Mity na temat naszych emocji

Ja i mój rozwój

Brak zrozumienia własnych emocji utrudnia ich opanowanie.Nadal rzadko rozmawiamy o swoich emocjach. Opowiadając komuś o sobie skupiamy się raczej na osiągnięciach, działaniu, przekonaniach na dany temat. Łatwiej zacząć nam zdaniem od „Myślę…”, „Wydaje mi się…” niż „Czuję…”.

Niektórzy nigdy nie uczyli się o emocjach, a jednak jako społeczeństwo domagamy się od wszystkich umiejętności opanowania swoich emocji, wyrażania ich w sposób akceptowalny. Na brak wiedzy o emocjach nakładają się też błędne przekonania, oto kilka z nich:

1. „Powinienem czuć się inaczej”. Często słyszymy „Wiem, że to nie powinno mnie tak bardzo złościć”, „Biorąc pod uwagę jak dużo mam, powinnam być szczęśliwsza”, „On jest taki młody, nie powinien być ciągle zmęczony”. Ale przecież nie ma reguł mówiących, że jeśli dzieje się X, to powinniśmy czuć Y; nie ma zasad mówiących, że czucie Y w sytuacji X jest złe. Zamiast marnować energię na zadręczanie siebie, lepiej zaakceptować swoje uczucia i pomyśleć jak na nie zareagować.

2. „Nie mogę kontrolować tego, co czuję”. Emocje przychodzą czasem z zaskoczenia i wydaje nam się, że nie możemy ich wtedy kontrolować. Ale to nieprawda, nie musimy w nich tkwić. Dobrowolnie i świadomie możemy wprowadzać zmiany w z...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI