Wieści

Niezdrowy długi sen?

Prof. Franco Cappuccio, specjalista z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego i epidemiologii na University of Warwick przeprowadził niedawno analizę 16 różnych badań naukowych dotyczących naszych nawyków związanych ze snem. Eksperymenty te objęły w w sumie ponad milion osób.

Na podstawie swoich analiz Cappuccio podzielił uczestników wszystkich badań na trzy grupy: śpiących mniej niż 6 godzin, śpiących od 6 do 8 godzin oraz śpiących ponad 8 godzin na dobę. Naukowiec stwierdził, że pierwszej grupie (śpiących bardzo krótko) na przestrzeni określonego czasu zmarło o 12 procent więcej ludzi niż w grupie drugiej (śpiących 6-8 godzin). Jeszcze gorzej wyglądały jednak statystyki związane ze śmiertelnością osób z grupy trzeciej - osób śpiących bardzo długo, ponad 8 godzin. Wśród tych osób w analizowanym okresie zmarło aż  o 30 proc. więcej osób niż w grupie „środkowej”, czyli ludzi śpiących między 6 a 8 godzin!.

Prof. Cappuccio analizując uzyskane wyniki wziął pod uwagę, że część osób śpiących dłużej niż inni mogło być po prostu chore (somatycznie, ale też psychicznie, np. na depresję) i przez to bardziej zagrożone śmiercią. Naukowiec zweryfikował pod tym kątem swoje dane, przeprowadził podobne obliczenia i... znów okazało się, że w grupie osób śpiących najdłużej było najwięcej zgonów w badanym okresie. Cappucio uznał ostatecznie że zbyt długi sen może być objawem niewykrytej choroby.

Z badaniami Cappucio koresponują w pewien sposób te przeprowadzone przez prof. Shawn Youngstedt z Arizona State University. Namówił on ochotników, by przez prawie miesiąc spędzali w łóżkach o dwie godziny więcej niż zazwyczaj. Co się zmieniło? Badani skarżyli się na spadek nastroju, bóle kręgosłupa i częstsze stany zapalne. To doprowadziło Youngstedt’a do wniosku, że wydłużony powodem tego pogorszenia stanu zdrowia jest... brak aktywności.

Dr Gregg Jacobs z Centrum Zaburzeń Snu na University of Massachusettes jako najwłaściwszą długość snu rekomenduje 7 godzin. Tak dawka ma ponoć najlepiej wpływac na nasz organizm i nasze samopoczucie.

Oprac. (meh) na podstawie BBC.com
foto: Africa Studio/shutterstock.com

Wstecz

comments powered by Disqus