Charaktery - 1 / 2003 / Spis treści

Wstęp

SILNA I DOBRA

Między naszym zamiarem, wiedzą, rozumieniem sytuacji a adekwatnym do tego zachowaniem istnieje nieraz przepaść.Wspólnych miejsc we współczesnych koncepcjach woli szuka JOANNA TRZÓPEK.

Zobacz więcej

Wytrwale do celu

Michał zaczął uczyć się hiszpańskiego, ale już po kilku lekcjach postanowił zrezygnować. "Słomiany zapał, brak ci silnej woli" - powiedziała mama. Jednak kiedy Michał, pochłonięty składaniem wspaniałego odrzutowca, kategorycznie odmówił pójścia z rodzicami do cioci, mama stwierdziła, że uparł się jak osioł. Innym znów razem opowiadała przyjaciółce, jak to syn, z podziwu godnym uporem, wstaje codziennie wcześnie rano, żeby przed szkołą uprawiać jogging. Czy Michał ma silną wolę?

Zobacz więcej

CZYŃ CUDA

Można pomóc ciału przezwyciężyć chorobę – twierdzi JADWIGA KOŹMIŃSKA-KINIORSKA.

Zobacz więcej

SIŁĄ ŁASKI I MIŁOŚCI

O religijnym woluntaryzmie pisze JÓZEF AUGUSTYN, SJ.

Zobacz więcej

SILNA WOLA W PSYCHOLOGII

Dlaczego nie zawsze możemy zrobić to, co zamierzamy? Dlaczego jedni doprowadzają działanie do końca i realizują zamierzony cel, a innym się to nie udaje? Dlaczego nie możemy przestać robić tego, czego nie chcemy robić? Dlaczego ktoś ogląda przez cały wieczór nudny program telewizyjny, zamiast zająć się czymś bardziej interesującym? Aby wyjaśnić podobne zjawiska odwołujemy się często do pojęcia woli.Powody powrotu do badań woli wyjaśnia MAGDALENA MARSZAŁ-WIŚNIEWSKA.

Zobacz więcej

Żółw i wiewiórka

Pary uznające swoje małżeństwo za udane charakteryzują się dużymi rozbieżnościami w innych sferach życia - pisze Monika Pujdak-Brzezinka.

Zobacz więcej

POZNAŁABYM CHŁOPCA

Kobiety mające silną wolę nie boją się korzystać z usług biur matrymonialnych – przekonuje RENATA BROCZKOWSKA.

Zobacz więcej

Wyuczona bezradność

Co łączy osoby w depresji, blondynki i osoby starsze? Kiedy stajemy się bezradni? Czy szkoła uczy bezradności?

Zobacz więcej

STO JEDEN INTELIGENCJI

Na nieuzasadnione posługiwanie się pojęciem inteligencji zwraca uwagę MAGDALENA ŚMIEJA.

Zobacz więcej

DZIĘKI INTELIGENCJI WYSZLIŚMY NA LUDZI

O inteligencji, jej znaczeniu i odmianach mówi prof. dr hab. Edward Nęcka. Profesor jest psychologiem, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się badaniami procesów poznawczych, inteligencji i twórczości. Opublikował wiele prac, między innymi: „Proces twórczy i jego ograniczenia”, „Trening twórczości”, „Inteligencja i procesy poznawcze”, „Pobudzanie intelektu: Zarys formalnej teorii inteligencji”, „Psychologia twórczości”. Wkrótce ukaże się jego najnowsza książka zatytułowana „Inteligencja” (GWP). O znaczeniu, odmianach i badaniu inteligencji mówi EDWARD NĘCKA.

Zobacz więcej

SAM SOBIE STEREM

Mówi się, że ludzie dzielą się na pesymistów i optymistów, ekstrawertyków i introwertyków, mądrych i głupich oraz tych, którzy wierzą w takie podziały, i tych, którzy nie wierzą. Na czym polega bycie mądrym? Na ile wiąże się z zasobami i sprawnością inteligencji?Inteligencja motywacyjna pozwala nam mądrze kierować życiem – przekonuje GRAŻYNA WIECZORKOWSKA.

Zobacz więcej

CZYTAJ NAPISY

Zdjęcie nie jest osobą. Kładka nie jest podróżą. Nuta nie jest dźwiękiem. Magia nie istnieje, są tylko magicy i ludzka percepcja.Do podjęcia edukacji emocjonalnej zachęca JOANNA HEIDTMAN.

Zobacz więcej

MEANDRY NIECIERPLIWOŚCI

Często żałujemy, że zabrakło nam siły woli, by przezwyciężyć pokusę szybkiej nagrody i zyskać możliwość otrzymania czegoś cenniejszego w odleglejszym czasie. Pokusę szybkiej nagrody przezwycięża BARTŁOMIEJ DZIK.

Zobacz więcej

Leczenie DEPRESJI

W styczniowych "Psychomitach" odpowiadamy na pytania dotyczące depresji, które nadesłaliście do redakcji "Charakterów". Depresja jest dziedziczna

Zobacz więcej

CIAŁO, UMYSŁ, DUSZA XII

HANNA HAMER radzi, jak skutecznie uczyć się języka obcego, a EWA SZPERLICH i DANUTA GRUSZCZYŃSKA piszą, jak pomóc dziecku, które się moczy.

Zobacz więcej

Łaska CHOROBY

Na pewno łatwiej jest tym chorym, którzy posiadają łaskę akceptacji własnego nieszczęścia, taką hiobową zdolność zawierzenia Bogu – że On wie lepiej. To daje im siłę do kolejnej mobilizacji. O woli życia ludzi chorych opowiada STANISŁAW GÓŹDŹ. Doktor nauk medycznych Stanisław Góźdź jest onkologiem, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (uważanego za jedno z najlepszych w kraju) i wojewódzkim konsultantem ds. onkologii klinicznej. Napisał ponad 30 prac poświęconych chorobom nowotworowym. Lubi biegać (także maratony) i jeździć na rowerze. Jest honorowym prezesem Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów.

Zobacz więcej

SŁOWA, OBRAZY, DŹWIĘKI 12

TADEUSZ MAZOWIECKI pisze o imionach kompromisu, BRONISŁAW MAJ "robi" z Bertolta Brechta pacyfistę, a PIOTR ŻAK odwiedza "Pokój syna".

Zobacz więcej

CZŁOWIECZA WOLA

Wola ma wiele wspólnego z narodzinami Człowieka. Zacznijmy od początków, czyli od hipotez na temat pojawienia się Człowieka i jego Kultury. Wszyscy są zgodni co do tego, że język i myślenie symboliczne, połączone z taką umiejętnością jak krzesanie ognia, stanowi o wyjątkowości człowieka jako gatunku. Znaczeniu woli w tradycji europejskiej przygląda się MICHAŁ BUCHOWSKI.

Zobacz więcej

Praktycznie

Dziecko w dżungli

Myślenie Dorosłych Dzieci Alkoholików w zasadzie nie odbiega od normy, trudno mówić o patologii czy trwałych zmianach. Czasami można nawet powiedzieć, iż DDA cechuje wyjątkowa trzeźwość myślenia w sytuacjach stresowych i ekstremalnych.

Zobacz więcej