Nastrój na biegunach

Laboratorium

Zaburzenie dwubiegunowe cechują dramatyczne zmiany nastroju – od euforii po przejmujący smutek i poczucie beznadziei. Jak pomóc choremu? 

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 60 milionów ludzi na całym świecie cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD). Specjaliści niepokoją się, że zbyt mało chorych znajduje się pod opieką psychologów. – Mój grafik jest wypełniony po brzegi – mówi dr Russ Federman, psycholog z Charlottesville w USA, który pracuje z pacjentami cierpiącymi na ChAD. – Brakuje jednak terapeutów zajmujących się też tym zaburzeniem, których mógłbym polecić.

POLECAMY

Większość specjalistów uznaje zaburzenie dwubiegunowe za chorobę, którą należy leczyć wyłącznie środkami farmakologicznymi. 

Jednak badania przeprowadzone w ostatniej dekadzie wykazały, że skuteczna jest terapia psychospołeczna wsparta lekami stabilizującymi nastrój. 

– Zaburzenie to zaszufladkowano jako mające podłoże ściśle biologiczne. W efekcie zakłada się, że leczenie także musi mieć taki charakter – wyjaśnia prof. Michael Otto, psycholog z Boston University, który specjalizuje się w terapii zaburzeń nastroju. – Czas to zmienić. 

Od euforii...

Osoba przeżywająca epizod maniakalny:

  • ma podwyższony nastrój, czuje się bardzo szczęśliwa
  • mówi szybciej niż normalnie
  • jest pobudzona, pełna energii
  • jest bardziej aktywna niż zwykle
  • jest nadmiernie pewna siebie • śpi mniej niż zwykle
  • jest drażliwa
  • doświadcza gonitwy myśli
  • zachowuje się impulsywnie
  • angażuje się w ryzykowne zachowania (np. nierozważna jazda samochodem, hazard, nadmierne wydawanie pieniędzy).

Źródło: www.apa.org, www.nimh.nih.gov

 

Nie tylko leki

Zaburzenie dwubiegunowe cechują dramatyczne zmiany nastroju i poziomu energii, od okresów bardzo depresyjnych po silne epizody maniakalne. W manii chory czuje euforię, jest niejako „na fali”, rozsadza go energia i chęć działania. Mówi szybko, jest pobudzony i drażliwy. Czuje, że może robić wiele rzeczy naraz i podejmuje nierozważne kroki, np. bez opamiętania wydaje pieniądze lub angażuje się w przygodny seks.

U niektórych chorych występują łagodniejsze epizody maniakalne, nazywane hipomaniakalnymi, one jednak też mogą być problematyczne. Objawy najczęściej pojawiają się pomiędzy 15. a 19. rokiem życia, jednak choroba może się rozwinąć również u dzieci lub u osób po 40. czy 50. roku życia. 

W terapii dramatycznych zmian nastroju, charakterystycznych dla zaburzenia dwubiegunowego, oraz zapobieganiu im od dawna z sukcesem używane są leki stabilizujące nastrój, takie jak sole litu. – Są one podstawowym i bardzo ważnym elementem leczenia – podkreśla prof. Otto. Wielu chorych oprócz stabilizatorów nastroju zażywa także leki antydepresyjne, mimo że dwa duże badania sugerują, że te ostatnie mogą nie być skuteczne w lecze...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI