Charaktery - 1 / 2004 / Spis treści

Wstęp

Ciągle ktoś mnie poucza

Młodzież musi mieć własne cele życiowe, choćby nawet były mało realne. To naturalny etap rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili łagodnie i mądrze pomóc młodemu człowiekowi w takim skorygowaniu tych celów, żeby wciąż uważał je za swoje.

Zobacz więcej

Praca dzięki pracy

Utrata stanowiska i przywilejów nie musi być tragedią. Dzięki pomocy specjalisty może stać się przełomem w życiu, pozwalającym dostrzec takie swoje możliwości i takie cele życiowe, które wcześniej nawet nie przychodziły do głowy.

Zobacz więcej

GLOBALNA PSYCHIKA

Czy Internet daje psychologom nowe możliwości badań? Dlaczego w sieci niektórzy z nas stają się bardziej otwarci niż w rzeczywistości? Odpowiada ADAM JOINSON. Dr Adam Joinson jest psychologiem. Do roku 1999 wykładał na uniwersytecie w Glamorgan. Obecnie prowadzi kursy w Institute of Educational Technology na Open University. Specjalizuje się w psychologii Internetu. W swoich badaniach koncentruje się na preferencjach oraz motywacji do korzystania z określonego medium. Jest autorem wielu artykułów na temat zachowań internautów. W 2003 roku ukazała się jego książka „Understanding the Psychology of Internet Behaviour: Virtual Worlds, Real Lives”. W listopadzie 2003 roku był gościem specjalnym konferencji „Od komunikatu do komunikacji - z psychologią ku porozumieniu”, zorganizowanej przez Koło Nauk Psychologicznych ANIMA z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Zobacz więcej

Gra w świat

Gry fabularne pomagają nabrać pewności siebie, zrozumieć własne zachowania, nawiązywać kontakty z ludźmi. Ale mogą też być formą ucieczki od problemów i stresów, od odpowiedzialności za swoje życie.

Zobacz więcej

NA POCZĄTKU BYŁA CIEKAWOŚĆ

Zaciekawienie nowością to jedno z podstawowych pierwotnych zachowań. Czasem jednak nowość budzi lęk. Dlaczego?

Zobacz więcej

Dobre postanowienia na nowy rok

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy składamy sobie życzenia, łagodniejemy, wybaczamy i planujemy różne zmiany na lepsze. Czy da się odmienić los i sprawić, by postanowienia zmieniły rzeczywistość?

Zobacz więcej

O wyższości starości

Starość podsuwa takie cele życiowe i takie możliwości rzwoju, jakich próżno szukać we wczesniejszych etapach zycia - przekonuje Aneta Łosiewicz

Zobacz więcej

NUDA PRZYCHODZI, KIEDY CHCE

Nuda - coś absolutnie zwykłego, wręcz... nudnego. A tymczasem jest ona niezwykle skomplikowanym i pasjonującym procesem. Dość powiedzieć, że na to, jak często i mocno się nudzimy, nie mamy właściwie żadnego wpływu.

Zobacz więcej

MÓJ PRZYJACIEL STAŚ

ZUZANNA KORDZIŃSKA opowiada o swojej pracy z 9-letnim Stasiem mającym zespół Downa.

Zobacz więcej

LĘKI WOJENNE

Stres związany ze strachem i poczuciem zagrożenia życia dotyka wszystkich żołnierzy walczących na wojnie – dowodzi RAFAŁ WOCHNA.

Zobacz więcej

CORAZ CICHSZE SUMIENIE

W listopadowym numerze „Charakterów” wiele miejsca poświęciliśmy temu, co ludzie są w stanie zrobić z własnym sumieniem. Teraz przyglądamy się mitom, sądom i powszechnym przekonaniom dotyczącym sumienia.

Zobacz więcej

ZASTĘPCZA REWOLUCJA

Wzrost przestępczości agresywnej wcale nie wiąże się ze wzrostem biedy. Przeciwnie - liczba rozbojów, napadów i zabójstw rośnie wraz ze wskaźnikami bogacenia się społeczeństwa.

Zobacz więcej

BOLESNY IDEAŁ

Perfekcjoniści cierpią na depresję i zaburzenia trawienia. A to dlatego, że ciągle są niezadowoleni z tego, co zrobili – przekonuje MICHAŁ PARZUCHOWSKI.

Zobacz więcej

ROZMOWA W PARU ODSŁONACH

Z kim spotkasz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Bywa różnie, ale najprawdopodobniej będzie to ktoś z działu personalnego firmy, któryś z menedżerów. W mniejszych firmach może zdarzyć się tak, że w sprawie pracy będziesz rozmawiać z osobą, która na co dzień nie zajmuje się zatrudnianiem pracowników, a wyjątkowo musiała się tym zająć (często oznacza to, że jej umiejętności panowania nad rozmową pozostawiają sporo do życzenia).

Zobacz więcej

W ŚWIETLE NADZIEI

Nadzieja była i jest potrzebna każdemu człowiekowi, niezależnie od tego, jak on ją rozumie. Bez niej nie można żyć. Beznadzieja bowiem jest ostatecznym odrzuceniem możliwości wyjścia poza siebie, zamknięciem wszystkich horyzontów. Bez niej nie można żyć – mówi ksiądz JAN PAŁYGA. Ksiądz Jan Pałyga SAC pracuje w Warszawie. Przychodzą do niego ludzie mający nieudane życie pełne lęku, problemy psychiczne czy moralne. Najczęściej są to mroczne, głęboko ukryte w podświadomości urazy i zranienia, nierzadko z dzieciństwa i młodości, które nie pozwalają im nawet na minimalny komfort życia. Ks. Jan Pałyga jest autorem kilkudziesięciu książek o różnej tematyce. Jedna z ostatnich to ,,Upadek i nadzieja”. Bez niej nie można żyć – mówi ksiądz JAN PAŁYGA.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 23

PIOTR TOCZYSKI jest pod wrażeniem "Złota Renu", MAŁGORZATA WIRECKA roztrząsa zawiłości polityki płci w małżeństwie, zaś BRONISŁAW MAJ interpretuje wiersz Roberta Frosta.

Zobacz więcej

Czego chcę, co muszę

Cele mogą być doraźne, średnioterminowe albo strategiczne. Te pierwsze porządkują nam życie codzienne. Dzięki tym drugim wiemy, co nam się opłaca. A trzecie mówią, o co nam tak naprawdę w życiu chodzi.

Zobacz więcej

Życie trafione w cel

Od podjęcia decyzji do działania wiedzie daleka i wcale niełatwa droga. Aby ją przebyć, trzeba mieć motywację, plan, wytrwałość - po prostu musi się chcieć. Można próbować samemu, ale czasem niezbędne jest wsparcie i pomoc kogoś, kto potrafi pomóc skorygować wyznaczone cele, pokazać nowe i zaplanować działania wiodące do ich osiągnięcia.

Zobacz więcej

Kto ma cel, temu dobrze

Dobrze jest mieć cel w życiu. Poprawia to samopoczucie, podnosi samoocenę, daje poczucie sensu życia. Sprzyja też lepszemu zdrowiu i poprawia kontakty z ludźmi.

Zobacz więcej

Praktycznie

fot. Getty Images Poland

Wilcze dzieci

25 lipca 1798 w lesie koło osady Saint-Sernin we Francji napotkano nagiego kilkunastoletniego chłopca, który wychowywał się bez  kontaktu z ludźmi. Był on jednym z pierwszych opisanych przez badaczy „wilczych dzieci”.

Zobacz więcej