Psychologia w metaforach cz. 10. Z człowiekiem jest jak z fauną Afryki

Marcin Jaroszewski

- Gdzie się pchasz?! - mówi szakal do żyrafy.

POLECAMY

- To są napastliwe słowa i jest mi przykro je słyszeć. Chciałabym żebyś wyjaśnił mi co cię złości -odpowiada, pochylając się nad szakalem, żyrafa.

- Nie obchodzi mnie, co byś chciała. Stoisz mi na łapie.

- Najmocniej przepraszam.

- Głupia krowa!

- Bury kundel!

Tym razem żyrafa dała się sprowokować, choć dzielnie próbowała zastosować w praktyce styl komunikacji nazwany swoim imieniem. Szakal swojemu pozostał wierny (osobiście nie mam nic do szakali – każdy orze jak może).

Czy to za sprawą lenistwa, niewiedzy, czy dziedziczonych z pokolenia na pokolenie obciążonych poczuciem poniżenia i chęcią odwetu doświadczeń, ludzie w lwiej części komunikują się w sposób agresywny, od codziennych najprostszych sposobów rozwiązywania konfliktów i wyjaśniania nieporozumień, po fizyczne akty przemocy i terroru włącznie. Zasadą skuteczności dochodzenia swego jest siła, psychiczna, fizyczna, ekonomiczna, czy jakiejkolwiek inna. Taką przewagę mają rodzice nad dziećmi, nauczyciele nad uczniami, pracodawcy nad pracownikami, dzieci starsze nad młodszymi, państwa silniejsze militarnie nad słabszymi. Możliwość szybkiego i skutecznego, w ocenie dominującej strony, rozwiązania konfliktu jest bardzo atrakcyjna. Korzyści są wi...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI