Sen o lepszym świecie

Laboratorium

Społeczeństwa są coraz bardziej złożone, różnorodne i… coraz mniej empatyczne. Czy strategie zaczerpnięte z terapii mogą wyzwolić ludzi z błędnego koła uprzedzeń i lęków?

„Nikt nie rodzi się nienawidząc innej osoby za kolor jego skóry, pochodzenie lub religię. Ludzie są uczeni, jak nienawidzić. Ale jeśli potrafią nauczyć się nienawiści, potrafią też nauczyć się miłości, ponieważ miłość jest bardziej naturalna dla ludzkiego serca” – pisał dwadzieścia lat temu w autobiografii Nelson Mandela, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który przyczynił się do obalenia apartheidu w Republice Południowej Afryki.

POLECAMY

Jak zatem sprawić, by ludzie kierowali się empatią, a nie nienawiścią i pogardą? Psychologia od wielu lat poszukuje sposobów, które pozwolą zmniejszyć uprzedzenia wobec osób postrzeganych jako przedstawiciele grup obcych – mniejszości etnicznych, gejów i lesbijek, seniorów czy ludzi chorujących psychicznie.

Kształtują nas nasze myśli, stajemy się tym, co myślimy – miał niegdyś powiedzieć Budda.

Skoro nikt nie rodzi się z uprzedzeniami, ale wszyscy uczymy się ich od otoczenia, drogą do bardziej otwartych postaw może być zmiana negatywnych przekonań. Coraz więcej badań pokazuje, że pomocna w tym procesie może być psychoterapia. U pacjentów z zaburzeniami lękowymi i depresją często obserwuje się mechanizm błędnego koła: negatywne myśli, uczucia, wrażenia i zachowania „napędzają się” wzajemnie.

Skutecznym sposobem na przerwanie tej samonakręcającej się spirali jest terapia poznawczo-behawioralna. Naukowcy mają więc nadzieję, że okaże się równie pomocna w łagodzeniu fobii, takich jak ksenofobia czy homofobia.

Twoje postawy

Przeczytaj uważnie poniższe zdania i zaznacz te, z którymi się zgadzasz. Staraj się rozwiązywać test szybko i udzielać szczerych odpowiedzi.

Mniejszości etniczne żądają zbyt wielu przywilejów. [ ]

Ze starszymi osobami nie da się o niczym ciekawie porozmawiać. [ ] 

Uważam, że jeśli dwaj mężczyźni na ulicy trzymają się za ręce, to „obnoszą się” ze swoją relacją. [ ] 

Ludzie biedni są na ogół leniwi. [ ] 

Nie chcę w telewizji filmów o relacjach miłosnych między lesbijkami lub gejami. [ ] 

Osoby bezdomne powinny wziąć się w garść i przestać żyć na koszt nas wszystkich. [ ] 

Ludzie pochodzenia żydowskiego są chciwi i fałszywi. [ ] 

Starsze osoby nie potrafią dbać o higienę osobistą. [ ] 

Twierdzące odpowiedzi na powyższe pytania wskazują, że Twoim problemem może być: rasizm (pytania 1 i 7), homofobia (pytania 3 i 5), ageizm – uprzedzenia wobec seniorów (pytania 2 i 8), uprzedzenia wobec osób o niższym statusie społecznym (pytania 4 i 6). Zastanów się, czy i jak chcesz zmienić swoją postawę wobec tych ludzi.

Oprac. PP na podst. Intolerant Schema Measure

 

Dlaczego obniżanie poziomu uprzedzeń jest tak ważne we współczesnym świecie? Czy nie prościej byłoby po prostu unikać osób i sytuacji, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo? To rozwiązanie nie wydaje się ani korzystne, ani nawet możliwe w codziennym życiu. Świat staje się coraz bardziej różnorodny – widać to doskonale na przykładzie Wielkiej Brytanii. Strukturę jej społeczeństwa zmieniają liczni imigranci, również ci z Polski. Jak pokazują badania naukowców z University of Manchester, coraz więcej brytyjskich miast – nie tylko Londyn, czyli „tradycyjny” tygiel kultur – ma charakter wielokulturowy. I tak na przykład w Manchesterze 59 procent populacji stanowią biali Brytyjczycy, zaś 41 proc. członkowie różnych mniejszości etnicznych. Ponad 20 proc. brytyjskiego społeczeństwa stanowi ludność niebiała, a od kilkunastu lat społeczności przybyszów z Pakistanu, Bangladeszu i Afryki rosną w całej Anglii. 

Wielokulturowość to wyzwanie dla wielu eur...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI