Wieści

Co mówią o tobie twoje okulary?

foto: Luis Molinero/shutterstock.com

Inteligentny, szczery, pracowity - to pierwsze skojarzenia na temat osób noszących okulary. Ale są i inne - dziwaczny, nieatrakcyjny, słaby. Co - wedle wedle psychologów - mówią o osobie jej okulary?

Jeśli ktoś zastanawia się nad swoim ubiorem i chciałby dzięki wyglądowi osiągnąć jakiś konkretny efekt, może oczywiście zasięgnąć porady stylistki, ale sporo dowie się też z badań psychologicznych. Badacze dostarczają nam argumentów za tym jak się ubierać i czego nie zakładać, by wzmocnić dane wrażenie na swój temat. Również okulary mogą wpływać na to jak jesteśmy oceniani „na pierwszy rzut oka”.

Oto kilka krótkich spostrzeżeń jakich dokonali w tej materii psychologowie:

1. Okulary mogą sprawić, że zostaniesz uznany za osobę inteligentną, szczerą, wyrafinowaną, godną zaufania i pracowitą – wynika z badań Michael’a J. Brown, który analizował jak wygląd oskarżonego może wpłynąć na decyzję sądu („The Effects of Eyeglasses on Mock Juror Decisions”).

2. Z drugiej strony Brown wskazuje, że ludzie noszący okulary są częściej oceniani jako „społecznie dziwaczni” i mniej atrakcyjni.

3. Mężczyźni - okularnicy są oceniani jako słabsi niż ci bez okularów i nie posiadający zdolności przywódczych.

4. Dzięki okularom na nosie możesz zostać uznany za osobę o wyższym statusie społecznym – wynika z kolei z badań Nicolasa Gueguena.

5. Okulary z logo znanych marek mogą zostać zinterpretowane dwojako: jako znak, że jesteś ugodowym, sumiennym ekstrawertykiem, który ceni sobie modę albo jako sygnał, że charakteryzuje cię wysoki neurotyzm i chcesz zrobić dobre wrażenie z obawy przed odrzuceniem – wynika z badań dr Riza Casidy.

6. Moda na okulary – kształty, kolory, materiały – zmienia się nieustannie. Dlatego wiedeński psycholog Helmut Leder postanowił sprawdzić wpływ oprawek na wrażenie o okularnikach. Okazuje się, że osoby w okularach bez ramek są mniej charakterystyczne i trudniej je zapamiętać, ale jednocześnie wydają się bardziej godne zaufania niż osoby, które wybierają grube oprawki.

I jeszcze kilka skojarzeń, jakie rzekomo wywołuje określony kształt okularów: prostokątne - profesjonalizm, wiedza, inteligencja, zdecydowanie przebojowość; okrągłe - dobroduszność, spokój, brak agresji; oprawki rogowe, tzw. kujonki - chaotyczność, nieporadność, emocjonalność, zainteresowania artystyczne; „koci” kształt, oprawki wydłużone ku górze - kokieteria, zalotność.

Specjaliści zwracają także uwagę na kolor okularów - te ciemne przywołują wrażenie powagi, utrzymane w intensywnym, „ostrym” kolorze” mają świadczyć o dynamiczności, kreatywności; ciepłe, pastelowe odcienie to spokój, równowaga.

Próbę zestawienia kształtów i kolorów ramek okularów z typami osobowości zobaczyć można np. tu: http://i1.celebixy.pl/34bdf21b4763af548035f459f4871f2060d22417/7-jpeg

To zestawienie oczywiście powinniśmy traktować raczej jako zabawę, okulary to w końcu tylko okulary, a nie żaden wskaźnik tego jaka jest osoba, która je nosi. Warto też pamiętać, że każde pierwsze wrażenie, można ocieplić odpowiednim uśmiechem.

Oprac. (marga) na podst. psychologytoday.com

Wstecz

comments powered by Disqus