło podobne grupowe samobójstwa. Jak szacuje Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Japonii, w roku 2004 ponad 60 młodych ludzi odebrało sobie życie, zawierając wcześniej ze sobą samobójcze pakty za pośrednictwem Internetu.

Zobacz więcej

Żyję po raz drugi

Niezwykła historia Leszka Bandacha - sportowca i psychologa, który stracił życie i odzyskał je.

Zobacz więcej

Tajemnica Maxa Friedricha

Do niedawna ostatnie lata życia Maxa Friedricha, pierwszego doktora psychologii eksperymentalnej, otoczone były tajemnicą. Dzisiaj już wiemy, gdzie pracował, na co chorował i dlaczego zmarł.

Zobacz więcej

Sztuka duchowości

Niektórzy ludzie stają się artystami życia emocjonalnego, tzn. rozwijają wyjątkową uczuciowość o osobistym, zindywidualizowanym charakterze. James Averill określa ją mianem emocjonalnej twórczości.

Zobacz więcej

Nikt nie dostał pudełka z genami

Od czego zależy nasza osobowość? Co jest zapisane w genach? Czy wszyscy mamy ten sam zestaw cech? Dr hab. Włodzimierz Oniszczenko jest psychologiem, profesorem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania UW. Opublikował wiele prac z zakresu różnic indywidualnych i genetyki zachowania człowieka, między innymi „Genetyczne podstawy temperamentu” i „Stres to brzmi groźnie”.

Zobacz więcej

Spotkanie z Innym - jako wyzwanie XXI wieku

Spotkanie z Innym to wydarzenie fundamentalne, to najważniejsze doświadczenie, najdalej sięgający horyzont przeżycia - uważa Ryszard Kapuściński.

Zobacz więcej

Bez tchu i bez słowa

Astma oskrzelowa to choroba psychosomatyczna, co oznacza, że w jej powstaniu i utrzymywaniu się istotne znaczenie ma psychika. Dlatego w leczeniu ważna jest pomoc psychologiczna, a wśród lekarzy opiekujących się chorym powinien znaleźć się psychoterapeuta.

Zobacz więcej

Na temat

fot.svetikd/istockphoto

Bliskość, która uzdrawia i uszczęśliwia

Jeżeli chcemy zorientować się, czy i w jakim stopniu daną relację można uznać za bliską, wystarczy zadać pytanie: ile o sobie czy może z siebie jestem gotowy ujawnić drugiej osobie?

Zobacz więcej

Praktycznie

Fot. By Forumlitfest (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kłopoty z wiarą

- Bóg istnieje w tym sensie, w jakim istnieje dobroć, nadzieja, prawda czy sprawiedliwość. Ani On, ani żadna z tych cech nie potrzebują dowodów, by być - przekonywał w napisanym specjalnie dla "Charakterów" przed kilkunastu laty eseju Zygmunt Bauman.

Zobacz więcej

I

Marek Edelman. Fotografia z archiwum Pauli Sawickiej

Bóg jest dobry dla słabych

- Człowiek jest z natury zły, człowiek rodzi się zły. Dopiero wychowanie robi go dobrym, jeśli oczywiście wychowanie jest udane - przypominamy rozmowę z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim.

Zobacz więcej