Mózg w oblężeniu

Laboratorium

Cola, frytki, słodki batonik – niewiele dzieci potrafi się oprzeć takim pokusom. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że niezdrowa dieta i otyłość negatywnie wpływają na dojrzewający mózg. 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie 42 miliony dzieci do 5. roku życia jest otyłych lub ma nadwagę. Jeśli obecny trend się utrzyma, w 2025 roku ich liczba wzrośnie do 72 milionów.

POLECAMY

Pracownicy służby zdrowia biją na alarm, wiedzą bowiem, że otyłość wiąże się z cukrzycą, nadciśnieniem, depresją oraz stanami zapalnymi, z kolei te dolegliwości zwiększają ryzyko obniżenia sprawności poznawczej w starszym wieku. 

Najnowsze badania sugerują jednak, że mózg otyłego dziecka może doznać „uszczerbku” już wcześniej – z powodu otyłości słabnie jego koncentracja i pamięć. Coraz więcej danych pokazuje, że nadwaga lub otyłość w połączeniu z dietą bogatą w cukry i tłuszcze nasycone może także prowadzić do zmian w mózgu, które zmniejszają kontrolę impulsów. W efekcie dziecku trudniej jest oprzeć się pokusie jedzenia. –

Wiemy, że w przypadku osób w średnim wieku taka dieta oraz otyłość zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w starszym wieku choroby Alzheimera i innych chorób otępiennych – mówi prof. Terry Davidson, dyrektor Center for Behavioral Neuroscience na American University. – Nowe badania sugerują jednak, że nieprawidłowości w mózgu pojawiają się już wcześniej i mogą być wręcz przyczyną otyłości, a nie jej skutkiem.

Pamięć na talerzu 

Badania wskazują, że otyłe dzieci cierpią na więcej dolegliwości zdrowotnych i częściej są nieobecne w szkole. Ponadto na ogół pochodzą z rodzin o niższym statusie socjoekonomicznym i muszą stawiać czoła stygmatyzacji społecznej. Wszystkie te okoliczności mogą przyczyniać się do słabszych wyników otyłych dzieci w nauce. Badania na zwierzętach sugerują jednak, że problem tkwi głębiej – otyłość zmienia młody mózg. A jak zwraca uwagę prof. Davidson, w badaniach dotyczących dzieci naukowcy przyglądają się tym samym funkcjom poznawczym: – „Potknięcia” w określonych rodzajach zadań obserwowane u otyłych dzieci, przekładają się na słabsze wyniki w szkole. Nie są to wielkie różnice i dzieci zapewne mogą je pokonać, ciężej pracując. Jednak problemy z pamięcią i procesami poznawczymi dotyczą nie tylko nauki w szkole – chodzi o to, jak mózg w ogóle przetwarza informacje i zapamiętuje je. 

Dr June Liang z Center for Healthy Eating and Activity Research na University of California w San Diego i jej współpracownicy zebrali dane, które dowodzą, że nadwaga u dzieci wiąże się z istotnym osłabieniem funkcji wykonawczych (patrz słowniczek), w tym pamięci roboczej, uwagi i umiejętności podejmowania decyzji. Badania z użyciem technik neuroobrazowania pokazały, że w mózgu osoby z nadwagą lub otyłością dochodzi także do zmian strukturalnych. Na przykład wyniki uzyskane przez prof. Antonio Convita z New York University dowod...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI