Teksty z kategorii: ja str. 2

foto: IStock

Postaw granice, a wiele zmieni się na lepsze

Czasami na pierwszym miejscu powinniśmy postawić siebie i swoje potrzeby. Kiedy to się stanie, wiele w życiu może się zmienić.

Grafika z IStock

Czego Wysoko Wrażliwe Osoby absolutnie nie chcą usłyszeć

Kontakt z WWO - wysoko wrażliwymi osobami - jest o tyle trudny, że zupełnie nieświadomie możemy je urazić, czy doprowadzić do smutku. Jakich zdań absolutnie nie używać, by nie ranić wrażliwców?

fot:GlobalStock/istockphoto

W poszukiwaniu ukrytej tożsamości

Tożsamość, to ta część wiedzy o sobie, którą uznajemy za najbardziej charakterystyczną i ważną. Tak rozumiana tożsamość, to wynik samoobserwacji, namysłu nad samym sobą i wyciągania wniosków - twierdzi prof. Maria Jarymowicz.

fot. ArtMarie/istockphoto

Zaakceptuj swoją wrażliwość

Co piąta osoba w naszym otoczeniu może być wysoko wrażliwa. Możesz nią być ty albo twój partner, dziecko, rodzic, przyjaciółka czy współpracownik. Jak wieść szczęśliwe i spełnione życie, będąc osobą wysoce wrażliwą?

rys. Yagi Studio/gettyimages.com

Uwaga na fundamenty z piasku

Pewne klasyczne eksperymenty obrosły mitami, które powoli wkraczają do akademickich podręczników. Te mity są szkodliwe dla psychologii i jej odbiorców.

rys. Jonathan Kitchen /gettyimages.com

Kto steruje mną?

Większość naszych decyzji zapada poza świadomością, coś, co nazwaliśmy wolną wolą, nie istnieje – tak brzmią, w sporym uproszczeniu, wnioski z eksperymentów Benjamina Libeta i jego kontynuatorów. Na ile takie twierdzenia są uprawnione?

Ciuciubabka pod progiem

Dokładnie 60 lat temu James Vicary ogłosił, że ma klucz, dzięki któremu potrafi zniewolić konsumentów i wpłynąć na ich decyzje: reklamy podprogowe. Oszustwo zdemaskowano, jednak sterowanie podświadomością nie jest całkowitą fantasmagorią.

gettyimages.com

Nieświadomi naśladowcy

Obserwowanie agresywnych zachowań zwiększa prawdopodobieństwo powtórzenia ich przez widzów. Psychologowie nazywają to uczeniem się przez obserwację. To proces, którego sobie nie uświadamiamy.