W kryzysie wyjdź do ludzi

Praktycznie

Zarządzanie relacjami jest dla przedsiębiorstwa czymś równie istotnym, jak działania w sferze jego finansów. Zdrowe relacje pomagają firmie odnieść sukces komercyjny.

Profesor szkoły biznesu Ranjay Gulati oraz konsultant ds. marketingu David Kletter poddali badaniu grupę 1000 wymienionych na łamach „Fortune” dyrektorów firm, aby lepiej zrozumieć naturę „organizacji koncentrujących się na relacjach z ludźmi”. Badania dowiodły, że firmy odnoszące trwały sukces dystansują konkurencję dzięki większej gotowości podejmowania działań umacniających długotrwałe relacje ze współpracownikami – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Wniosek ten jest szczególnie trafny w odniesieniu do czasów kryzysu.

POLECAMY

Opuścić bunkier

Rozmawiając z odnoszącymi sukcesy liderami o ich najcenniejszych doświadczeniach, często można usłyszeć historie głębokich relacji z ludźmi, które udało im się stworzyć w czasach kryzysu. Wspólne przeżycia, scementowane autentycznym poczuciem zagrożenia i wspólnego losu, dla zgranego zespołu mogą stać się źródłem atmosfery sprzyjającej samorealizacji w środowisku pracy. Prawidłowość taką obserwujemy w odnoszących sukcesy kompaniach prowadzonych przez światłych liderów. Niestety, zbyt wiele firm i liderów biznesu w obliczu rosnących nacisków finansowych przyjmuje strategię przeciwną, okopując się – niczym w bunkrze – w ścisłym gronie kierowniczym, niemającym ani chwili dla swoich pracowników i dla klientów.

Przywołując teorię hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa, możemy zaobserwować, że w obliczu kryzysu gospodarczego zarówno przedsiębiorstwa, jak i jednostki pozostają na poziomie podstawy piramidy potrzeb.

Strach rodzi po...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI