Teksty z kategorii: ja

grafika: PaulFleet/istockphoto

7 mitów na temat emocji, które kradną twoją wewnętrzną siłę

Emocje nadają naszemu życiu kolorytu, wpływają na sposób postrzegania świata, podejmowanie decyzji. O emocjach mówi się nie tylko mało, lecz często także w niewłaściwy sposób, powtarzając mity, które mogą zaszkodzić nam samym.

5 praktyk na szczęśliwe życie

Wybitny nauczyciel buddyjski Thich Nhat Hanh wskazuje praktyki, które mogą nas doprowadzić do szczęścia.

Jak poradzić sobie z rozmowami „o niczym”? Poradnik dla introwertyków

Rozmowy podczas imprez pracowniczych czy spotkań rodzinnych są zmorą dla osób cechujących się introwertyzmem. Oto kilka rad, które mogą pomóc!

fot. istockphoto

8 rzeczy, z których warto zrezygnować, aby poczuć się szczęśliwym

Zamiast pozwolić im odejść, kurczowo trzymamy się wielu rzeczy, które są źródłem naszego stresu i cierpienia. Może od dziś warto zacząć stopniowo z nimi walczyć? Gotowi? Zaczynamy!

fot. istock.com

Jak uniknąć czarnowidztwa

Łatwo dostrzec ciemne chmury na horyzoncie, ale może ulewa, której się spodziewasz, okaże się tylko mżawką? Jak uniknąć „czarnowidztwa” i zachować optymizm?

fot.gettyimages.com

Odnaleźć to, co istotne

Zachowanie właściwego dystansu do rzeczy i spraw oraz docenienie tego, co mamy, zamiast gryzienia się niespełnionymi marzeniami i aspiracjami – to kolejne dwie zasady, które mogą pomóc osiągnąć szczęście. W stosowaniu się do nich pomogą dwie praktyki stoickie.

fot. istock.com

Osobisty remanent

Żeby działać skutecznie, warto raz na jakiś czas zrobić życiowy remanent. Myśli, plany, rzeczy, ludzie, uczucia… wszystko może być naszym zasobem lub trudnym do udźwignięcia ciężarem.

Bariery, które sobie stwarzamy

To, że przeceniamy siebie lub odwrotnie – oceniamy zbyt surowo, jest rzeczą normalną. Problem zaczyna się wtedy, gdy przypisywanymi sobie zdolnościami lub wyimaginowanymi wadami zaczynamy tłumaczyć zaniechanie zmian, niepodejmowanie działań czy decyzji.