Literacka gimnastyka

Laboratorium

Chcesz lepiej rozumieć innych? Nic trudnego! Wystarczy sięgnąć po dobrą książkę.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów ludzkiego poznania jest wyobraźnia. Dzięki niej możemy przekraczać granice rzeczywistości i myśleć o sytuacjach, które nigdy nie miały miejsca, a nawet takich, które nigdy nie mogłyby się wydarzyć. Zdolność ta na wiele sposobów wpływa na nasze funkcjonowanie poznawcze. Przyglądam się temu w badaniach z udziałem dzieci. Sprawdzam, jak zdolność myślenia o fikcyjnych scenariuszach i zabawy w udawanie mogą pomóc im kształtować zdolność myślenia naukowego oraz wzmacniać jego rozwój. 

POLECAMY

Także jako dorośli możemy czerpać naukę z fikcyjnych sytuacji, a opowieści bardzo często są źródłem informacji o rzeczywistości. Na przykład większość naszej wiedzy na temat procedur sądowych albo życia w średniowieczu czerpiemy z programów telewizyjnych i powieści.

Jak z oczu patrzy

Niektórzy nawet dowodzą, że czytając fikcyjne opowieści, możemy nabywać nie tylko informacje, ale też umiejętności, jednak takie twierdzenie jest bardziej kontrowersyjne. Niedawno prowadziłam badanie, za pomocą którego chciałam sprawdzić, czy czytanie opowieści może poprawić teorię umysłu dorosłych, czyli zestaw zdolności, które pozwalają nam rozumieć myśli i uczucia innych oraz na podstawie ich emocji i myśli pojmować sens pod...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI