Niezapomniane chwile

Laboratorium

Jak to się dzieje, że pewne wydarzenia z przeszłości pamiętamy, jakby wydarzyły się wczoraj? Naukowcy szukają odpowiedzi na to pytanie, przyglądając się procesom zachodzącym w mózgu.

Wydarzenia, które wywołały w nas wielkie emocje, na długo zapisują się w pamięci. Wiadomo o tym od wieków, jednak dopiero w ostatnich latach zaczęto eksperymentalnie badać wpływ emocji na pamięć. Na przykład badania dotyczące tzw. efektu lampy błyskowej wskazują, że doświadczenia pojawiające się w czasie trzęsienia ziemi lub innych kataklizmów są zwykle dobrze pamiętane. Wyniki wielu eksperymentów prowadzonych na zwierzętach oraz z udziałem ludzi dostarczyły przekonujących dowodów, że pobudzenie emocjonalne wywołane w trakcie doświadczenia lub krótko po nim sprawia, że powstaje silne wspomnienie wydarzenia. 

POLECAMY

Jak mózg pamięta 

Moje badania dotyczą neurobiologicznych procesów, które leżą u podłoża wpływu pobudzenia emocjonalnego na pamięć. Wszystko zaczęło się kilkadziesiąt lat temu od odkrycia, że jeśli tuż po treningu szczurom i myszom zostaną podane środki pobudzające, spowodują one wzmocnienie pamięci. Sugerowało to, że być może procesy neurobiologiczne uruchamiane przez doświadczenia emocjonalne mogą wpływać na konsolidacj...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI