Gaslighting

– słowo nawiązuje do tytułu sztuki brytyjskiego dramaturga Patricka Hamiltona „Gas Light”; opowiada ona o mężu, który chce wmówić swojej żonie, że jest psychicznie chora, aby ukraść jej fortunę.

Termin gaslighting oznacza manipulację, polegającą na zasiewaniu w drugiej osobie wątpliwości co do własnej poczytalności. W różny sposób można to robić. Wyobraź sobie, że poczułaś się zraniona jakimiś słowami partnera, a ten uporczywie twierdzi, że nic takiego nie powiedział, i że coś ci się przywidziało. Jeśli podobna sytuacja będzie się powtarzać, zaczniesz wątpić, czy możesz ufać swej pamięci. Jeśli do tego ciągle słyszysz, że: jesteś przewrażliwiona, niezrównoważona, coś ci się ubrdało, chyba oszalałaś – zaczną kiełkować w tobie wątpliwości. Manipulator może też celowo ukrywać przed tobą różne przedmioty, dokumenty, by wzmóc twoją niepewność.

W takiej sytuacji nie próbuj dowodzić, że jesteś normalna, nie staraj się przekonywać partnera ani szukać jego aprobaty. Jasno mów o swych odczuciach, zaznacz i chroń swoje granice – możesz sięgnąć po asertywne stwierdzenia: ja tak o sobie nie myślę, mam inne zdanie na swój temat. Zaufaj swej intuicji – jeśli czujesz, że ktoś stara się w ten sposób tobą manipulować, prawdopodobnie tkwisz w toksycznym związku.

Przejdź do słownika

comments powered by Disqus