Zabójcza gra

Laboratorium

Nastolatki grające w agresywne gry komputerowe mają trudności z kontrolowaniem impulsów. Efekt? Zajadają się jedzeniem typu fast food i słodyczami. Jednak ryzyko nadwagi to ich najmniejszy problem.

Czy cechy psychologiczne pozostają stabilne od wczesnego dzieciństwa do dorosłości? Nieliczne. Choć niewiele cech pozwala przewidzieć, czy ktoś osiągnie w przyszłości sukces, czy doświadczy porażki, to jednak ważną wskazówką jest samokontrola. W latach 60. ubiegłego wieku Walter Mischel, profesor psychologii obecnie związany z Columbia University, i jego współpracownicy postanowili zbadać, jak małe dzieci radzą sobie z odraczaniem gratyfikacji, innymi słowy – czy potrafią poczekać na nagrodę. W tym celu przeprowadzili bardzo ciekawy eksperyment. Badacz pokazywał dziecku jakiś smakołyk, np. piankę cukrową.

POLECAMY

Następnie wyjaśniał mu, że zaraz wyjdzie z pokoju, maluch może jednak wezwać go, używając dzwonka znajdującego się na stole. Dziecko zostawało sam na sam ze słodką pokusą. Aby ją dostać, wystarczyło zadzwonić dzwonkiem. Jeśli jednak dziecko zdołało oprzeć się pokusie i nie wezwało dorosłego, lecz po prostu czekało na jego powrót, wówczas otrzymywało większą nagrodę, np. dwie pianki zamiast jednej.

Niektóre maluchy potrafiły czekać i dostawały większą nagrodę, inne ulegały pokusie i sięgały do dzwonka. Mischel śledził potem przez lata rozwój wielu tych dzieci. Okazało się, że osoby, które już w dzieciństwie potrafiły odroczyć gratyfikację, w późniejszych latach były bardziej lubiane przez przyjaciół i ro...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI