Wieści

Przytulajmy się

1. Zmniejsza lęk przed śmiercią. Taki walor przytulania udowodniło badanie Sander’a Koole’a nad lękami i samooceną opublikowane w magazynie Psychological Science. Nawet jeśli osoba przytulała się do przedmiotu, a nie do człowieka, jej lęki egzystencjalne traciły na sile.

2. Stymuluje wyrzut oksytocyny. Oksytocyna jest neurotransmiterem działającym na układ limbiczny, czyli emocjonalne centrum mózgu. Daje poczucie zadowolenia, zmniejsza odczuwany stres i lęk, a nawet sprawia, że ssaki (w tym człowiek) są monogamiczne.  Wydziela się przy porodzie i pozwala matce zapomnieć o bólu, pozwala na tworzenie się więzi między ludźmi, całkowite oddanie drugiej osobie. Znacznie podwyższa libido. Osoby, które często się do siebie przytulają, i dzięki temu mają wysoki poziom oksytocyny, mają niższe ciśnienie krwi. – Kiedy przytulamy kogoś, następuje wyrzut oksytocyny przez przysadkę mózgową, obniżenie rytmu serca i poziomu kortyzolu  czyli hormonu stresu.

3. Obniża rytm serca. Przytulanie sprawia, że „robi nam się ciepło na sercu”. Naukowcy z University of North Carolina at Chapel Hill dowiódł, że faktycznie przytulanie wpływa na pracę serca, a dokładnie obniża jego rytm. Osoby, które nie utrzymywały w trakcie eksperymentu kontaktu fizycznego z inną osobą charakteryzował dwa razy szybszy rytm serca, niż  osoby przytulane w tym czasie.

4. Stymuluje wyrzut dopaminy. Problemy z układem dopaminowym mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja i towarzyszą chorobom neurodegeneracyjnym. Powątpiewanie w swoje umiejętności, brak entuzjazmu są związane z niskim poziomem dopaminy. A przytulanie właśnie podwyższa poziom dopaminy. Stymuluje mózg do wydzielania hormonu, dzięki czemu jest nam miło. Wiele narkotyków, np. kokaina czy metamfetamina działa podobnie.

5. Stymuluje produkcję serotoniny. Przytulanie wyzwala endorfiny i serotoninę wywołując uczucie przyjemności, uśmierzając ból, smutek, zmniejszając prawdopodobieństwo problemów z sercem, pomagając utrzymać wagę i wydłużając życie.

6. Obniża poczucie stresu. Chcecie zrobić coś dla przyszłych pokoleń? Przytulajcie dzieci, gdy są jeszcze małe. Badania przeprowadzone na Emory University ujawniły związek między dotykiem, a obniżeniem poczucia stresu, szczególnie w pierwszych latach życia. Te doświadczenia pomagają w późniejszym życiu radzić sobie ze stresem.

7. Wzmacnia układ immunologiczny. Wymienione wyżej hormony towarzyszące przytulaniu są również immuno - regulatorami. To znaczy, że wzmacniają układ immunologiczny, pomagają organizmowi walczyć z infekcjami i stresem, dzięki czemu są naturalnym wspomagaczem odporności.

(oprac. na podst. themindunleashed.org)

Książka Wandy Sztander „Miłość nie do pomylenia” (kliknij i dowiedz się więcej o publikacji) dostępna jest z częścią nakładu „Charakterów” - można ją nabyć łącznie z magazynem w salonach Empik-u i w wybranych punktach sprzedaży, a także na www.sklep.charaktery.eu
foto: Anton Gvozdikov/shutterstock.com

Wstecz

comments powered by Disqus