Poznaj moc czarnego kota

Mózg i umysł Laboratorium

Lubimy wiedzieć, co i jak. Lubimy mieć poczucie wpływu na to, co się dzieje i co będzie się działo. Czasem naprawdę chcemy rozumieć rzeczywistość. Ale często wystarcza nam iluzja i sięgamy do przesądów. Ich moc jest wielka.

W 1975 roku amerykańscy badacze postanowili sprawdzić, jak na przestrzeni ubiegłych 50 lat zmieniał się stosunek ludzi do przesądów. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że wcześniej ludzie znali mniej przesądów i wiara w nie była słabsza. Z biegiem lat powstawało coraz więcej nowych, które łatwo rozpowszechniały się dzięki mediom. Jak widać postęp cywilizacyjny bardziej może przysłużyć się przesądom niż nauce. Może nie doceniamy siły, jaka w nich drzemie?
W 1980 roku zapytano warszawiaków, ludzi młodych, z wykształceniem wyższym lub studiujących, o ich stosunek do przesądów. Okazało się, że 33 proc. to osoby przesądne, 40 proc. – umiarkowanie przesądne, a tylko 27 proc. to osoby całkowicie nieprzesądne. Co takiego jest w przesądach, że w nie wierzymy?

Iluzja kontroli
Każdy z nas chciałby uniknąć niepowodzeń i zapewnić sobie szczęśliwą przyszłość. Przesądy mogą dawać nam poczucie, że kontrolujemy swój los i co za tym idzie – redukować lęk oraz niepewność. Szczególnie przydatne mogą być w sytuacjach, gdy całkowitej i obiektywnej kontroli nad rozwojem wypadków sprawować się nie da. Stąd wiele przesądów, które dotyczą ważnych, a jednocześnie nie do końca obiektywnie kontrolowalnych zdarzeń w naszym życiu. Zawarcie związku małżeńskiego, narodziny dziecka, śmierć i pogrzeb – tu nic nie wiadomo na pewno. Ci, którzy nie tolerują niepewności, muszą zadowolić się iluzją kontroli oferowaną przez przesądy. Z wiarą i optymizmem można brać ślub, jeśli ma się na sobie coś nowego, coś starego, coś pożyczonego i coś niebieskiego. Nie zaszkodzi, a nuż pomoże.

POLECAMY

Z przesądów dowiadujemy się o tym, co przynosi szczęście, a co nieszczęście, i jakie podjąć działania zaradcze w sytuacji, gdy wiadomo, że należy się spodziewać czegoś złego. Można więc zapobiegać nieszczęściom. Nie powinno się wracać do domu po zapomniane rzeczy, ale jeśli już, to przed wyjściem trzeba koniecznie na chwilę usiąść. Jeżeli mimo tych środków zaradczych przytrafi nam się coś złego, wystarczy uznać, że po prostu za krótko siedzieliśmy. W przypadku przesądów za poczucie kontroli płacimy stosunkowo niską cenę.

Sposoby zapewnienia sobie przychylności losu są proste, wymagają niskich nakładów energii. Należy tylko pamiętać, aby w konkretnej sytuacji coś zrobić/czegoś nie robić lub zaopatrzyć się w stosowną rzecz. Skutki powinny być atrakcyjne i długotrwałe. Żeby mieć dużo pieniędzy, trzeba zwykle ciężko pracować. Już na samą myśl o tym można się zmęczyć. Istnieje jednak prostszy sposób osiągnięcia powodzenia w sprawach finansowych. Wystarczy włożyć do portfela łuskę z wigilijnego karpia. Można wyobrażać sobie przyszłe zyski i to jest nagroda sama w sobie. Inny sposób na bogactwo wymaga jedynie pamiętania o tym, by nie stawiać torby na podłodze (pieniądze uciekają). Gwarancją powodzenia w każd...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI