Teksty z kategorii: mózg str. 7

Myślą poruszane

Przyszłość już nadeszła. Fantastyka naukowa zamienia się w naukową rzeczywistość. Dzięki interfejsom mózg–komputer możliwe staje się realne oddziaływanie na świat… samą myślą.

foto: iStock

Zdejmij buty i ćwicz pamięć

Chodzenie na bosaka poprawia pamięć roboczą - wystarczy 15 minut. A zatem: wstań i idź!

 
foto: iStock

Nadzieja na powrót

Nowatorskie zabiegi chirurgiczne pozwalające leczyć m.in. stan wegetatywny przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Pierwszą operowaną była córka Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska, która od 16 lat jest w stanie śpiączki. Czy operowani pacjenci mają szansę na powrót?

fot. sudok1/istockphoto

Halo, czy ktoś tam jest?

Badacze wciąż szukają obiektywnego kryterium, które pozwoliłoby stwierdzić, czy w uszkodzonym mózgu ukryty jest świadomy umysł.

foto: iStock

Zioła dobre na pamięć

Zioła mają bardzo szerokie zastosowanie – nie tylko jako przyprawy czy lekarstwa, ale też naturalne wspomagacze pamięci i koncentracji.

Poznaj moc czarnego kota

Lubimy wiedzieć, co i jak. Lubimy mieć poczucie wpływu na to, co się dzieje i co będzie się działo. Czasem naprawdę chcemy rozumieć rzeczywistość. Ale często wystarcza nam iluzja i sięgamy do przesądów. Ich moc jest wielka.

20 lat z "Charakterami"

W tym roku "Charaktery" obchodzą swe dwudziestolecie. Jak w ciągu ostatnich dwóch dekad zmieniła się psychologia? Jaka będzie za 20 lat? Zapytaliśmy o to wybitnych psychologów, zarazem naszych autorów naszego magazynu.

foto: AntonioGuillem/vadimguzhva

Badania spod kołderki (cz.2)

Pierwsza noc w nowym miejscu jest dla ciebie koszmarem? Spokojnie, połowa z nas ma ten sam problem. Naukowcy twierdzą, że wiedzą już dlaczego „obce” łóżko nie pozwala nam spać spokojnie.