Teksty z kategorii: inne str. 7

http://novaeres.pl/autorzy?szczegoly=agnieszka_lingas-loniewska

Na początku była miłość. Potem była zbrodnia.

Agnieszka Lingas-Łoniewska i Daniel Koziarski postanowili wspólnie napisać powieść obyczajową „Zbrodnie pozamałżeńskie”, której premiera odbędzie się 31 sierpnia.

 

il. Joanna Gniady

Co nowego na kozetce

Gdy Zygmunt Freud prowadził praktykę, pozostawały mu jedynie spekulacje. Dziś można zajrzeć do mózgu pacjenta i zobaczyć, jakie ślady pozostawia tam psychoanaliza.

il. Marcin Muszalski

Sekrety cudzoziemki

Wielu zapamiętało ją jako pacjentkę i przyjaciółkę Junga. Dziś wiemy jednak, że Sabina Spielrein miała ogromny wkład w rozwój psychoanalizy.

foto: iStockt

Zaskakujące oznaki wysokiej inteligencji

Niektóre nietypowe zachowania mogą świadczyć o ponadprzeciętnej inteligencji - twierdzą naukowcy. Czy objawiają się one u Ciebie? 

 

Ojciec naukowej psychologii

Psychologia jako nauka narodziła się jesienią 1879 roku. To wtedy przy Uniwersytecie Lipskim otwarta została pierwsza pracownia psychologiczna. Zorganizował ją profesor Wilhelm Wundt (ur. 16 sierpnia 1832), którego uważa się za ojca naukowej psychologii.

Dalej niż Banlung

Turyści kąpią się w zakolu rzeki przy chatce Yorn i Wata, jedzą z nimi obiad, piją słabe wino. Wat dobrze im się przyjrzał. Kiedy pytam, co o nich sądzi, mówi: - Turyści? Turyści przychodzą popatrzeć sobie na ludzi żyjących w biedzie.

fot. Michalina Marczak

Północne szczęście

W cieniu lodowcowych szczytów i na brzegach malowniczych fiordów została stworzona utopia. Norwegowie są nie tylko najbogatszym narodem na świecie, ale także jednym z najszczęśliwszych.

fot. Justyna Rojek/East News

Wszędzie osobny

„On tu wszędzie chodził i zapisywał. Mamusiu, jak ja widzę słońce, to kto stworzył słońce? Bóg. Więc ja rozmawiam z Bogiem. Po jego śmierci pierwszą Siekierezadę przeczytałam. Mój Boże, żeby Ojciec żył i mógł przeczytać, toby wiedział, co ma! By go tak nie poniewierał”.